fbpx

Małopolska zimą – nie tylko narty. Okolice Zakopanego

Stanowisko Komisji ds. Ochrony Zdrowia ZWRP ws. lekarzy spoza UE
23 lutego 2023
Ministerstwo Zdrowia odpowiada na stanowisko Zarządu ZWRP
25 lutego 2023
Stanowisko Komisji ds. Ochrony Zdrowia ZWRP ws. lekarzy spoza UE
23 lutego 2023
Ministerstwo Zdrowia odpowiada na stanowisko Zarządu ZWRP
25 lutego 2023
Pokaż wszystkie

Małopolska zimą – nie tylko narty. Okolice Zakopanego

Zimowe Zakopane, źródło visitmałopolska

Zimowe Zakopane, źródło visitmałopolska

Choć tegoroczna zima nie bije rekordów, jeśli chodzi o opady śniegu, to jednak w stolicy polskiego narciarstwa – Zakopanem – nie brakuje amatorów nart czy snowboardu. Dlatego dziś kilka pomysłów na to, co robić w ramach przerwy w szusowaniu albo gdy pogoda pokrzyżuje plany właścicielom i klientom stoków. Zapraszamy.

W ramach cyklu artykułów zachęcających do zwiedzania różnych zakątków Polski prezentowaliśmy już atrakcje okolic Limanowej i okolic Nowego Targu. Sam pomysł to pochodna społecznej kampanii #PolskieWakacje, realizowanej w ostatnich latach przez Związek Województw RP (Polskie Regiony).

Pozostajemy na południu kraju, bo to tu ściągają turyści, by korzystać z rozbudowanej infrastruktury narciarskiej. Dla wielu z nich Zakopane jest mekką, choć są też tacy, których z racji popularności region odstrasza perspektywą przepełnionych restauracji czy tłoków na Krupówkach. Niewątpliwie jest to jednak region, którego bogactwo kulturowe, architektura, wielość najróżniejszych atrakcji są bezdyskusyjne.

Planując zwiedzanie Podhala warto być świadomym, że to miejsce, gdzie kultura ludowa odgrywa ogromną rolę. Jak mówi marszałek województwa – Witold Kozłowski – To ona, wraz z pięknem górskiego krajobrazu, od lat zachęca do przyjazdu wszystkich spragnionych kontaktu z tradycją, przekazywaną tutaj pieczołowicie z pokolenia na pokolenie.

Zakopane zaprasza

Biorąc pod uwagę powyższe, warto to bogactwo kulturowe poznać, a przynajmniej dać mu szansę. Miejscem, gdzie można z nim poobcować jest niewątpliwie Czerwony Dwór w Zakopanem. To okazała willa w stylu zakopiańskim, w której pomieszkiwały takie sławy jak Artur Rubinstein czy Stefan Żeromski. Są tu organizowane wystawy twórczości podhalańskich twórców, warsztaty twórczości ludowej, wykłady i prelekcje. Warto zaglądać na profil na Facebooku Centrum Kultury Rodzimej, by być na bieżąco z harmonogramem wydarzeń, a na tradycyjne zwiedzanie Czerwony Dwór zaprasza w godzinach 10-17 (w środy i niedziele zamknięte).

Weranda Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór Zakopane, fot Piotr Korczak, źródło visitmałopolska.pl

Weranda Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór Zakopane, fot Piotr Korczak, źródło visitmałopolska.pl

Czerwony Dwór to jednak tylko jedna z naprawdę wielu propozycji, w ramach których można bliżej poznać kulturę podhalańską, historie osób związanych z regionem i ich dorobek artystyczny. W tej kategorii prym wiedzie niewątpliwie Muzeum Tatrzańskie. Główny, wyremontowany w 2022 gmach muzeum mieści się przy legendarnych Krupówkach. Można tam obejrzeć nową, imponującą wystawę stałą, liczącą ponad 1400 eksponatów. Można tu oglądać między innymi: ekwipunek turystyczny i taternicki z pierwszych dekad XX wieku, ludowe instrumenty muzyczne, dawne stroje góralskie, sprzęty pasterskie, obrazy malowane na szkle, pamiątki po przewodnikach tatrzańskich. Z kolei znaczna część przyrodniczej ekspozycji jest poświęcona patronowi muzeum, doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu, a w części poświęconej florze i faunie Tatr zobaczyć rzadkie rośliny i tajemnicze zwierzęta regionu, między innymi niedźwiedzia, rysia, płochacza halnego czy kozicę. Godziny otwarcia muzeum: poniedziałek – niedziela 10:00 – 18:00, we wtorki nieczynne.

Budynek Galeria Władysława Hasiora Zakopane, źródło visitmałopolska.pl

Budynek Galeria Władysława Hasiora Zakopane, źródło visitmałopolska.pl

Jednak główny gmach muzeum to wisienka na torcie, który stanowią jego barwne, zakopiańskie filie, np.: Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba (jedyne miejsce w Polsce, gdzie można poznać historię i dokonania koncepcji polskiego stylu narodowego, opartego na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich. Godziny otwarcia: wtorek – sobota 10:00 – 18.00, niedziela 9.00 – 17:00, w niedzielę wstęp wolny), Galeria Władysława Hasiora (znanego na całym świecie wszechstronnego, zakopiańskiego artysty. Poniedziałek: zamknięte, wtorek – czwartek 9.00 – 17.00, piątek – sobota 11.00 – 19.00, niedziela 9.00 – 17.00. W niedzielę wstęp wolny.) czy Galeria Sztuki w willi Oksza (gratka dla miłośników sztuki – można tu obejrzeć prace najwybitniejszych twórców zauroczonych Tatrami i Podhalem, m.in. Rafała Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Zofii Stryjeńskiej. Godziny otwarcia: wtorek – czwartek 9.00 – 17.00, piątek – sobota 11.00 – 19.00, niedziela 9.00 – 17.00. W niedzielę wstęp wolny.)

Wystawa Etnograficzna w Muzeum Tatrzańskim źródło visitmałopolska

Wystawa Etnograficzna w Muzeum Tatrzańskim źródło visitmałopolska

Uroki Podhala

Mówisz Podhale – myślisz: oscypek? Nic dziwnego, bo to absolutnie najpopularniejszy regionalny przysmak. Jeśli chcesz poznać wszystkie etapy jego produkcji, tradycyjną recepturę, a nawet – zrobić go własnoręcznie – koniecznie wybierz się do Muzeum Oscypka. Dowiecie się tu także, skąd w ogóle wzięli się pod Tatrami pasterze, co to jest kosor, ferula czy pucenie. Wszystko w formie prezentacji z czynnym udziałem publiczności. Muzeum deklaruje, że Pokazy Wyrobu Oscypka odbywają się codziennie o 12.00 i 16.00, jednak przed wyjściem z domu warto sprawdzić na ich facebookowym profilu czy nie ma żadnych zmian (bywa, że warsztaty są przesuwane lub pojawiają się dodatkowe terminy), zaś bilety online można kupić pod tym linkiem.

Formowanie oscypka, źródło visitmałopolska

Formowanie oscypka, źródło visitmałopolska

Tych szczególnie wychłodzonych tatrzańskimi mrozami z pewnością przyciągną swoim ciepłem termy. W najbliższej okolicy Zakopanego są aż dwa kompleksy: Termy Chochołowskie (największy kompleks w Polsce, który oprócz basenów oferuje m.in. normobarię) oraz Termy Bukovina (w każdą niedzielę odbywają się tam bezpłatne zajęcia dla dzieci z nurkowania, zaś dorośli mogą poznać rytuały z wykorzystaniem olejków eterycznych). Oba kompleksy są oddalone od Zakopanego o ok. pół godziny drogi samochodem.

Basen wewnętrzny Chochołowskie Termy, autor Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu, źródło visitmałopolska

Basen wewnętrzny Chochołowskie Termy, autor Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu, źródło visitmałopolska

Termy Bukovina zimą, fot. Anna Nawrot, źródło visitmałopolska.pl

Termy Bukovina zimą, fot. Anna Nawrot, źródło visitmałopolska.pl

Gorąco zachęcamy, by – będąc w górach – także samodzielnie sprawdzać co ciekawego dzieje się w okolicy, bardziej różnorodnie wykorzystać zimowy pobyt na Podhalu. Pomogą w tym na pewno takie strony jak visitmalopolska.pl, profilu na Facebooku Odkryj Małopolskę, ale również innych regionalnych kanałów informacyjnych: Zakopane – oficjalny serwis internetowy czy Region Tatry portal turystyczny. A już w przyszłym tygodniu kolejna porcja inspiracji turystycznych od Polskich Regionów!