fbpx
Zespół Koordynatorów ds. Mobilności Rowerowej spotkał się na Śląsku
26 maja 2024
Z wizytą u przewodniczącego dolnośląskiego Sejmiku
3 czerwca 2024
Pokaż wszystkie

Perły Samorządu 2024 – podsumowanie

Perły Samorządu 2024 - podsumowanie

Za nami Kongres Perły Samorządu organizowany przez Dziennik Gazetę Prawną. To były intensywne dwa dni wypełnione merytorycznymi dyskusjami i radością wyróżnionych w rankingach. Patronem wydarzenia było ZWRP.

Wiodącymi wątkami ósmej edycji wydarzenia były tematy najważniejsze dla samorządowców oraz mieszkańców małych ojczyzn. Dużo rozmawiano zatem o wyzwaniach ustrojowych, współpracy władzy centralnej i lokalnej, finansach samorządów, inwestycjach, wykorzystaniu sztucznej inteligencji, a także społecznej energii.

Na Kongresie pojawili się samorządowcy, przedstawiciele rządu, świata biznesu, nauki, organizacji pozarządowych i mediów.

Szczególnie istotnym z punktu widzenia Związku Województw RP był drugi dzień Kongresu. Podczas sesji plenarnej: „Pieniądze do wzięcia – finansowanie, na jakie mogą liczyć samorządy: gdzie, ile, na co i na jakich warunkach” był Dyrektor Biura ZWRP dr Jakub Mielczarek.

Na pytanie gdzie szukać dodatkowych możliwości finansowania samorządowych inwestycji oraz jak zarządzać gminną kasą sprawniej i nowocześniej będą próbowali odpowiedzieć on i jego współpaneliści:

  • Tomasz Kierzkowski, Menedżer, Zespół Sektora Publicznego w PwC,
  • Michał Kostrzewa, Partner, Radca prawny, ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy,
  • dr Aleksandra Mendryk, Skarbnik Miasta Gdyni,
  • Ewa Tyrka, Dyrektor Departamentu Sektora Samorządowego, Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dyskusję moderował Krzysztof Bałękowski, dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej.

Inwestycje napędzają rozwój, który przekłada się na sprawne funkcjonowanie miasta, stwarza możliwości dla społeczności lokalnej. Samorządy muszą posiadać autonomiczność i samodzielność w decydowaniu o tym, w co, kiedy i jak inwestują, które potrzeby lokalnej społeczności i w jakiej kolejności zaspakajają. Poza pełną autonomią decyzyjną w zakresie procesów inwestycyjnych, niezbędne dla ich realizacji są źródła finansowania, zarówno te własne, jak i zewnętrzne – mówiła podczas panelu skarbnik Gdyni Aleksandra Mendryk.

Zdaniem skarbnik – Środki pochodzące z pracy i podatków mieszkańców, których część wraca do miasta, pozwalają zaspakajać i podnosić jakość świadczonych na ich rzecz usług, dając im jednocześnie poczucie współtworzenia samorządu. Z kolei zewnętrzne środki umożliwiają realizację największych inwestycji, dzięki wysokiemu poziomowi dofinansowania w przypadku środków unijnych czy preferencyjnym warunkom ich pozyskiwania od instytucji finansowych.

– Bardzo się cieszę, że mogłem odbyć tak merytoryczną i – jak sądzę owocną dla nas wszystkich rozmowę – o tematach, które są obecnie na tzw. „tapecie”. Mam tu na myśli przede wszystkim to co interesuje samorządowców, czyli rozwiązania finansowe na zielone inwestycje czy preferencyjne źródła finansowania na inne cele. Dzięki udziałowi pani dyrektor z Banku Gospodarstwa Krajowego mogliśmy także poznać ofertę tego typu instytucji finansowych dla samorządów, spółek komunalnych, szpitali publicznych i instytucji kultury. Ta troska o długość „kołdry finansowej” jest obecna we wszystkich polskich regionach więc wiedza o rozwiązaniach, o dostępnych możliwościach jest po prostu dla gospodarzy województw absolutnie kluczowa – mówił Jakub Mielczarek po debacie.

Podczas wydarzenia poznaliśmy laureatów Rankingu #PerłySamorządu 2024 dla najlepszych gmin i powiatów i najlepszych skarbników samorządów. Uroczyste uhonorowanie samorządów najlepszych gmin odbyło się podczas wieczornej gali.

W kategorii „gmina wiejska” pierwsze miejsce zajęła Iława, drugie Michałowice, a trzecie Płużnica. Wśród gmin miejsko-wiejskich tryumfował Wasilków, a zaraz za nim Morawica i Prusice. Pierwsze miejsce wśród gmin miejskich do 100 tys. mieszkańców zajął Ciechanów (za nim Iława i Jastrzębie-Zdrój). Łódź zajęła pierwsze miejsce w kategorii „gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców” (za nią Toruń i Gdańsk). Najlepsi w Samorządowych Inspiracjach okazali się natomiast Gmina Nadarzyn, Gmina Wiązowna, Grodzisk Mazowiecki, Sopot, Gdynia, Katowice i Lublin.

Spośród najlepszych menedżerów samorządowych finansów w Polsce laureatami zostali:

Gminy wiejskie:
1 miejsce – Irena Bruszewska, Gmina Sokoły

Gminy miejsko-wiejskie:
1 miejsce – Artur Jakub Goryszewski, Radzymin

Gminy miejskie do 25 tys. mieszkańców:
1 miejsce – Aneta Rybak, Złotów

Gminy miejskie powyżej 25 tys. mieszkańców:
1 miejsce – Maria Wieczorek-Juzwiszyn, Racibórz

Miasta na prawach powiatu do 120 tys. mieszkańców:
1 miejsce – Wojciech Ostrowski, Płock

Miasta na prawach powiatu powyżej 120 tys. mieszkańców:
1 miejsce – Agnieszka Dylewska, Gliwice

Powiaty:
1 miejsce – Małgorzata Bochenek, Powiat Nowosądecki

Zwycięzcom, laureatom i wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje. Kierujemy głębokie ukłony w stronę organizatora: Dziennika Gazety Prawnej za stworzenie tak sprzyjających wymianie doświadczeń warunków, a także za udostępnienie zdjęć.