Kujawsko-pomorskie inwestycje drogowe 2021
25 lutego 2021Kujawsko-pomorski pakiet antykryzysowy działa już rok
11 marca 2021W Lubiczu Górnym w powiecie toruńskim powstanie centrum wieloetnicznej kultury i tradycji dawnego pogranicza – dedykowane kulturze żydowskiej nowoczesne muzeum, będące prowadzącym działalność naukową i wydawniczą ośrodkiem dialogu międzykulturowego, a także miejscem integracji społecznej i edukacji historycznej.
List intencyjny w tej sprawie podpisali 4 marca marszałek Piotr Całbecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Karol Krajewski, starosta toruński Marek Olszewski i wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz oraz rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokala.
W ceremonii podpisania listu intencyjnego, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim, uczestniczył poseł Jan Krzysztof Ardanowski, wiceprzewodniczący rady programowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, który jest też jednym z inicjatorów powstania ośrodka. Gościem uroczystości był wicewojewoda Józef Ramlau.
Według założeń, muzeum zainstaluje się w dawnym spichrzu należącym przed wojną do jednego z prominentnych członków lokalnej wspólnoty żydowskiej. Obiekt ten, co oczywiste, wymagał będzie w tym celu kapitalnego remontu adaptacyjnego. Centrum powinno powstać w 2-3 lata. Jak podkreślił gospodarz województwa, w tym projekcie ważne są nie tylko pieniądze na tę inwestycję, ale także ludzie, fachowcy i pasjonaci, którzy będą potrafili uczynić lubicki ośrodek miejscem interesującym i tętniącym życiem. W ramach swojej misji będzie się on zajmować m.in. badaniami naukowymi i działalnością wydawniczą.