Przedstawiciele 21 samorządów tworzących Aglomerację Opolską dyskutowali o Funduszach Europejskich dla Opolskiego. To jedno z cyklu spotkań w subregionach, podczas których wyjaśniane są niuanse związane z ubieganiem się przez samorządy o unijne dofinansowanie.
Kolejne spotkanie z przedstawicielami samorządu na temat unijnych funduszy odbyło się w Gogolinie. Karina Bedrunka, dyrektor departamentu, który odpowiada za podział unijnych funduszy w województwie opolskim, zwraca uwagę na to, że jest to największy subregion w województwie opolskim, a zatem i największa kwota. – To 400 milionów złotych dofinansowania zarówno na infrastrukturę, edukację przedszkolną, włączającą, kształcenie ogólne czy wsparcie usług zdrowotnych, społecznych i seniorów. To zakup ekologicznych autobusów, budowa ścieżek rowerowych, to są pieniądze na nowe parkingi, zieloną i niebieską infrastrukturę. Z pieniędzy będą mogły korzystać straże pożarne, realizowane będą projekty związane z bioróżnorodnością. Część pieniędzy przeznaczona jest na termomodernizację czy OZE. Spektrum propozycji jest spore – mówi Karina Bedrunka.
Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że najważniejsze w wydawaniu unijnych pieniędzy jest partnerstwo. – Najważniejsze jest, by myśleć o mieszkańcach. Dla mnie najważniejsza jest subiektywna jakość życia. Wszystkie projekty przygotowane są dla samorządów i dla mieszkańców – mówi marszałek .
Przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Aglomeracji Opolskiej Andrzej Kasiura, podkreśla, że do 2027 roku mamy czas na zrealizowanie nowej perspektywy. – Jest to niewiele czasu, ale jesteśmy pełni optymizmu, że uda się ten budżet zrealizować. Jest to korzystniejszy budżet niż poprzedni. Nasze potrzeby są ogromne. Stawiamy na ekologiczną energetykę, bezpieczeństwo, niską emisję, edukację, wsparcie seniorów. Przed nami dużo spotkań i pomysłów na to, żeby samorządy znalazły pieniądze na wkład własny – mówi Andrzej Kasiura.
Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala podkreśla, że pieniądze będą sprawnie wydawane, ponieważ samorządy mają bardzo dobrze zdefiniowane swoje potrzeby. – Jesteśmy bardzo dobrze zorganizowani. To, co nas determinuje do działania, to ekologia. Założyliśmy klaster gmin: Gogolin, Krapkowice, Walce, Zdzieszowice i Izbicko. Będziemy chcieli spożytkować pieniądze, żeby działać przeciwko zubożeniu energetycznemu. Będziemy tworzyć mieszkania wspomagane. Jesteśmy do tego przygotowani, mamy już wypracowane projekty i posiadamy pozwolenia budowlane. Chcemy też rekultywować tereny poprzemysłowe – mówi burmistrz Gogolina.