Legislacja. Mapa wpływu. Sylwia Sztark
11 kwietnia 2023O zagospodarowaniu przestrzennym na sejmowych komisjach
14 kwietnia 2023Za nami spotkanie podsumowujące cykl tematycznych spotkań, których organizatorem było Biuro ZWRP. Wzięli w nim udział koordynatorzy ds. zmian w kodeksie pracy, które – na mocy ustawy z 6 lutego 2023, weszły w życie 7 kwietna bieżącego roku. Dla wielu organizacji stanowi ona istotną zmianę, ponieważ definiuje pracę zdalną i określa jej reguły oraz nakłada na pracodawcę nowe obowiązki.
Są nimi m.in: zapewnienie pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, zapewnienie pracownikowi szkolenia i pomocy technicznej niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, pokrycie niezbędnych kosztów związanych z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, pokrycie kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych. Co więcej, pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej na wniosek pracownika w niektórych przypadkach.
Duże zmiany w prawie pracy
Dla wielu organizacji oznacza to przemodelowanie dotychczasowego sposobu funkcjonowania – dotyczy to również Urzędów Marszałkowskich, dlatego na spotkaniu koordynatorów ds. zmian w kodeksie pracy, które odbyło się 4 kwietnia 2023 r., pochylano się i debatowano nad powyższymi zagadnieniami. Podczas spotkania zostały omówione poszczególne punkty regulaminów pracy zdalnej i okazjonalnej.
Przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich zajmujący się w Urzędach wdrożeniem tych przepisów mieli okazję do zadawania pytań i wymiany doświadczeń. Spotkanie poprowadziła i moderowała Mecenas Agnieszka Macura, która podziękowała uczestnikom za aktywny udział i za głosy w dyskusji. Nie wykluczono konieczności zorganizowania kolejnego tego typu spotkania – jeśli taka potrzeba się pojawi, Biuro Związku Województw RP podejmie się jego organizacji.