fbpx

Małopolska zimą – nie tylko narty. Okolice Limanowej

Menedżer dyrektorem wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy? Mamy odpowiedź MZ
9 lutego 2023
Konwent Młodzieżowych Sejmików Województw w Senacie
16 lutego 2023
Menedżer dyrektorem wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy? Mamy odpowiedź MZ
9 lutego 2023
Konwent Młodzieżowych Sejmików Województw w Senacie
16 lutego 2023
Pokaż wszystkie

Małopolska zimą – nie tylko narty. Okolice Limanowej

Zima w pełni, warunki na stokach sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi, jednak podczas pobytu w górach warto pełniej skorzystać z okolicznych atrakcji turystycznych. Z tych słynie m. in. Małopolska, do której zaprasza Marszałek Województwa Witold Kozłowski. Dziś prezentujemy pomysły na spędzenie czasu w okolicach Limanowej, czyli w Gorcach i Beskidzie Wyspowym.

W ostatnich latach Związek Województw RP (Polskie Regiony) realizował społeczną kampanię #PolskieWakacje. Jej celem była promocja letniego wypoczynku w Polsce, a adresatami zarówno turyści, jak i mieszkańcy regionów, którzy być może nie odkryli jeszcze pełnej oferty najbliższej okolicy. Minione lato jest już tylko wspomnieniem, do kolejnego jeszcze daleko, ale to nie wyklucza korzystania z atrakcyjnej i różnorodnej oferty polskich regionów. Dlatego ruszamy z cyklem wpisów, które — mamy nadzieję — zachęcą adresatów kampanii (także tych potencjalnych) do tego, by Polskę zwiedzać przez cały rok.

Kierunek Małopolska

Zaczynamy od kierunku południowego, który dla wielu o tej porze roku jest najbardziej oczywisty. Mowa o amatorach zimowych sportów, dla których polskie góry są mekką narciarzy i snowboardzistów. W razie gorszej pogody lub chwilowego znużenia szusowaniem warto skorzystać z tego, co oferują poza świetnie przygotowanymi stokami.

Na zimowej mapie Małopolski znaleźć można ogrom atrakcji turystycznych, imprez, szlaków i zakątków znanych i nieznanych, które idealnie nadają się dla całej rodziny. Narty i snowboard, to nie jedyne propozycje, z których można skorzystać. Są nimi również liczne baseny termalne, malownicze trasy biegowe, niespotykana nigdzie indziej atmosfera i pieczołowicie pielęgnowane tradycje i zwyczaje – mówi Iwona Gibas z zarządu województwa.

Okolice Limanowej

Dziś kilka propozycji dla tych, którzy zdecydowali się na pobyt w regionie Gorców i Beskidu Wyspowego w okolicach słynnej Limanowej. To dobra baza wypadowa m.in. do Bochni i tamtejszej kopalni soli (z samej Limanowej do kopalni soli jest niespełna 30 km). Choć mniej okazała od tej najsłynniejszej w Wieliczce (do której zapraszaliśmy w ramach letniej edycji) jest zdecydowanie warta zobaczenia. Jej wyjątkowość potwierdza obecność na liście UNESCO, a z racji tego, że jest mniej popularna, spada ryzyko tłumów i długich kolejek. Na miejscu czeka kilka tras turystycznych – również dla najmłodszych. Link do strony kopalni, gdzie można sprawdzić godziny otwarcia, rodzaje tras oraz zakupić bilety online KLIK

Kaplica św. Kingi Kopalnia Soli Bochnia (źródło - visitmałopolska)

Kaplica św. Kingi Kopalnia Soli Bochnia (źródło – visitmałopolska)

Będąc nieopodal bocheńskiej kopalni, warto przemyśleć wycieczkę do Nowego Wiśnicza, by zwiedzić tamtejszy zamek – jeden z najbardziej okazałych w Polsce. Oprócz najrozmaitszych wystaw można się tu przejść Trasą Nietoperzy, zajrzeć do krypty rodowej Lubomirskich, a także na własne oczy – dzięki wirtualnej rzeczywistości – przekonać się jak niegdyś wyglądały wnętrza zamku i życie jego mieszkańców. Co ciekawe, by wzmocnić realizm, wykonano przestrzenny skaning laserowy zamku, a rzeczywiste przedmioty z jego wyposażenia połączono z nieograniczonym potencjałem współczesnej technologii. Po zwiedzaniu zamek zaprasza do klimatycznej restauracji Figatella. To jedna z niewielu okazji, by spróbować potraw inspirowanych pierwszą polską książką kucharską „Compendium ferculorum, albo zebranie potraw”, która powstała w XVII wieku właśnie w wiśnickim zamku. Link do strony zamku w Nowym Wiśniczu KLIK

Sala Zamek Nowy Wiśnicz (fot. Albin Marciniak, źródło visitmałopolska)

Sala Zamek Nowy Wiśnicz (fot. Albin Marciniak, źródło visitmałopolska)

Innym pomysłem na relaksująco-regenerujące spędzenie czasu nieopodal Limanowej (niespełna 40 km) jest wizyta w Niedźwiedziu, a konkretnie skorzystanie z szerokiej oferty Term Gorce. Tamtejszy basen jest wypełniony wodą, która wykazuje unikalne właściwości lecznicze. Grota solna z tężnią solankową i przypominającym rozgwieżdżone niebo sufitem to miejsce, gdzie zabieg leczniczy łączy się z chwilą ciszy i wytchnienia. Termy docenią także miłośnicy saun (są ich tam aż dwie — jedna typu infrared, działająca na podczerwień, a druga tradycyjna – fińska) oraz zabiegów SPA. Link do strony Term Gorce KLIK

Basen termalny Termy Gorce (źródło - visitmałopolska)

Basen termalny Termy Gorce (źródło – visitmałopolska)

Rzut kamieniem od „zagłębia termalnego” znajduje się Willa Orkanówka, czyli dom w stylu zakopiańskim, wybudowany w przez Władysława Orkana – małopolskiego, modernistycznego pisarza, gdzie obecnie znajduje się jego muzeum. Całość wyposażona jest w meble pamiętające pierwszego właściciela. Kontakt do przewodnika i więcej informacji na temat okolicznych atrakcji znajdziecie tu KLIK

To zaledwie kilka luźnych propozycji. Naszym celem było zainspirowanie turystów, ale i mieszkańców do interesowania się co znajduje się w ich najbliższej okolicy. Jak widać – góry zimą oferują nie tylko stoki i dobrze przygotowane zaplecze narciarskie.

Już niebawem kolejne wpisy z propozycjami ciekawych miejsc, tymczasem zachęcamy do śledzenia portalu visitmalopopolska.pl, profilu na Facebooku Odkryj Małopolskę, ale również innych kanałów informacyjnych województwa małopolskiego. Regularnie będą tam publikowane propozycje wycieczek, ciekawostki turystyczne, rekomendacje unikatowych atrakcji, zapowiedzi wydarzeń, których nie można przegapić.