fbpx

Delegacja z Korei Południowej z wizytą w Wielkopolsce

Marszałek wręczył dyplomy Programu Wielkopolska Akademia Samorządności
30 października 2023
Sześć lat marszałkowskiego programu Szatnia na medal w Wielkopolsce
Sześć lat marszałkowskiego programu Szatnia na medal w Wielkopolsce
13 listopada 2023
Pokaż wszystkie

Delegacja z Korei Południowej z wizytą w Wielkopolsce

Oficjalnym spotkaniem z Markiem Woźniakiem, Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego rozpoczęła się pierwsza w Wielkopolsce wizyta nowego Gubernatora Tae-heum KIM – szefa regionu partnerskiego Chungcheongnam-do z Korei Południowej. Wiodącym tematem spotkania szefów Wielkopolski oraz Chungcheongnam-do była transformacja energetyczna oraz priorytety współpracy obu regionów w najbliższym czasie. Podpisane zostało również memorandum o współpracy pomiędzy Politechniką Poznańską oraz Korea Tech University. Przedstawiciele Korei odwiedzili też Konin.

Wizyta koreańskiej delegacji odbyła się w dniach 2-3 listopada na zaproszenie Marszałka Województwa, który na przełomie maja i czerwca tego roku odwiedził Chungcheongnam-do. Po raz pierwszy w składzie delegacji obecni byli także przedstawiciele parlamentu regionalnego Chungcheongnam-do, w tym Myoung- suk Kim – Przewodnicząca Komisji Planowania i Gospodarki Rady Chungcheongnam-do. Prowincja Chungcheongnam-do posiada bogate doświadczenia w zakresie modernizacji i wygaszania elektrowni węglowych, jak również wdrażania nowych niskoemisyjnych technologii energetycznych, ze szczególnym uwzględnieniem technologii wodorowych.

Podczas uroczystego powitania delegacji w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego wystąpił zespół Wielkopolanie oraz Hae-eo-hwa Korean Fan Dance – jego członkinie, studentki filologii koreańskiej, zaprezentowały tradycyjny taniec z wachlarzami Buchaechum.

– Wizyta gubernatora prowincji Chungcheongnam-do potwierdza nasze dobre partnerstwo od ponad dwudziestu lat. Mimo że to odległy kraj, bardzo wiele nas łączy. Sytuacja na świecie jest coraz bardziej kryzysowa, a więc w kontekście bezpieczeństwa tym bardziej takie partnerstwa są bardzo potrzebne i aktualne. Chcemy też współpracować w dziedzinie technologii wodorowych, zeroemisyjnych, a Korea Południowa ma duże doświadczenie w tym zakresie. Mamy wiele wspólnych tematów, doświadczeń, które mogą być przedmiotem wymiany. Będziemy też rozwijać współpracę wyższych uczelni, żeby w przyszłości realizować projekty dotyczące wysokich technologii, które przełożymy na gospodarkępodkreślał Marszałek Marek Woźniak.

– Podczas podróży do Wielkopolski dostrzegłem piękno tego regionu. Odległość między naszymi państwami jest wielka, ale pod względem geopolitycznym mamy wiele wspólnego. Będę pracował nad zacieśnieniem i pogłębieniem naszej relacji, żebyśmy mogli budować naszą współpracę na poziomie partnerstwa – zapewniał Gubernator Tae-heum KIM.

W programie delegacji koreańskiej znalazły się spotkania z przedstawicielami władz Samorządu Województwa Wielkopolskiego, w tym m.in. z Małgorzatą Waszak-Klepką, Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Wojciechem Jankowiakiem, Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego, Jackiem Bogusławskim, Członkiem Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz przewodniczącymi Komisji Gospodarki i Komisji Planowania Przestrzennego i Infrastruktury Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Gubernatorowi towarzyszyli przedstawiciele rządu Prowincji Chungcheongnam-do, radni regionalnego parlamentu, administracji oraz dziennikarze mediów ogólnokrajowych i regionalnych z Korei.

Podczas wizyty koreańskiej delegacji w Wielkopolsce podpisane zostało również memorandum o współpracy pomiędzy Politechniką Poznańską oraz Korea Tech University, m.in. w zakresie technologii wodorowych. Samorząd Województwa reprezentował Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. To efekt rozmów zapoczątkowanych podczas tegorocznej wizyty Marszałka Marka Woźniaka w Korei. W rankingu Ministerstwa Edukacji Korei z 2020 roku uczelnia ta zajęła pierwsze miejsce w kategorii „job placement rate” (blisko 90 proc. studentów tej uczelni znajduje pracę w zawodzie po jej skończeniu).

Delegacja wspólnie z Jackiem Bogusławskim, Członkiem Zarządu Województwa Wielkopolskiego, udała się do Konina. Podczas wizyty poruszone zostały zagadnienia związane z procesami transformacji energetycznej w Wielkopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkopolski Wschodniej. W spotkaniu wzięli udział m.in. Burmistrz Śremu i Prezydent Konina, którzy planują projekty wodorowe w swoich gminach. W programie znalazło się również spotkanie z przedstawicielami ZEPAK oraz wizyta studyjna w terenie, związana z infrastrukturą wodorową we Wschodniej Wielkopolsce.

Prowincja Chungcheongnam-do jest regionem partnerskim Wielkopolski od 2002 roku. Było to pierwsze tego typu partnerstwo w Polsce. Na terenie Chungcheongnam-do znajduje się 29 z 58 koreańskich elektrowni węglowych. Do 2034 roku zaplanowano wyłączenie elektrowni węglowych o łącznej mocy 15,3 GW. Realizowany jest program transformacji tego sektora z finansowym udziałem władz centralnych, regionalnych i koncernów energetycznych. W Chungcheongnam-do w Seosan znajduje się także największa na świecie elektrownia zasilana wodorem.

źródło. umww.pl