V Lubuskie Święto Rowerowe zapowiada się atrakcyjnie
29 maja 2023Z Lubuskiego do Krakowa. Ruszyło wakacyjne połączenie lotnicze
12 czerwca 2023– Wszystkim dzieciom, w dniu ich święta, przekazujemy książeczkę o przygodach Duszka Lubuszka, który odwiedza nasze zamki, pałace i dwory – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas premiery książki.
Książeczka o przygodach Duszka Lubuszka właśnie trafia do rąk Czytelników: dzieci oraz ich rodziców. W czwartek 1 czerwca, w Dzień Dziecka, w urzędzie marszałkowskim odbyła się premiera książeczki, która ma również promować lubuskie zamki, pałace i dwory. Przygód jest osiem, bo tyle zabytków znajduje się na szlaku duszka. To Park Dworski i Pałac w Iłowej, Zamek Książąt Lubomirskich w Lubniewicach, Zamek Joannitów w Łagowie, Zamek Piastowski w Kożuchowie, Pałac w Zaborze, Park Książęcy Zatonie, Pałac Książęcy w Żaganiu praz Zamek Piastowski w Międzyrzeczu. Duszek Lubuszek w każdym z nich spotyka innego, równie tajemniczego, bohatera i wraz z nim opowiada historię zamku lub pałacu.
– Naszą lubuską legendę opowiada Artur Andrus. A mamy o czym opowiadać, bo w naszym regionie możecie poczuć się jak w bajce, nie tylko czytając tę książkę, pięknie ilustrowaną, ale dlatego, że w regionie mamy 252 zamki, pałace i dwory. Do tego 600 jezior, połowę powierzchni zajmują lasy, mamy Szlak Wina i Miodu – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Lubuska marszałek dodała, że książeczka może także ułatwić dorosłym znalezienie odpowiedzi na wiele trudnych pytań, m.in. skąd się biorą dorośli? Odpowiedź jest prosta – wyrastają z dzieci.
Czym zajmuje się Duszek Lubuszek?
Gościem konferencji był Artur Andrus – znany dziennikarz, aktor, pisarz, prezenter telewizyjny i radiowy oraz autor tekstów do „Duszka Lubuszka”, który podziękował za zaproszenie do tej przygody. – Dla mnie to też jest przygoda. Propozycja była ciekawa. Pomyślałem, że – po pierwsze – mogę się czegoś nowego dowiedzieć, a potem zobaczyłem rysunki Marcina Skocza i stwierdziłem, że jestem fizycznie podobny do Duszka. Plan miałem taki, by teksty rozśmieszały i rodziców i dzieci – podkreślał z uśmiechem autor.
– Nie jestem autorem typowo dziecięcym, nie potrafię napisać rzeczy, które są dedykowane tylko dla dzieci, i to w pewnym wieku. Pisząc te bajki pomyślałem, że ma to tylko sens, kiedy to się połączy. A więc dzieci będą głównym adresatem bajki, ale będzie ona do wspólnego czytania. Myślę, że jest ona tak napisana, że rodzice powinni w tym towarzyszyć, żeby tłumaczyć, pomagać w wypełnianiu zadań. Taki był pomysł – wyjaśniał Artur Andrus.
Zaznaczył też, że nie jest to podręcznik do historii i – żartując – stwierdził, że nie zaleca na jego podstawie przygotowywać się do matury. – Liczę, że dzieci namówią rodziców, by wyruszyć i poszukać gdzieś tego Duszka Lubuszka Ja mieszkając w Bieszczadach, jako dziecko tymi Bieszczadami w ogóle się nie interesowałem. Może teraz dzieci zainteresują się historią swojego regionu i wyruszą na jego rodzinne poznawanie – dodał.
A czym zajmuje się Duszek Lubuszek? Głównie się przyjaźni. Wszyscy go lubią, więc ma wielu przyjaciół.
Jak przyznaje Janusz Rewers, dyrektor Departamentu Promocji i Strategii Marki pierwsze recenzje są bardzo pozytywne i można powiedzieć, że to książeczka sprawdzana na dzieciach. – Na 44 stronach mali czytelnicy znajdą nie tylko opowiadania, ale również zadania, ciekawostki, zagadki, krzyżówkę i naklejki z Duszkiem Lubuszkiem oraz lubuskimi zamkami i pałacami. Jest również mapa ze szlakiem naszego bohatera. Za dotarcie do obiektu i poznanie jego historii, dzieci dostaną pieczątkę. A nagrodą za zebranie wszystkich pieczątek będzie maskotka Duszka Lubuszka – tłumaczył Janusz Rewers.
Publikacja ma zachęcić do zwiedzania lubuskich zamków i pałaców oraz wykorzystać potencjał turystyki rodzinnej. Teksty i rysunki oparte są na prawdziwych historiach oraz wyobraźni autora. Nakład książeczki to 20 tys. szt. Będzie rozdawana podczas wydarzeń organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz będzie dostępna w zabytkowych obiektach ze szlaku Duszka Lubuszka. Wydawnictwo otrzymały już urzędy i instytucje, które się nimi opiekują: Zamek Książąt Lubomirskich, Urząd Miejski w Kożuchowie, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, Urząd Gminy Łagów, Lubuskie Centrum Winiarstwa, Fundacja Ogrody Kultury im. księżnej Dino w Zatoniu, Urząd Miejski w Iłowej i Urząd Miasta Żagań.
źródło: lubuskie.pl