fbpx
Szczecin, diabelski młyn
Polskie Wakacje. Z wizytą w Zachodniopomorskiem
31 sierpnia 2021
wideokonferencja
Edu Polskie Regiony. Już niedługo zaczynamy nowy sezon szkoleniowy
2 września 2021
Szczecin, diabelski młyn
Polskie Wakacje. Z wizytą w Zachodniopomorskiem
31 sierpnia 2021
wideokonferencja
Edu Polskie Regiony. Już niedługo zaczynamy nowy sezon szkoleniowy
2 września 2021
Pokaż wszystkie

ZWRP w sprawie opieki psychiatrycznej

Potrzebne jest zwiększenie poziomu finansowania psychiatrycznej opieki zdrowotnej – uważa Komisja ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Związku Województw RP.

Popiera w tym zakresie stanowisko Konwentu Marszałków Województw z 21 kwietnia br., w którym to marszałkowie zauważają, że w bieżącym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym dofinansowania leczenia psychiatrycznego i uzależnień zmniejszyło się  o 110 mln zł.

Stanowisko nr 10 Konwentu Marszałków RP z dnia 21 kwietnia 2021 r_

Komisja, podobnie, jak i Konwent zauważa, że wycena świadczeń jest niewystarczająca i niewłaściwa. Przykładem może być leczenie schizofrenii paranoidalnej, gdzie płatnik pokrywa jedynie do 70 dni hospitalizacji.

W stanowisku z 27 sierpnia br. Komisja przedstawia rozwiązania, które mogą pomóc z poprawie sytuacji. Kluczowym narzędziem naprawczym byłaby nowa wycena świadczeń, opierająca się  na rzetelnej analizie. – Działania Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w obszarze taryfikacji świadczeń oraz standardu rachunku kosztów przyniosłyby wiele korzyści zarówno dla świadczeniodawców, jak i dla całego systemu ochrony zdrowia. Przede wszystkim dostarczyłyby informacji o rzeczywistych kosztach realizowanych świadczeń opieki zdrowotnej, co zapewniłoby właściwą dystrybucję środków przez płatnika, ale również pozwoliłoby na lepsze planowanie strategii rozwoju ochrony zdrowia psychicznego. – czytamy w stanowisku Komisji.

Stanowisko Komisji ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej ZWRP z dnia 27.08.2021 r_