Konferencja „Dolny Śląsk nie marnuje 2020”
3 listopada 2020Dolnośląskie zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza
19 listopada 2020W czasie pandemii walka o czyste powietrze nabiera na znaczeniu. Zdaniem badaczy smog ułatwia rozprzestrzenianie się koronawirusa. Samorząd województwa dolnośląskiego od lat konsekwentnie realizuje program poprawy jakości powietrza w regionie. Właśnie wystartował kolejny etap kampanii „Czyste Zasady”.
Walka o czyste powietrze to w ostatnich latach jeden z najważniejszych priorytetów zarówno Unii Europejskiej, jak i samorządu województwa dolnośląskiego. Od 2014 roku na ten cel przeznaczono ponad 2 mld zł, z czego nawet 85 procent pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Pozostała kwota to głównie fundusze samorządowe i krajowe. Wysiłki te dają widoczne efekty, ponieważ poziom zanieczyszczenia powietrza zmniejsza się z roku na rok. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia.
– Jako samorząd województwa robimy wszystko co w naszej mocy aby poprawić jakość powietrza w regionie. Dolnośląski sejmik przyjął uchwały antysmogowe wskazujące właściwe i zabronione zachowania. Każdego roku przeznaczamy ogromne środki finansowe na inwestycje i działania skierowane na walkę ze smogiem. Prowadzimy także szereg kampanii informacyjnych które mają uwiadamiać istotę tego zagrożenia wśród mieszkańców. Najważniejsza jest jednak świadomość i odpowiedzialność samych Dolnoślązaków – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa Dolnośląskiego.
Według naukowców zawieszone w powietrzu cząstki pyłu i kropelki cieczy mogą przenosić bakterie i wirusy. W znaczny sposób ułatwia to transmisję wirusów i dodatkowo utrudnia batalię z epidemią.
Dlatego samorząd województwa intensyfikuje swoje działania związane z kampanią edukacyjno-informacyjną „Czyste Zasady”. Jej celem jest przypomnienie mieszkańcom województwa o obowiązkach, które wynikają z przyjętych w 2017 roku uchwał antysmogowych oraz uwrażliwienie na kwestie szkodliwego odziaływania zanieczyszczonego powietrza na zdrowie i środowisko.
– Celem naszych działań jest uświadomienie mieszkańcom, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na zdrowie nas wszystkich. Jednocześnie chcemy przypominać o przepisach wynikających z uchwał antysmogowych podjętych przez dolnośląski sejmik. Nasze zdrowie jest w naszych rękach – dodaje Paweł Wybierała, członek zarządu województwa.
Pośród realizowanych w ramach kampanii działań po raz pierwszy w regionie, dzięki współpracy z Polskim Alarmem Smogowym, wykorzystane zostaną instalacje mobilnych płuc, które będą zamontowane w dwóch miastach Dolnego Śląska – w Jeleniej Górze (14.11.2020 – 28.11.2020 r.) i w Wałbrzychu (29.11.2020-13.12.2020 r.). Instalacja ta to dwumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Dzięki eksperymentowi możliwe będzie zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy.
– Miejsce lokalizacji pierwszej na Dolny Śląsku instalacji mobilnych płuc wybraliśmy nieprzypadkowo. Chodzi nam o zwrócenie uwagi na centra dolnośląskich miast, w których problemem są kamienice wyposażone często w przestarzałe piece kopciuchy. Jest to też symboliczny apel do władz państwowych o uruchomienie krajowych środków finansowych dla docieplenie i likwidacje pieców w budynkach wielorodzinnych. Domy jednorodzinne mogą korzystać z programu Czyste Powietrze, kamienice niestety nie – komentuje Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
Źródło i foto: UMWD