Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze jeszcze bardziej nowoczesny
1 października 2023Marcin Jabłoński nowym Marszałkiem Województwa Lubuskiego
15 października 2023W czwartkowym wieczór 5 października 2023 r. w Lubuskim Teatrze poznaliśmy laureatów szóstej edycji Nagród Gospodarczych Marszałka Województwa Lubuskiego. Gala była finałem najważniejszego gospodarczego wydarzenia roku w naszym regionie – Kongresu Gospodarczego Lubuskie 2023.
Spośród zgłoszonych do konkursu firm Kapituła składająca się z przedstawicieli sfery otoczenia biznesu, bankowej, badawczo-rozwojowej a także samorządowej wybrała 12 firm w czterech podkategoriach innowacyjnych przedsiębiorstw: mikro, małych, średnich i dużych za najciekawsze innowacje wprowadzone na rynek w latach 2020 – 2022. Pozostałymi kryteriami były przychody, nakłady inwestycyjne oraz dbałość o pracownika: BHP i jego rozwój zawodowy.
Laureaci Nagród Gospodarczych Marszałka Województwa Lubuskiego 2023
Firmy mikro:
1. PPHU POLIGRAF Wiesław Kasprowiak;
Za wprowadzenie innowacji produktowej na skalę międzynarodową, którym jest centrum addytywno – skrawające PROTO PLAST MAKER 4.0. (z głowicami frezującą i drukującą) do szybkiego prototypowania oraz obróbki ubytkowej tworzyw sztucznych na potrzeby druku 3D oraz specjalistycznego oprogramowania obsługi tego urządzenia.
2. Codetain sp. z.o.o.;
za indywidulne rozwiązania pozwalające na magazynowanie w pojazdach elektrycznych energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej, za systemy do zarządzania hubami stacji oraz za program umożliwiający bezpłatne ładowanie aut elektrycznych w zamian za udostępnienie ich jako mobilnego magazynu.
3. Specterm Krzysztof Ulanicki;
za rozwiązania w zakresie stolarki okiennej, w tym objętą patentem europejskim, technologię przygotowania wełny drzewnej do zastosowania jako izolacji i uszczelnienia okien podczas ich montażu w otworze.
Firmy małe:
1. LfC Sp. z o.o.;
za wprowadzenie na globalne rynki implantu kręgosłupowego ISaF wykonanego z proszków tytanu w technologii druku 3D wraz z procedurą chirurgiczną TrabQCell – wykorzystującą autogenną kość pacjenta do zrostu kostnego – które w latach 2020 – 2022 pozwoliły na wyleczenie 500 pacjentów na świecie.
2. PPUH KOMA Sp. z o.o.;
za serię produktów do głuszenia zwierząt i ryb, w tym z automatycznym pomiarem indywidulanej oporności zwierzęcia oraz za unikatową instalację gazową Znicza Olimpijskiego z systemem dysz i dyfuzorów na potrzeby Igrzysk Europejskich w Krakowie 2023.
3. Stacjeladowania Sp. z o.o.
za wprowadzenie na rynek systemu ładowania samochodów elektrycznych opartego o system oświetlenia ulicznego, za akumulatorowy system stacji ładowania EmobileHUB oraz za system dwustronnych ekranów dźwiękochłonnych z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych.
Firmy średnie:
1. Zakład Mechaniczny MESTIL Sp. z o.o.;
za wprowadzenie na rynek nowych wałów rozprężnych, które pozwalają na zwiększenie prędkości procesów produkcyjnych, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów oraz uzyskaniu lepszej jakości wyrobów w fabrykach stosujących wały (głównie branże poligraficzna i papiernicza) oraz za zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku oraz znaczący wzrost przychodów Spółki.
2. Stena Recycling oddział we Wschowie;
za modernizację i rozwój instalacji przetwarzania metali szlachetnych (miedź, srebro, złoto) oraz przetwarzania folii transparentnej (LDPE), umożliwiającej odzyskanie folii i przywrócenie jej w postaci, pozwalającej na ponowne wykorzystanie do produkcji kolejnych wyrobów, ponadto za nowoczesne metody odzysku tworzyw sztucznych, pochodzących ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
3. Domator24 Sp. z o.o.
za wprowadzenie na globalne rynki 3 marek mebli gamingowych oraz systematyczne wprowadzanie kreatywnych rozwiązań technicznych, które pozwalają nie tylko podążać firmie za trendami w meblarstwie, ale samemu je kreować.
Firmy duże:
1. Streamsoft Sp. z o.o. S.K.;
za wprowadzenie na rynek rozwiązania aplikacji mobilnej Serwis* 2.0, która wspomaga pracę poprzez ułatwienie codziennych czynności związanych z obsługą zleceń serwisowych oraz zapewnia szybki dostępu do wielu istotnych informacji.
2. SECO/WARWICK SA;
Za nieustanne wprowadzanie innowacji procesowych i produktowych w zakresie produkcji urządzeń do obróbki cieplnej metali, które w latach 2020 – 2022 pozwoliły na skomercjalizowanie 8 z 9 patentów na własne wynalazki. Wyprodukowane piece trafiają do odbiorców z 70 państw, głównie z branż: samochodowej, lotniczej, elektronicznej, maszynowej, narzędziowej i medycznej.
3. Relpol SA.
za wysoce oszczędne energetycznie innowacje produktowe (przekaźnik R2N-M oraz bistabilny do układów sterowania i automatyki przemysłowej) oraz innowacje procesowe tzw. „zestaw zwory”, łączący w sobie szereg procesów produkcyjnych, pomocniczych operacji montażowych oraz kontrolno-testowych, które trafiają do ponad 50 państw świata.
Podczas gali odbyło się także głosowanie na Nagrodę Publiczności. Laureatem została firma Codetain.
Nagrody zwycięzcom wręczyli: Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz Edyta Płanka, dyrektorka Rozwoju Regionu Banku Gospodarstwa Krajowego, który był współorganizatorem konkursu (laureatom pierwszych miejsc); członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński (laureatom drugich miejsc) oraz poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki (laureatom trzecich miejsc). Nagrodę publiczności wręczył Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Wacław Maciuszonek.
źródło: lubuskie.pl
ZWRP włącza się kampanię profrekwencyjną i zachęca do wzięcia udziału w wyborach. Już 15 października ważny dzień dla Polaków!