fbpx

V Lubuskie Święto Rowerowe zapowiada się atrakcyjnie

Lubuski Park Technologii Kosmicznych
Lubuski Park Technologii Kosmicznych
22 maja 2023
Duszek Lubuszek zaprasza na wyprawę swoim szlakiem
Duszek Lubuszek zaprasza na wyprawę swoim szlakiem
5 czerwca 2023
Pokaż wszystkie

V Lubuskie Święto Rowerowe zapowiada się atrakcyjnie

V Lubuskie Święto Rowerowe zapowiada się atrakcyjnie

– Mamy pierwsze miejsce w Polsce pod względem kilometrów ścieżek rowerowych na 10 tys. mieszkańców! – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak, zapraszając na V Lubuskie Święto Rowerowe.

Na początku wtorkowej (23 maja 2023 r.) konferencji prasowej w UMWL, marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśliła, że samorząd województwa lubuskiego od lat wspiera turystykę rowerową. Choćby teraz – do 26 maja 2023 r. – urząd marszałkowski przyjmuje konkursowe wnioski gmin na dokumentację budowy ścieżek rowerowych. Na rozwój infrastruktury i mobilności rowerowej Zarząd Województwa Lubuskiego przeznaczył 5 mln złotych. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 150 tys. zł.

– Każdy może złożyć projekt – zachęcała lubuska marszałek i dodała, że z kolei stowarzyszenia organizujące takie przedsięwzięcia jak V Lubuskie Święto Rowerowe otrzymały w 2023 r. z budżetu województwa – w ramach promocji turystyki rowerowej ROWELOVE LUBUSKIE – 230 tys. zł.

A dziś podpisujemy umowę na 45 tys. zł na jedno w większych takich wydarzeń i to nie tylko w naszym regionie! – podkreśliła marszałek Polak. – Skoro mamy taką misję i od dekady niesiemy na sztandarach Zieloną Krainę Inteligentnych, Innowacyjnych Technologii, to warto się pochwalić, jak dużo zmieniło się pod tym względem w naszym regionie. Otóż w Polsce zajmujemy pierwsze miejsce pod względem kilometrów ścieżek rowerowych na 10 tys. mieszkańców!

Z kolei pod względem długości ścieżek na 100 km kwadratowych Lubuskie plasuje się w połowie tabeli – na 9. miejscu. Tylko w latach 2017-2020 przybyło nam w regionie blisko 140 km ścieżek rowerowych. Tu marszałek zauważyła, że to olbrzymia zasługa gmin, które często występują o dofinansowanie na swoje projekty do Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach kończącego się programu RPO 2014-2020 Lubuskie przeznaczyło na budowę tras dla cyklistów 121 mln zł.

To wszystko wynik niezwykłej aktywności mieszkańców Lubuskiego. I takich stowarzyszeń jak właśnie Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Otyńskiej – powiedziała Elżbieta Anna Polak.

Cieszę się, że jesteśmy częścią tego sukcesu województwa – mówił Sylwester Filipiak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej, wręczając lubuskiej marszałek zaproszenie na V Lubuskie Święto Rowerowe.Mamy w tym roku mały jubileusz i cieszę się, że nam się udaje. Nie ukrywam, że przy wsparciu pani marszałek i pan radnego. V Lubuskie Święto Rowerowe odbywa się w formie zabawy: możemy przyjść w dowolnej chwili i zrobić trasę w trzech kierunkach.

Więcej szczegółów V Lubuskiego Święta Rowerowego ujawnił Marcin Urbanowski, skarbnik Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej. – W tym roku zaplanowaliśmy trzy trasy. Jedna wiedzie do Kolska, druga do Kożuchowa, a trzecia do Zatonia. W tych miejscowościach będą punkty kontrolne. Każdy z uczestników musi zdobyć dwie pieczątki: jedną na początku trasy, a drugą na końcu. W punktach kontrolnych będą gry i zabawy. Ponadto współpracujący z nami włodarze z gmin Kolsko i Kożuchów oraz Gminy Nowa Sól przygotują skromny poczęstunek dla uczestników. Zaczynamy 11 czerwca o 12.00 na placu parkingowym przy hotelu Złoty Łan na pograniczu gminy Otyń i miasta Nowa Sól, tuż obok ścieżki rowerowej Kolej na Rower. I w tym miejscu na finał, po godz. 16.00 odbędzie się losowanie nagród.

– Atrakcją naszego święta, jest to, że każdy jego uczestnik otrzymuje koszulkę z logiem Województwa Lubuskiego, które bardzo nas wspiera. Za co bardzo dziękujemy – podkreślił Marcin Urbanowski.

Lubuskie Święto Rowerowe pokazuje, jak można mądrze i skutecznie wykorzystywać ścieżki do promocji turystyki rowerowej – powiedział radny województwa Grzegorz Potęga. – Tak czynimy od pięciu lat. Na początku były może dwa mniejsze rajdy, ale ostatnie dwa lata to intensywny rozwój święta i w ubiegłym roku przygotowaliśmy tysiąc koszulek i wszystkie zeszły. W tym roku liczymy na podobną a nawet większą frekwencję! Radny Potęga (od trzech lat ma przyjemność być fundatorem głównej nagrody w loterii – roweru) zwrócił uwagę, że Lubuskie Święto Rowerowe wpisuje się w jubileusz 25-lecia województwa lubuskiego. – Dlatego na zakończenie rajdu, ok. godz. 17.00 zapraszamy na koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Elektryk” z Nowej Soli.

źródło: lubuskie.pl