Żeberka z dzika w pomidorach z miodem. Takie są lubuskie produkty regionalne
4 marca 2021Lubuskie wesprze kulturę
16 marca 2021O roli kobiet w życiu społecznym oraz problemach z edukacją rozmawiały Lubuszanki podczas debaty w ramach Lubuskiego Dnia Kobiet.
Organizatorem spotkania była Wojewódzka Rada kobiet, która do rozmowy zaprosiła marszałek Elżbietę Annę Polak, poseł Krystynę Sibińską oraz radne województwa.
Rozpoczynając spotkanie marszałek podkreślała, że Lubuskie jest wyjątkowym regionem, w którym głos kobiet jest słyszalny. – Mamy najwyższy w Polsce wskaźnik feminizacji – 44,3 proc. Nie było tak zawsze, pamiętam jak zostałam radną w 2007 roku byłyśmy tylko dwie w sejmiku. Dziś jest 11 pań radnych. Różnie to jest z naszą solidarnością kobiecą w sejmiku, ale myślę, że nasz głos ma znaczenie, bardzo często decyduje o tym, co jest najważniejsze, co realizujemy i na co przeznaczane są pieniądze – podkreśla marszałek – jedyna w Polsce „w spódnicy”. – Nie mamy niestety pań prezydentek. Ale mamy 5 burmistrzyń, 7 wójcin, 5 starościn i bardzo dużo pań sołtysek – poinformowała marszałek.
Elżbieta Anna Polak omówiła także założenia Strategii Rozwoju Województwa do 2030. Zaznaczyła, że jest ona bardzo kobieca, ponieważ stawia akcenty na kwestie paniom bliskie. – W naszej Strategii stawiamy na inteligentny rozwój i na lepsze życie. Jesteśmy regionem, gdzie zdrowie i jakość życia to nasza inteligentna specjalizacja. Postawiliśmy na projekty kluczowe, które mocno identyfikują się z naszą kobiecością. Jest ich 46. W tej nowej perspektywie stawiać będziemy na inteligentny rozwój, na zielony ład, bliskość obywateli, wzmocnienie wymiaru społecznego i integrację przestrzenną. Takie ukierunkowanie jest mi bliskie – podkreślała marszałek Polak.
Marszałek mówiła także o najważniejszych z kobiecego punktu widzenia obszarach i projektach wskazanych w dokumencie. Pierwszy związany jest z edukacją. – Chcemy wzmocnić ten obszar, np. poprzez realizację projektu Lubuska szkoła przyszłości. Tylko świadomy, wykształcony obywatel wie, jak wybierać swoją życiową drogę. Bez dobrej edukacji cofniemy się do średniowiecza – podkreślała Elżbieta Polak. Kolejny ważny obszar to zdrowie i jakość życia. – Mocno na to postawiliśmy w regionie. Setki milionów złotych przeznaczyliśmy na ochronę zdrowia. Do strategii wprowadziliśmy także zapisy związane z pandemią. – Pandemia obnażyła deficyty w ochronie zdrowia, ale mamy narzędzie naprawcze, to Krajowy Plan Odbudowy – instrument unijny, który powstał, żeby poprawić dostępność do leczenia, przeciwdziałać wykluczeniu – wyjaśniła marszałek. Ważnym dla kobiet obszarem ujętym w Strategii jest także wsparcie seniorów. – To my kobiety powinnyśmy walczyć o pomoc seniorom, bo społeczeństwo się starzeje. To także programy mające na celu wsparcie wykluczonych – wyjaśniła E. Polak. Marszałek zwróciła także uwagę na konieczność wsparcia dziedzictwa kulturowego. – Trzeba o to dbać, bo to są inwestycje, które będą się zwracały przez następne pokolenia. Najważniejsze są inwestycje w człowieka – przekonywała.
Podczas spotkania mowa była także o postulatach, które zebrała Wojewódzka Rada Kobiet. O szczegółach mówiła Halina Kunicka – wiceprzewodnicząca rady. – Po pierwsze wsparcie psychologiczne. Pandemia zbiera żniwa wśród dzieci, kobiet i mężczyzn. Nasiliła się przemoc domowa, która często jest odreagowaniem na sytuacje, w której się znajdujemy. Ludzie sobie nie radzą. Po drugie profilaktyka zdrowia i dostęp do leczenia. Dla kobiet ważne jest także dostosowanie pomocy ginekologicznej do kobiet z niepełnosprawnościami i młodych dziewczyn oraz kontynuacja programu in vitro – wyjaśniła. Łącznie na liście znalazły się 22 postulaty.
Więcej o Lubuskim Dniu Kobiet można przeczytać tutaj: Wiadomości – Portal Województwa Lubuskiego