fbpx
Oddział dermatologiczny i poradnia znowu w słupskim szpitalu
6 października 2022
Gryfy Gospodarcze Pomorza
21 listopada 2022
Pokaż wszystkie

Ambasador Austrii z wizytą na Pomorzu

Kultura, gospodarka, turystyka i aktualna sytuacji w Europie – to główne tematy, jakie były poruszane podczas spotkania Wiesława Byczkowskiego, wicemarszałka województwa pomorskiego z ambasadorem Austrii Andreasem Stadlerem, który przebywał na Pomorzu.

 

Andreas Stadler jest ambasadorem Austrii w Polsce od sierpnia 2021 r. Wizyta w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, która odbyła się 13 października 2022 r. była elementem pierwszej jego podróży na Pomorze.

Przedstawiciel naddunajskiego kraju był zainteresowany możliwościami rozwoju austriacko-pomorskiej współpracy. A w jakich obszarach jest największy potencjał?

Do tej pory Pomorze i Austria nie mają sformalizowanej współpracy, tak jak to jest np. w przypadku współpracy z Niemcami. Dotychczasowe kontakty związane były głównie z pojedynczymi wydarzeniami czy spotkaniami gospodarczymi. Możliwości współpracy są jednak szerokie. Ambasador Austrii szczególną uwagę zwracał na kwestie związane z kulturą. Omawiana była m.in. możliwość powrotu do organizacji Dni Austrii na Pomorzu. O kwestiach związanych z transportem mówił wicemarszałek województwa.

 

– Wzajemne kontakty mogłyby się jeszcze bardziej rozwijać dzięki połączeniu lotniczemu z Gdańska do Wiednia. Pamiętajmy, że Pomorze i Austria leży na korytarzu Bałtyk-Adriatyk – mówił.

 

Warto też pamiętać o austriackich inwestycjach w regionie. Wśród nich są takie firmy jak Swarovski, Telus, voestalpine czy Grupa Mayr-Melnhof.

 

– Partnerem dla dalszych inwestycji na Pomorzu mogłaby być Agencja Rozwoju Pomorza i Invest in Pomerania – dodał wicemarszałek.

 

W rozmowie poruszona została także kwestia pomocy ukraińskim uchodźcom. W dalszym rozwoju wzajemnych kontaktów pomóc może, działający od 2013 r., Konsulat Honorowy Austrii w Gdańsku.

Źródło i foto: pomorskie.eu