Już w czerwcu konferencja Miasta w Internecie
7 kwietnia 2023Legislacja. Mapa wpływu. Sylwia Sztark
11 kwietnia 2023Przyszła Wielkanoc, więc w ramach promowania regionów jako atrakcji turystycznych, ale też jako źródła wyjątkowego dziedzictwa kulturowego dziś coś tematycznego – będzie o pisankach i ich odmianach. Zapraszamy!
Dziś kolejny artykuł zainspirowany społeczną kampanią #PolskieWakacje, realizowaną w ostatnich latach przez Związek Województw RP (Polskie Regiony). Jednak z racji okoliczności (Wielkanoc) skoncentrujemy się nie na konkretnych regionach, a na tematyce. Zapraszamy.
Pisanki, kroszonki…
Współcześni twórcy pisanek (i ich odmian) podejmują nieograniczone artystyczne poszukiwania przy zdobieniu jaj. Na skorupki aplikują cekiny, perełki, bursztyn, cynę, szkło, suszone kwiaty, wstążeczki czy inne materiały pasmanteryjne. Na drugim „biegunie” są ci, którzy jajka (lub wydmuszki) zdobią w tradycyjny od wielu lat sposób.
Do takich należą np. twórczynie kroszonek opolskich (tak – kroszonek, ale są też kraszanki). Jak się okazuje, tradycja zdobienia jaj w tym regionie sięga drugiej połowy X w!. Kroszonki wykonuje się techniką rytowniczą, czyli wzory wydrapuje się na zabarwionych jajkach przy użyciu ostrych narzędzi. W 2019 roku kroszonki trafiły na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultrowego. Wzory wykonywane na kroszonkach stały się tak potężnym symbolem, że ich charakterystyczne, bogate wzornictwo zostało przeniesione na porcelanę opolską. Zdecydowanie warto przyjrzeć się im z bliska – bywa to możliwe w Muzeum Wsi Opolskiej podczas wystaw czasowych, natomiast niezależnie od wszystkiego – sam skansen polecamy gorąco nie tylko w okresie wielkanocnym.
Przez cały rok można oglądać wystawę w Muzeum Pisanki w Ciechanowcu w województwie podlaskim. Zwiedzający mają poznać wzornictwo ludowe na miniaturowych dziełach sztuki z różnych części Polski i świata. Muzeum zostało założone w ramach Muzeum Rolnictwa, które także polecamy! Więcej informacji na stronie www.
Wielkanocne pisanki w Dzierżoniowie
Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie na Dolny Śląsk (na przykład zainspirowani poprzednimi propozycjami turystycznych wypadów do Świeradowa, w Karkonosze oraz samego Wrocławia), koniecznie podjedźcie do Dzierżoniowa. W tamtejszym Muzeum Miejskim trwa wystawa pisanek z kolekcji dr Anny Haratyk, której pasją jest m.in. etnografia. Od ponad 40 lat tworzy kolekcję pisanek i jaj zdobionych najróżniejszymi technikami. Wystawa to ponad 1,5 tys. eksponatów z różnych regionów Polski, jak też z zagranicy (m.in. z Ukrainy, Rumunii, Litwy, Czech, Słowacji, Włoch, Grecji, Norwegii). Prezentowana kolekcja obejmuje przede wszystkim jaja naturalne: kurze, gęsie, przepiórcze, a nawet strusie. Wśród zbiorów zaprezentowano także jaja drewniane, ceramiczne, szklane oraz kamienne. Są wśród nich nie tylko małe dzieła sztuki, lecz również przedmioty użytkowe stylizowane na jaja. Więcej informacji o wystawie.
Święta przez cały rok
By jeszcze chwilę pozostać w świątecznym, wielkanocnym klimacie warto także wybrać się do Muzeum Etnograficznego w Warszawie. To świetna atrakcja dla całych rodzin! Tamtejsza stała wystawa „Czas świętowania” to opowieść o rytuałach, obyczajach i świątecznych przedmiotach różnych tradycji i obrządków religijnych w Polsce i Europie. Oprócz pisanek znajdziemy pokaźną kolekcję strojów ludowych, rzeźb, dekoracji świątecznych. Więcej o wystawie i samym muzeum.
A już w przyszłym tygodniu zapraszamy na kolejną porcję inspiracji turystycznych. Wiosna powoli się rozgaszcza na dobre więc i chęci do jedno czy dwudniowych wyjazdów jakoś więcej!