fbpx
dzieci
Śląskie w sprawie pieczy zastępczej
29 grudnia 2020
szkolenie
Szkolenia dla śląskich przedsiębiorców
12 lutego 2021
dzieci
Śląskie w sprawie pieczy zastępczej
29 grudnia 2020
szkolenie
Szkolenia dla śląskich przedsiębiorców
12 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Centra przesiadkowe na Śląsku

autobus

Miasto Zabrze przygotowuje się do gigantycznej inwestycji w budowę centrów przesiadkowych. Koszt przekroczy 119,5 mln zł, z czego ponad 96 mln zł pozyskano z Unii Europejskiej.

Projekt obejmuje budowę dwóch centrów przesiadkowych na terenie Zabrza: pierwsze przy ul. Goethego, drugie przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia. Pierwsza lokalizacja to gruntowna przebudowa istniejącego już dworca autobusowego przy ulicy Goethego, w pobliżu dworca kolejowego. Nowy obiekt posłuży jako centrum przesiadkowe dla autobusów lokalnych, komunikacji pomiędzy miastami aglomeracji, a także busom. Zbudowany zostanie parking wielopoziomowy. W obrębie węzła przesiadkowego zaprojektowano perony przystankowe łącznie dla 11 stanowisk autobusów, w tym jedno przeznaczono do ładowania autobusów elektrycznych. Będą również stanowiska postojowe dla samochodów osobowych.

W drugiej lokalizacji przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia w Rokitnicy przewidziano budowę obiektu o powierzchni 276 metrów kwadratowych. Przewidywana jest budowa 6 miejsc dla postoju autobusów oraz stanowiska dla pojazdów osobowych, wiaty rowerowej, postoju taxi i minibusów. W obydwu lokalizacjach przewidziano również możliwość ładowania pojazdów elektrycznych, lokalizację stacji Zabrzańskiego Roweru Miejskiego. Przewidziano przebudowę dróg i przebudowę sieci infrastruktury.

– Centra przesiadkowe to duży komfort dla pasażerów, zaś mieszkańcy Zabrza od lat czekali na inwestycję tej skali. Pamiętajmy także o proekologicznym znaczeniu tego typu projektów. Sprawna komunikacja na terenie miast i pomiędzy nimi, po prostu pozwala zostawić samochody w garażach, a daje możliwość, by przesiąść się do autobusu niskoemisyjnego i swobodnie nimi dotrzeć do celu. Miasto Zabrze otrzyma na realizację centr przesiadkowych spory zastrzyk finansowy z unijnego budżetu. Zawsze warto wspierać takie przedsięwzięcia, co też chętnie czynimy, pamiętając jak ważna jest dobra współpraca pomiędzy samorządami lokalnymi a samorządem województwa. To także efekt pozytywnych relacji z rządem premiera Mateusza Morawieckiego i Komisją Europejską. Podziękowania należą się również radnym Sejmiku. Jestem przekonany, że będzie to inwestycja, która w praktyce korzystnie przełoży się na dalszy rozwój Zabrza – podkreśla marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

– Centra przesiadkowe to inwestycje niezwykle dla Zabrza cenne – znacząco bowiem podniosą one standard komunikacji publicznej w mieście. Cieszę wspólnie z mieszkańcami z faktu rozpoczęcia realizacji tego projektu. Kolejnym kluczowym aspektem będzie ochrona środowiska. Centra służą także zmianie mentalności, byśmy krok po kroku, zastępowali transport prywatny transportem publicznym – dodaje Alina Nowak, radna Sejmiku województwa.

– Z doświadczenia, jeszcze jako radnego miejskiego, wiem, jak bardzo istotne dla lokalnej społeczności są podobne inwestycje. Zbliżony projekt realizowaliśmy w Piekarach Śląskich. Centra przesiadkowe z powodzeniem spełniają swoją rolę. Z dużą satysfakcją obserwowaliśmy, jak kierowcy z ościennych miast zostawiali w pobliżu swoje samochody i przesiadali się właśnie na komunikację miejską. Warto zatem wspierać takie przedsięwzięcia. Poza tym Zabrze jest mi bardzo bliskie, tutaj studiowałem, znam te dzielnice, niemal każdą ulicę i zdaję sobie sprawę, jak ważna jest to inwestycja dla miasta, które wciąż przecież się rozwija – przekonuje radny Sejmiku, Dariusz Iskanin.

– Mamy dziś powody do dumy, zwłaszcza, że ten projekt otrzymał bardzo duże dofinansowanie. Takie miasta jak Zabrze na transformacji wiele straciły, musiały tak naprawdę od nowa budować swoją tożsamość i pozycję, więc pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje, ma dla nas szczególne znaczenie. To sukces całego zespołu, który nad nim pracował. Dziś możemy już zacząć jego praktyczną realizację – podsumowuje prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Inwestycja ma zakończyć się w 2023 roku.

Źródło: slaskie.pl