fbpx
podlaskie żubry
2,6 mln zł z funduszy unijnych dla podlaskich firm
6 listopada 2020
Elżbieta Polak
Nowy szpital covidowy w lubuskim Centrum Zdrowia Matki i Dziecka już niedługo
10 listopada 2020
Pokaż wszystkie

Dodatkowe łóżka w pomorskich szpitalach

łóżko w szpitalu

W związku ze wzrostem liczby zakażonych koronawirusem, a w szczególności osób wymagających hospitalizacji, w ciągu najbliższych dni w województwie pomorskim w tzw. szpitalach marszałkowskich będą uruchamiane kolejne miejsca dla chorych na COVID-19. Chodzi o łóżka respiratorowe i tzw. II poziomu zabezpieczenia, czyli dla pacjentów zakażonych koronawirusem w szpitalach w Wejherowie, Kościerzynie, Gdyni, Gdańsku i Słupsku.

W tzw. szpitalach marszałkowskich łóżek dla pacjentów zakażonych wirusem SARS CoV-2 jest 468, z czego zajętych jest 412, w tym respiratorowych 31 (stan na 9 listopada).Według informacji podanych na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w województwie pomorskim są 73 łóżka respiratorowe, z czego zajętych jest 60 (stan na 9 listopada na godz. 13.00).

Z danych pomorskiego sanepidu wynika, że na Pomorzu  9 listopada potwierdzono 1122 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, a zmarło 4 chorych. Hospitalizowanych jest 589 osób.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie liczba łóżek respiratorowych została zwiększona do 11, a w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie jest 7 takich stanowisk. Natomiast na Oddziale Intensywnej Terapii w Szpitalu św. Wojciecha do 12 listopada będzie utworzonych 10 dodatkowych łóżek z respiratorami.

Jeśli chodzi o łóżka II poziomu zabezpieczenia, to w ramach Oddziału Reumatologicznego kościerskiego szpitala do 16 listopada ma być 5 kolejnych oraz 3 dodatkowe na Oddziale Neurologicznym. Do 12 listopada w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku ma zostać uruchomionych 30 dodatkowych łóżek dla chorych, a w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni ma powstać 50 miejsc. Z kolei w wejherowskim szpitalu 16 listopada zostanie uruchomionych 50 łóżek. Ponadto, w słupskim szpitalu do 12 listopada stworzone zostaną 22 dodatkowe łóżka.

Źródło: pomorskie.eu