
Luka finansowa w oświacie i rola KPO – wspólne posiedzenie podkomisji sejmowych z udziałem przedstawicieli samorządów
9 maja 2025Zarząd Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej przedstawił stanowisko, w którym wzywa do pilnej nowelizacji art. 13 ustawy o samorządzie województwa. Zmiany mają na celu uporządkowanie przepisów dotyczących działalności spółek z udziałem samorządów wojewódzkich, zwłaszcza w kontekście realizacji polityki rozwoju.
Głównym powodem postulowanych zmian jest nieprecyzyjne określenie pojęcia „użyteczności publicznej” w obowiązujących przepisach. Brak jego legalnej definicji prowadzi do licznych wątpliwości interpretacyjnych, które utrudniają funkcjonowanie regionalnych agencji rozwoju i innych podmiotów wspierających rozwój województw.
Zgodnie z propozycją Zarządu ZWRP, art. 13 ust. 1a i 2 ustawy o samorządzie województwa powinien zostać zmieniony w sposób umożliwiający tworzenie spółek nie tylko w sferze użyteczności publicznej, ale wszędzie tam, gdzie działania te służą realizacji zadań z zakresów wskazanych w art. 11 ust. 1, 2 i 3 – czyli m.in. w obszarze strategii rozwoju województwa, polityki rozwoju i programów regionalnych.
Uzasadnienie zmian
Jak zaznacza Zarząd Związku, agencje rozwoju od wielu lat realizują szereg zadań istotnych dla rozwoju regionalnego – m.in. jako instytucje pośredniczące w realizacji programów unijnych, operatorzy funduszy pożyczkowych czy promotorzy innowacyjności i przedsiębiorczości. Obecne przepisy jednak nie zapewniają im wystarczającej podstawy prawnej, co naraża samorządy na niepewność prawną.
W ramach porządkowania przepisów zaproponowano również usunięcie z art. 13 ust. 2 odniesienia do działalności w zakresie telekomunikacji, która – jak przypomina ZWRP – już dziś ustawowo mieści się w sferze użyteczności publicznej.
Kluczowy krok ku stabilności i rozwojowi
Związek Województw RP apeluje do Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego o pilne podjęcie prac legislacyjnych w tym zakresie. Proponowana nowelizacja ma charakter uporządkowujący, bez ingerencji w dotychczasowe kompetencje i strukturę regionalnych funduszy rozwoju. Dzięki niej działalność spółek wojewódzkich będzie jednoznacznie osadzona w przepisach, co ułatwi realizację polityki rozwoju i zapewni większą stabilność prawną.
link do stanowiska Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej: