fbpx
Żywność od lokalnych producentów z Kujaw i Pomorza
24 stycznia 2022
Konfitura od marszałka kujawsko-pomorskiego na licytacji WOŚP
2 lutego 2022
Pokaż wszystkie

Diagnostyka postcovidowa w Kujawsko-Pomorskiem

Wojewódzki Szpital Dziecięcy (WSD) w Bydgoszczy będzie miał własne, dedykowane najmłodszym pacjentom, centrum diagnostyki postcovidowej. Na potrzeby nowej jednostki powstanie trzykondygnacyjny budynek w kompleksie lecznicy.

– Doniesienia medyczne wskazują, że zaawansowana diagnostyka i terapia postcovidowa są obecnie potrzebą chwili. Jestem przekonany, że klasa pracujących w Szpitalu Dziecięcym specjalistów sprawi, że projektowane centrum znakomicie spełni swoją rolę – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który spotkał się w piątek (28 stycznia) w WSD z dziennikarzami.

Na 3,5 tysiącach metrów kwadratowych centrum pomieści pracownię rezonansu magnetycznego i pracownię endoskopową oraz przestrzeń, gdzie mali pacjenci i ich rodzice będą mogli otrzymać wsparcie duchowe. Pomyślano też o dwupoziomowym parkingu pod dachem z 92 miejscami postojowymi. Elegancka, nieco futurystyczna bryła będzie połączona na poziomie drugiego piętra z istniejącym gmachem szpitalnym. Inwestor, którym jest marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne (KPIM), ogłosił właśnie przetarg na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej.

Bydgoski Wojewódzki Szpital Dziecięcy od kilku lat liczony jest w czołówce najlepszych szpitali pediatrycznych w kraju. Niedawna rozbudowa i modernizacja placówki kosztowała ponad 200 milionów złotych. Inwestycja pozwoliła na uruchomienie trzech nowych oddziałów specjalistycznych oraz wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę pracowni diagnostycznych. WSD konsekwentnie buduje markę, stając się m.in. ośrodkiem chirurgii dziecięcej na najwyższym poziomie. W 2020 roku dołączył do elitarnego grona europejskich ośrodków, w których wykonuje się operacje wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu.

Podczas briefingu prasowego marszałek Piotr Całbecki, któremu towarzyszyli dyrektor WSD Edward Hartwich i wicedyrektor ds. lecznictwa dr Danuta Kurylak oraz prezes KPIM Aleksander Szczesny, poinformował też o planowej inwestycji w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym, gdzie o pomieszczenia zajmowane obecnie przez administrację poszerzy się przestrzeń medyczna placówki.

Grafika: Wizualizacja Centrum Diagnostyki Postcovidowej WSD, Pracownia Projektowa Format