fbpx
wirus
Kujawsko-pomorski pakiet antykryzysowy działa już rok
11 marca 2021
koparka, droga
Nowa droga i ścieżka rowerowa w Kujawsko-Pomorskiem
24 marca 2021
wirus
Kujawsko-pomorski pakiet antykryzysowy działa już rok
11 marca 2021
koparka, droga
Nowa droga i ścieżka rowerowa w Kujawsko-Pomorskiem
24 marca 2021
Pokaż wszystkie

Kujawsko-pomorska e-Szkoła obchodzi pierwsze urodziny

szkolenie

Blisko 4 miliony wyświetleń w mediach społecznościowych, 39 nauczycieli, ponad 1600 e-lekcji, 16 tysięcy subskrybentów na kanale YouTube – mija rok od pierwszych zajęć wyemitowanych w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. Szkoła zebrała wiele pozytywnych komentarzy i podziękowań, e-lekcje okazały się pomocą dla uczniów w przygotowaniach do matury i egzaminu ósmoklasisty. Od nowego roku szkolnego projekt jest kontynuowany w trochę zmienionej formule.

– Na sukces naszej e-Szkoły złożyły się przemyślana koncepcja, sprawna organizacja oraz solidna praca i profesjonalizm prowadzących zajęcia nauczycieli, a także osób odpowiedzialnych za transmisję i rejestrację lekcji. Postawiliśmy na najlepszych pedagogów, ludzi z poczuciem misji i pasją do nauczania, którzy kochają swoją pracę i kontakty z młodzieżą. Z zadania znakomicie wywiązało się Kujawsko Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, na wysokości zadania stanął zespół świetnych, doskonale czujących wymagania takiego przekazu, techników z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa rozpoczęła nadawanie 16 marca ubiegłego roku. Projekt był odpowiedzią marszałka Piotra Całbeckiego na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych. Początkowo zajęcia adresowane były do ósmoklasistów i maturzystów, którzy byli w przededniu egzaminów. Bardzo szybko plan lekcji rozszerzył się o zajęcia dla uczniów pozostałych klas szkół podstawowych i średnich.

Do projektu zaangażowano blisko 40 nauczycieli z całego regionu, którzy stawili się do pracy bezpośrednio po ogłoszeniu lockdownu i zamknięciu szkół. Cierpliwie wspierali młodzież w powtórkach przed egzaminami, podnosili na duchu i nie pozwolili im „zardzewieć” w bezruchu przed komputerami. Za ich postawę podziękowali podczas wrześniowego spotkania marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i członek zarządu Sławomir Kopyść.

E-lekcje nie ograniczają się do realizowania programu nauczania. Nie zapomniano o lokalnych i narodowych świętach. W związku z obchodami Święta Województwa odbyły się zajęcia o historii Kujawsko-Pomorskiego, o korzeniach, etnografii i przyrodzie regionu. Lekcję o samorządności przeprowadziła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. Z okazji setnej rocznicy urodzin patrona województwa świętego Jana Pawła II w e-Szkole odbyły się warsztaty i katechezy poświęcone papieżowi. Uczniowie brali udział także w specjalnym cyklu zajęć historycznych związanych z setną rocznicą Cudu nad Wisłą.

Zainteresowanie, z jakim spotkała się e-Szkoła sprawiło, że podjęta została decyzja o kontynuowaniu projektu w wakacje. Przez całe lato transmitowano ciekawe zajęcia o różnorodnej tematyce, rozwijające pasje i poszerzające wiedzę o naszym regionie. Wśród nich znalazły się warsztaty fotograficzne, wirtualne wycieczki do planetarium, joga i gra w boule.

Od nowego roku szkolnego zmieniono formułę e-Szkoły. Proponowane są lekcje popołudniowe, adresowane głównie do przygotowujących się do egzaminów ósmoklasistów i maturzystów. Przed ekrany komputerów zapraszani są także uczniowie pozostałych klas, którzy chcą rozwijać zainteresowania, poszerzać wiedzę zdobytą w szkole i dobrze przygotować się do klasówek i egzaminów.

Zajęcia można oglądać na czterech kanałach:

Wszystkie lekcje są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Można do nich powracać także poza godzinami emisji. Zajęcia są tematycznie opisane i skatalogowane, dzięki czemu uczniowie mogą w łatwy sposób odnaleźć interesujące ich materiały. W biblioteczce e-Szkoły znalazły się osobno zebrane lekcje z poszczególnych przedmiotów, m.in. wychowania fizycznego, religii, matematyki, biologii i języka polskiego, jak i zbiory filmów kierowanych do uczniów poszczególnych klas szkoły podstawowej i średniej, w tym specjalny blok dla ósmoklasistów i maturzystów. Są też katalogi grupujące zajęcia z przedmiotów humanistycznych,  ścisłych i przyrodniczych oraz języków obcych (niemieckiego i angielskiego).

Początkowo projekt realizowany był w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Obecnie źródłem finansowania są środki budżetu województwa.

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa to jeden z projektów samorządu województwa docenionych w ogólnopolskim konkursie „Samorządowy Lider Edukacji”. Program i konkurs organizowany od 2011 przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencję PRC służy promowaniu najlepszych w sferze oświatowej polskich samorządów oraz upowszechnianiu „dobrych praktyk” w zakresie edukacji. Certyfikaty otrzymują gminy, powiaty i samorządy województw, które przyczyniają się do upowszechniania najwyższych standardów w lokalnej polityce edukacyjnej oraz wdrażają nowoczesne i innowacyjne rozwiązania w dziedzinie zarządzania oświatą.

źródło: kujawsko-pomorskie