fbpx
szkolenie
Kujawsko-pomorska e-Szkoła obchodzi pierwsze urodziny
17 marca 2021
uczeń w klasie
Kujawsko-pomorskie wspiera dzieci i młodzież
30 marca 2021
Pokaż wszystkie

Nowa droga i ścieżka rowerowa w Kujawsko-Pomorskiem

koparka, droga

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego realizuje gruntowną modernizację drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do Jasienia (w powiecie lipnowskim). Korpus trasy powstaje od podstaw, tak jak przy budowie zupełnie nowych dróg. Odcinek o długości 11 kilometrów jest już przykryty pierwszą warstwą nawierzchni bitumicznej, wybudowane zostały także nowe zatoki autobusowe. Po zimie wznowiono szereg prac przy drodze rowerowej i przebudowie odcinka z Lipna do Głodowa. Inwestycję wspieramy środkami unijnymi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

– To kontynuacja modernizacji ważnej drogi wojewódzkiej z Lipna w kierunku Płocka. Kierowcy jeżdżą już odnowioną częścią trasy pomiędzy Jasieniem i granicą województwa, a teraz, zgodnie z planem, kontynuujemy przebudowę odcinka prowadzącego przez Suradowo do Lipna. Droga zostanie przebudowana w oparciu o najlepsze standardy zakładające poprawę bezpieczeństwa i jakość podróżowania – mówi marszałek Piotr Całbecki.  

Trasa między Lipnem i granicą województwa komunikuje m.in. gminy Lipno i Tłuchowo z drogą krajową nr 10. Po przebudowie będzie to również wygodne i bezpieczne połączenie pomiędzy Toruniem i Płockiem (z wykorzystaniem  wspomnianej drogi krajowej nr 10). Droga jest przebudowywana  w oparciu o najlepsze standardy zakładające poprawę bezpieczeństwa i jakość podróżowania.

Modernizowane są odcinki o łącznej długości ponad 17 kilometrów pomiędzy Lipnem i Jasieniem. Najbardziej zaawansowane są roboty pomiędzy Wierzbickiem i kompleksem leśnym w okolicach Jasienia. Wykonano tam nowy korpus drogi z podbudową z kruszywa łamanego i ułożono pierwsze warstwy bitumiczne. Taki zakres prac jest zbliżony do budowy zupełnie nowych dróg. Asfalt przykrywa już odcinek o długości około 11 kilometrów. Na wysokości Suradowa konieczna była rozległa wymiana gruntu w miejscu torfowiska. Na całym modernizowanym odcinku dobudowano nowe zatoki autobusowe, a pomiędzy Suradowem i Jasieniem wykonano zjazdy na posesje. Na terenie Lipna powstała kanalizacja deszczowa o długości około 600 metrów.

W najbliższych tygodniach wykonawca zamierza kontynuować prace m.in. na odcinku pomiędzy Lipnem i Głodowem. Równocześnie po okresie zimowym wznowiono roboty przy ścieżce pieszo-rowerowej. Do tej pory zrealizowane prawie jedną trzecią wszystkich prac. Przebiegają one zgodnie z harmonogramem, a zakończenie inwestycji nastąpi w połowie przyszłego roku.

Inwestycja obejmuje poszerzenie jezdni jest do 7 metrów i utworzenie utwardzanych poboczy wzdłuż drogi. Znajdujące się na tym odcinku przejścia dla pieszych zostaną oświetlone. W zakres inwestycji wchodzą poza tym poprawa geometrii ważnych skrzyżowań, przebudowa przepustów, ustawienie nowego oznakowania i trwałe malowanie znaków poziomych. Dzięki współpracy samorządu województwa z miastem oraz gminą Lipno przy drodze powstaje ciąg pieszo-rowerowy.

Wykonawcą prac jest  firma Transpol Lider z Łojewa (powiat inowrocławski). Łączny koszt modernizacji to 74 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

W ciągu ostatnich dwóch lat droga wojewódzka nr 559 została zmodernizowana na mierzącym 5 kilometrów odcinku z Jasienia do granicy województwa. W ramach zadania powstała ścieżka rowerowa, a w Kamieniu Kotowym wybudowano bezpieczne rondo na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 541. Przy trasie wybudowano miejsce do kontroli i ważenia pojazdów. Wartość inwestycji to 20 milionów złotych. W ubiegłym roku w Lipnie odnowiona została również nawierzchnia na ulicy Kościuszki.

Modernizacji drogi wojewódzkiej nr 559 w liczbach (Lipno-Jasień):

  • Koszt zadania – 74 miliony złotych (II etapy)
  • długość drogi – 17,24 km
  • gwarancja – 7 lat

Wydatki na inwestycje drogowe

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych zabezpieczył środki o łącznej wartości 740 mln złotych. Zostaną one wykorzystane na przeprowadzenie inwestycji w perspektywie kolejnych 2 lat.