fbpx
Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP w Łańcucie
27 listopada 2023
Podkarpackie – idealne na zimę. Powiat krośnieński
10 grudnia 2023
Pokaż wszystkie

Obradowała grupa Karpaty

Obradowała grupa Karpaty

Posiedzenie Międzyregionalnej Grupy „Karpaty” Europejskiego Komitetu Regionów oraz 158 sesja plenarna Komitetu Regionów to główne aktywności kolejnego dnia pobytu marszałka woj. podkarpackiego Władysława Ortyla w Brukseli.

Gośćmi posiedzenia grupy Karpaty byli m.in. Wsiewołod Czentsow – szefa misji Ukrainy przy UE, Sandra Milosević – radca Misji Republiki Serbii przy UE, Harald Egerer – szefa Sekretariatu Konwencji Karpackiej w Wiedniu oraz poprzez łącza internetowe Guillaume Corradino – dyrektor stowarzyszenia Euromontana. Przewodniczącym grupy jest marszałek Władysław Ortyl. Jednym z omawianych tematów były starania o wprowadzenie Strategii Karpackiej.

Podkreślić trzeba fakt, że nieuzasadniona inwazja Rosji putinowskiej na Ukrainę wpłynęła również na postrzeganie przyszłej Strategii Karpackiej. Od naszego ostatniego posiedzenia odbyłem wiele spotkań z przedstawicielami władz lokalnych i regionalnych z Ukrainy oraz z obecnym tu ambasadorem. To może być mechanizm, który będzie służył odbudowie Ukrainy. To trudny moment, bo święta przed nami a tam pokoju nie ma – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Wsiewołod Czentsow dziękował za wszystkie działania humanitarne oraz wsparcie dyplomatyczne, a także za wszelkie aktywnośćpci na rzecz Strategii Karpackiej. – Potrzebujemy pomocy wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej i tych spoza wspólnoty, którym zależy na strategii. Liczymy na pomoc Komisji Europejskiej, byśmy mogli rozwijać strategię i korzystać z jej efektów. To ważne, abyśmy się spotykali regularnie i analizowali nasze postępy – dodał Wsiewołod Czentsow.

Marszałek uczestniczył także w 158 sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów. Podczas dwudniowego posiedzenia najbardziej istotne dwie debaty dotyczyły przyszłości polityki spójności oraz tzw. spraw lokalnych UE – otwarcie Forum Miast i Regionów na rzecz Partnerstw Międzynarodowych 2023. W tej pierwszej uczestniczyki Elisa Ferreira – komisarz do spraw spójności i reform, Mercedes Caballero Fernández – hiszpańska sekretarz generalna ds. funduszy europejskich, Elio Di Rupo – premier rządu Walonii (Belgia), Younous Omarjee – przewodniczący Komisji REGI Parlamentu Europejskiego.

W tej drugiej debacie głos zabrał marszałek Władysław Ortyl. Dyskusja skupiła się wokół konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz ataków antysemickich, które miały ostatnio miejsce.

Powinniśmy surowo potępić akty przemocy, w tym szczególnie te wymierzone w ludność cywilną. Należy przyjąć podejście zakładające zerową tolerancję dla antysemityzmu. W Polsce narody, polski i żydowski, przez tysiąc lat żyły na tej samej ziemi. Te tysiąc lat wspólnej historii doznało straszliwej wyrwy, jaką był Holokaust na okupowanych przez niemieckich nazistów polskich ziemiach. Tylko w Polsce za jakąkolwiek pomoc Żydom groziła kara śmierci, która była natychmiastowo wykonywana. Chce zwrócić uwagę, że te ostatnie antysemickie ataki wynikają z wadliwej polityki imigracyjnej Unii Europejskiej, w którą Unia, mimo tych faktów dalej dryfuje. Jak widać nie wyciągnęliśmy wniosków z historii. Duża część europejskich społeczności zdaje się nie pojmować powagi sytuacji – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek przypomniał, że 2024 rok w Polsce został ustanowiony „rokiem rodziny Ulma”. 24 marca 1944 roku w miejscowości Markowa w Województwie Podkarpackim, naziści zamordowali rodzinę Ulmów, w tym maleńkie dzieci i ośmiu ukrywanych przez nich Żydów. Jak również wspomniał, że nie tylko Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci w ten sposób zginęli. Były dziesiątki, setki takich rodzin; tysiące ludzi, którzy za pomoc swoim pobratymcom, współobywatelom oddali swoje życie. 10 września Rodzina Ulmów została beatyfikowana.

źródło: podkarpackie.pl