fbpx

Eliminacje krajowe WorldSkills Poland w Lublinie

plakat
Lubelski konkurs „Tajemniczy ogród dla pszczół i dzikich zapylaczy”
5 marca 2021
Rusza nabór kandydatów do tegorocznej konkursu „Ambasador Województwa Lubelskiego”
16 marca 2021
plakat
Lubelski konkurs „Tajemniczy ogród dla pszczół i dzikich zapylaczy”
5 marca 2021
Rusza nabór kandydatów do tegorocznej konkursu „Ambasador Województwa Lubelskiego”
16 marca 2021
Pokaż wszystkie

Eliminacje krajowe WorldSkills Poland w Lublinie

informatyk

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Paweł Poszytek oraz Dyrektor Lubelskiego Centrum Innowacji i Technologii, Arkadiusz Gałązka podpisali list intencyjny dotyczący współorganizacji eliminacji krajowych WorldSkills Poland w Lublinie.

Podczas podpisania dokumentu obecny był również Minister Edukacji i Nauki dr hab. Przemysław Czarnek.

Na 2 czerwca br. zaplanowano „Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland Lublin 2021 – Nowe Technologie”. Głównym organizatorem eliminacji w Lublinie jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (Fundacja Skarbu Państwa), współorganizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, partnerami Lubelskie Centrum Innowacji i Technologii oraz Stowarzyszenie „Cyberbezpieczni” przy współpracy z Partnerami konkurencji.

– Konkurs WorldSkills to wyjątkowe wydarzenie, dzięki któremu możemy promować szkolnictwo branżowe. Jednym z naszych głównych założeń jest to, aby każdy zawodnik, który będzie reprezentował Polskę na międzynarodowych konkursie WorldSkills Szanghaj 2022, wyłoniony został z etapu eliminacji krajowych. Dlatego tak ważna jest m.in. współpraca z najprężniej działającymi firmami i instytucjami w Polsce. To realizacja w praktyce zmian w kształceniu zawodowym, które skupia się na bliskiej współpracy szkół, uczniów z pracodawcami. – tłumaczy minister Przemysław Czarnek.

– Cieszę się, że województwo lubelskie zostało wybrane do organizacji eliminacji WorldSkills Poland, które dotyczą zawodów przyszłości. Oznacza to, że nasze zaangażowanie w działania na rzecz nowoczesnych technologii, innowacyjnych badań i związanych z tym projektów, są zauważane na arenie krajowej. To duże wyróżnienie i szansa na promocję regionu. – dodaje Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

– WorldSkills to 70-letnia tradycja, do której Polska dołączyła w 2018 r. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, została nominowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, aby koordynować przygotowania Polski do międzynarodowych konkursów branżowych WorldSkills i EuroSkills. Na każde zawody poszukujemy najlepszych zawodników i ekspertów z 6. sektorów branżowych. Pierwszy raz w tym roku 28 maja w Tarnowie wraz z Grupą Azoty organizujemy eliminacje w konkurencji technik laboratorium chemicznego. Nasza dzisiejsza obecność w Lublinie to rozpoczęcie etapu przygotowań do krajowych eliminacji w nowych technologiach i kontynuacja strategii przygotowań Polski do konkursu WorldSkills Szanghaj 2022 – informuje dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

WorldSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenie, którego zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych. Głównym celem konkursu jest wyłonienie młodych mistrzów fachu. Przedsięwzięcie to buduje globalną platformę umiejętności dla każdego.

Konkurs skierowany jest do uczniów i studentów kierunków informatycznych lub pokrewnych, pracujących zawodowo lub uczących się, którzy w 2022 roku, przed WorldSkills Szanghaj ukończą 18 lat. W eliminacjach krajowych WorldSkills Poland 2021 uczestnicy biorą udział indywidualnie, bądź w zespołach dwuosobowych. Zwycięzcy będą mieli możliwość reprezentowania naszego kraju na międzynarodowym konkursie WorldSkills Szanghaj w przyszłym roku.

 

Na terenie województwa lubelskiego zostaną zorganizowane wszystkie konkurencje dotyczące zawodów przyszłości:

– robotyka mobilna,

– cyberbezpieczeństwo,

– mechatronika,

– przemysł 4.0,

– chmura obliczeniowa (cloud computing).

Źródło: www.lubelskie.pl