fbpx

Żeberka z dzika w pomidorach z miodem. Takie są lubuskie produkty regionalne

obrady zarządu
Zarząd ZWRP o podziale środków unijnych z minister Jarosińską-Jedynak
22 lutego 2021
bukeit kwiatów
Dzień Kobiet w Lubuskiem
11 marca 2021
Pokaż wszystkie

Żeberka z dzika w pomidorach z miodem. Takie są lubuskie produkty regionalne

żeberka

Już ponad 80 pozycji z regionu lubuskiego znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych. Są to m.in.: sery, mięsa i napoje. Lokalnych producentów od lat wspiera samorząd województwa.

– Systematycznie przybywa wyrobów tradycyjnych w naszym regionie. Pojawiła się możliwość sprzedaży produktów z gospodarstwa rolnego, prowadzenia działalności gospodarczej. Hobby stało się przedmiotem poważnych przedsięwzięć biznesowych. Producenci zaczęli pokazywać te rzeczy przy okazji różnych wydarzeń i targów, potwierdzając najwyższą jakość tradycyjnych wyrobów – mówi wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Listę Produktów Tradycyjnych prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ostatnim produktem z województwa lubuskiego na nią wpisanym są żeberka z dzika w pomidorach z miodem, zgłoszone przez Gościniec u Deców z Karszyna. W przyszłości lista ma szanse dalej się rozwijać, bo lokalnych producentów od lat wspiera samorząd województwa.

– Pomagamy w promocji produktów regionalnych. Powstał bazarek lubuski, staramy się je promować poprzez zielony targ w Ochli. W Żarach też zrodziła się inicjatywa podobna. Są szkolenia dotyczące skutecznej promocji. Mamy dodatkowo w ramach PROW-u wsparcie dla przedsiębiorców, zakładających firmę. Pomoc wynosi od kilkudziesięciu do nawet stu tysięcy złotych. To jest bardzo konkretne wsparcie – tłumaczy wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Okazją do promocji wyrobów tradycyjnych są także różnego rodzaju inicjatywy. Jedną z nich jest Europejska Sieć Dziedzictwa Kulinarnego. Już jutro zbierze się specjalne gremium, które w ramach sieci może przyznawać tzw. „czapki”, czyli znak towarowy Europejskiego Dziedzictwa Kulinarnego. Stanowi on potwierdzenie najwyższej jakości poszczególnych wyrobów.

Szczegółowych informacji na temat zasad dokonywania wpisu na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udziela Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego tel. 68 456 52 25, mail: sekretariat.dfw@lubuskie.pl. Aktualna lista Lubuskich Produktów Tradycyjnych znajduje się tu Woj. lubuskie – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Portal Gov.pl (www.gov.pl)