fbpx

Ważna inwestycja drogowa w Wilanowie. Pomoże samorząd Mazowsza

Załatwmy to bzzzzzzzyskawicznie! Rozwiązania cyfrowe dla mieszkańców Mazowsza
22 października 2021
dokumenty
Ośrodek Radioterapii w Płocku coraz bliżej. Umowa podpisana
3 listopada 2021
Pokaż wszystkie

Ważna inwestycja drogowa w Wilanowie. Pomoże samorząd Mazowsza

Bezpieczniejsza organizacja ruchu, nowe chodniki i droga dla rowerów – to zmiany, jakie już niedługo przejdzie skrzyżowanie ul. Przyczółkowej z Branickiego i Vogla w Warszawie. Dofinansowanie w kwocie ponad 4 mln zł na tę inwestycję otrzymała od samorządu województwa dzielnica Wilanów. Umowę podpisali 28 października, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz wiceburmistrz Artur Buczyński.

Przekazane środki pochodzą z instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. To jeden z głównych programów wsparcia realizowanych przez samorząd Mazowsza. Tylko w tym roku na jego realizację przeznaczono ponad 460 mln zł. Jak zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk, to środki, które zmieniają obraz mazowieckich miast i gmin.

– Ten program to już dziesiątki projektów infrastrukturalnych na całym Mazowszu. Teraz także warszawskie dzielnice coraz śmielej sięgają po te środki. Dofinansowanie z budżetu województwa pomaga realizować inwestycje w trudnym okresie pandemii oraz ograniczania dochodów samorządów – dodaje.

Bezpieczniej na wilanowskich drogach

Inwestycja, która dziś otrzymała dofinansowanie, polega na przebudowie skrzyżowania ulic Przyczółkowej, Branickiego i Vogla. Jako że ul. Przyczółkowa służy nie tylko mieszkańcom Wilanowa, ale jest także jedną z ważnych dróg wyjazdowych ze stolicy, projekt ma znaczenie ponadlokalne. Szybki rozwój terenów Zawad i Kępy Zawadowskiej sprawił, że konieczne staje się dostosowanie infrastruktury do coraz większego natężenia ruchu w okolicy.

– Ulica Vogla to główny wyjazd naszych mieszkańców z Zawad, a ulica Branickiego stanowi jedną z ważnych osi Miasteczka Wilanów – zwraca uwagę wiceburmistrz Artur Buczyński. – Ponadto skrzyżowanie, które zostanie przebudowane, jest coraz mniej wydolne po otwarciu kolejnego fragmentu obwodnicy Warszawy Dlatego przebudowa jest konieczna.

Na inwestycji skorzystają jednak nie tylko kierowcy. Projekt przewiduje także budowę chodników i dróg rowerowych wzdłuż ul. Przyczółkowej i Branickiego. Powstaną także azyle dla pieszych i pięć zatok autobusowych. Wszystko po to, by było bezpieczniej, a ruch drogowy funkcjonował tu sprawniej.

W tej chwili inwestycja jest na końcowym etapie opracowania dokumentacji projektowej. Dotacja z budżetu województwa wynosi 4 mln zł, a całkowity koszt 18,6 mln zł. Planowo inwestycja zakończy się za ok. 2 lata.

Jak podsumowuje radny województwa Bartosz Wiśniakowski, samorząd Mazowsza regularnie przeznacza wysokie kwoty na pomoc lokalnym samorządom.

– Dzielnice Warszawy również mogą ubiegać się o wsparcie i wiele z nich już otrzymało znaczne środki, które są wykorzystywane z pożytkiem dla mieszkańców – dodaje.