fbpx
W Brukseli o unijnych regionach
W Brukseli o unijnych regionach
20 listopada 2023
Obradowała grupa Karpaty
Obradowała grupa Karpaty
4 grudnia 2023
Pokaż wszystkie

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP w Łańcucie

Po raz kolejny na Podkarpaciu rozdane zostały najważniejsze gospodarcze nagrody dla polskich firm. Tym razem w Łańcucie, w majestatycznych wnętrzach tamtejszego zamku, prezydent Andrzej Duda wręczył statuetki zwycięzcom XXI edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W wydarzeniu uczestniczyła również Pierwsza Dama – Agata Kornhauser-Duda. Galę zaś uświetnił koncert „Dopóki życie trwa… piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej” w wykonaniu artystów z Domu Kultury w Przecławiu.

Podczas gali obecni byli przedstawiciele rządu i parlamentu RP, ministrowie Kancelarii Prezydenta, samorządowcy, przedstawiciele administracji rządowej, a także członkowie kapituły konkursu oraz reprezentanci nominowanych firm. Samorząd województwa reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Stanisław Kruczek i wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Witając parę prezydencką oraz wszystkich gości, marszałek Ortyl, jako współorganizator gali, powiedział:

Jest mi niezmiernie miło powitać parę prezydencką w podwojach tego zamku, instytucji samorządu województwa podkarpackiego, współprowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cieszymy się bardzo, że to miejsce posłuży do tego, aby rozmawiać o gospodarce, aby doceniać tych, którzy ciężko na co dzień pracują, tworząc nasz budżet, uruchamiając nowe miejsca pracy, innowacje i działania, które służą rozwojowi gospodarczemu, ale też rozsławiają naszą ojczyznę – mówił marszałek Ortyl.

Marszałek dziękował również prezydentowi za częstą obecność na Podkarpaciu oraz zainteresowanie problemami i wyzwaniami, przed którymi stoi województwo, zwłaszcza od momentu wybuchu wojny za wschodnią granicą.

Cieszymy się, że te spotkania z panem prezydentem na Podkarpaciu są bardzo częste. To rozpoczęło się od słów pierwszej przysięgo złożonej przez parlamentem i trwa do dzisiaj – podkreślał marszałek Ortyl.

Przebieg tegorocznej edycji konkursu przedstawił zastępca Przewodniczącego Kapituły Nagrody Gospodarczej, prof. Piotr Wachowiak, który powiedział, że „w tym roku kapituła bardzo się napracowała”, gdyż oceniała ponad 140 wniosków i wszystkie były bardzo dobre. A w wyborze pomogły jasne kryteria.

Różnice między osobami nominowanymi, a tą firmą, którą wybrał pan prezydent, rzeczywiście są bardzo małe. To są drobiazgi. Dlatego wszyscy państwo możecie się czuć dumni, a my się z państwa czujemy dumni – powiedział prof. Wachowiak.

Prezydent Andrzej Duda, zwracając się do wszystkich gości, zapewnił, że gala Nagrody Gospodarczej jest dla niego szczególnie ważnym wydarzeniem o profilu gospodarczym i państwowym, podkreślającym rolę państwowotwórczą, jaką realizują przedsiębiorcy swoją codzienną pracą. Prezydent chwalił również województwo podkarpackie:

Jesteśmy na Podkarpaciu, w województwie, które w ostatnim czasie przechodzi tak niezwykłą ścieżkę rozwojową, która pozwala nieść – dzięki istniejącej infrastrukturze – pomoc walczącej z rosyjską agresją Ukrainie, a także pomoc tym, którzy z Ukrainy przybywają – mówił Andrzej Duda.

Prezydent mówił również o atutach województwa podkarpackiego, którymi są tradycja splatająca się z nowoczesnością, które sprawdzają się w trudnych czasach. Zwracając się do przedsiębiorców, Andrzej Duda mówił, że prowadzą oni swoje działania w wymagających czasach, dziękował też za wszystkie podejmowane działania, dzięki którym Polska się rozwija.

Dziękuję za państwa wkład w rozwój Rzeczypospolitej, za wspaniałe reprezentowanie Polski na zewnątrz, przez wszystkich tych, którzy mają potencjał, odwagę, wyobraźnię i kreatywność, żeby iść ze swoimi produktami i podbijać zagraniczne rynki, rozwijać swoje przedsiębiorstwa także poza granicami – mówił Andrzej Duda.

Andrzej Duda podkreślał, że różnice pomiędzy nominowanymi firmami są bardzo niewielkie a o zwycięstwie decydują detale:

Wszyscy są absolutną awangardą biznesu w naszym kraju i nie tylko, bo często także europejskiego oraz światowego – zapewnił prezydent RP.

W ramach tegorocznej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP wyróżnienia przyznane zostały, tak jak w ubiegłych latach, w pięciu kategoriach głównych oraz w dwóch kategoriach dodatkowych. Prezydent przyznał również nagrodę indywidualną oraz nagrodę specjalną. Kapituła Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP pracowała pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Opolskiego. Na liście nominowanych do XXI edycji nagrody znalazło się 21 firm, spośród których prezydent wybrał zwycięzców. Wśród nominowanych firm znalazły się dwie z Podkarpacia: Euro Eko i Ultratech oraz Cognor Holding, który ma swój oddział w województwie podkarpackim.

Laureatami XXI edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP zostały następujące firmy:

W kategorii: Lider MŚP – Creotech Instruments

W kategorii: Narodowy Sukces – Cognor Holding

W Kategorii: Międzynarodowy Sukces – Integer.pl

W Kategorii Odpowiedzialny Biznes – Unibep

W Kategorii: Firma Rodzinna – P.P.H. Gałuszka, Krębuszewska i Wspólnicy

W Kategorii: Badania+Rozwój – Interdyscyplinarny Zespół Projektu BioMiStem

W Kategorii: STARTUP_PL – WIDMO SPECTRAL TECHNOLOGIES

Nagrodę Indywidualną otrzymał Bogdan Chmielewski, Prezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Stanach Zjednoczonych. Unia została założona na nowojorskim Brooklynie w 1977 roku przez grupę polskich imigrantów skupionych wokół ks. Longina Tołczyka i jest największą etniczną instytucją finansową w USA oraz największym polonijnym pracodawcą.

Nagrodę Specjalną otrzymało zaś Województwo Lubelskie za szczególne zaangażowanie w rozwijanie inicjatywy Trójmorza. Cyklicznie organizowany Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie stał się międzynarodowym wydarzeniem gospodarczym, skupiającym przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz nauki i biznesu z 12 państw, które współtworzą tę inicjatywę.

Prezydent Andrzej Duda gratulując wszystkim zwycięzcom, poprosił szefów oraz przedstawicieli firm, aby gratulacje i podziękowania przekazali wszystkim pracownikom.

Proszę, aby ode mnie, mojej małżonki, od nas wszystkich, także od kapituły i Prezydenckiej Rady ds. Przedsiębiorczości przekazać serdeczne pozdrowienia, podziękowania, wyrazy szacunku i najlepsze życzenia wszystkim swoim współpracownikom – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Lista wszystkich nominowanych firm w tegorocznej edycji nagrody przedstawia się następująco:

Kategoria: Lider MŚP:

Creotech Instruments SA zgłoszony przez Polską Agencję Kosmiczną

Euro Eko sp. z o.o. zgłoszone przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA

SiDLY sp. z o.o. zgłoszone przez Izbę Gospodarczą Medycyna Polska

 

Kategoria: Narodowy Sukces

Cognor Holding SA zgłoszony przez Hutniczą Izbę Przemysłowo-Handlową

PKO BP zgłoszony przez Redakcję „Gazeta Bankowa”

Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA zgłoszony przez Krajową Izbę Gospodarki Morskiej

 

Kategoria: Międzynarodowy Sukces

Integer.pl SA zgłoszony przez Polską Radę Biznesu

OTCF SA zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Pronar sp. z o.o. zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

 

Kategoria: Odpowiedzialny Biznes

Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

PGE Polska Grupa Energetyczna SA zgłoszona przez Polski Komitet Energii Elektrycznej

Unibep SA zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

 

Kategoria: Firma Rodzinna

DACPOL sp. z o. o. zgłoszony przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji

P.P.H. Gałuszka, Krębuszewska i Wspólnicy sp. j. zgłoszone przez Beskidzką Izbę Gospodarczą

Ultratech sp. z o.o. zgłoszony przez Polską Agencję Kosmiczną

 

Kategoria: Badania+Rozwój

Interdyscyplinarny Zespół Projektu BioMiStem zgłoszony przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Konsorcjum Naukowo-Przemysłowe w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna i Fabryka Broni Łucznik-Radom sp. z o.o. zgłoszone przez Wojskową Akademię Techniczną

Noctiluca SA zgłoszona przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

 

Kategoria: STARTUP_PL

Diagendo sp. z o.o. zgłoszone przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości

SDS Optic SA zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

WIDMO SPECTRAL TECHNOLOGIES sp. z o.o. zgłoszone przez Politechnikę Warszawską

 

Podczas koncertu, wieńczącego uroczystą galę, zaprezentowane zostały piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej w wykonaniu instruktorów oraz uczestników zajęć artystycznych w Domu Kultury w Przecławiu – „Podkarpackie sięga o Największych”. To projekt muzyczny, w którym młodzi artyści prezentują znane utwory gwiazd polskiej piosenki w nowych, własnych aranżacjach. Po koncertach poświęconych Zbigniewowi Wodeckiemu i Romualdowi Lipce, przyszedł czas na wydarzenie dedykowane A. Osieckiej, poetce, autorce niezapomnianych tekstów. Właśnie piosenki z jej tekstami zostały zaprezentowane podczas gali w Łańcucie.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie gospodarcze, przyznawane raz do roku przez Prezydenta RP. Inicjatywa w ciągu kolejnych edycji zmieniała swoją formułę, jednak cel jej przyznawania pozostał ten sam: wspieranie i wyróżnianie najlepszych polskich firm. Nagrodą zostają uhonorowane przedsiębiorstwa, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych firm.

źródło: podkarpackie.pl