fbpx
smog
Dolnośląskie mobilne płuca ciągle w drodze
27 listopada 2020
podpisywanie umowy
Dolnośląskie samorządy o przyszłości autostrady A4
29 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

Dolnośląski sejmik przyjął budżet na rok 2021

pieniądze

Przyszłoroczny budżet Dolnego Śląska zakłada dochody w wysokości prawie 1 mld 264 mln zł oraz wydatki sięgające 1 mld 309 mln zł. Najwięcej pieniędzy, bo ponad 723 mln zł, zarezerwowano na transport. O 38 milionów złotych więcej przeznaczonych zostanie na wydatki majątkowe, czyli na inwestycje.

– Regionalna gospodarka mocno odczuła kryzys wywołany epidemią. Jako samorząd włożyliśmy wiele siły, ale także potężne sumy pieniędzy, zarówno we wsparcie ochrony zdrowia, jak i dolnośląskich przedsiębiorców. Przed nami rok, w którym planujemy, tak jak dotychczas, mocno inwestować w rozwój regionalny. Zachowując dużą dynamikę rozwoju chcemy ponownie rozpędzić dolnośląską gospodarkę – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

– Planujemy budżet z deficytem wysokości 45 mln 200 tys. zł przy zabezpieczeniu środków z budżetu Województwa na wkłady własne do projektów współfinansowanych ze środków europejskich w kwocie 83 mln zł. To świadczy o mocno prorozwojowym, czyli inwestycyjnym charakterze budżetu – dodaje Elżbieta Berezowska, Skarbnik Województwa Dolnośląskiego.

W przyszłym roku Dolny Śląsk planuje wyższe o 39 mln zł wydatki ogółem w porównaniu z uchwałą budżetową na rok 2020. O 38 mln zł wzrosną także tzw. wydatki majątkowe, czyli inwestycyjne i kolejny rok z rzędu region nie będzie wpłacał do budżetu państwa tzw. „Janosikowego”.

O 35 mln zł zmniejszą się także dochody województwa. Wynika to m.in. z kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. Dużą część budżetu regionu stanowią zawsze wpływy z tytułu podatku CIT. Z uwagi na pandemię w przyszłym roku będą one niższe o ponad 25 mln zł. W porównaniu do tego roku wzrośnie natomiast wpływ z subwencji ogólnej, czyli wsparcia dla Dolnego Śląska z budżetu państwa. Region otrzyma z tego tytułu przeszło 37 mln złotych więcej niż w tym roku. Najwyższy wzrost wydatków w nadchodzącym roku w porównaniu z uchwałą budżetową na rok 2020 wystąpi w dziedzinach: transport i ochrona zdrowia.

Więcej o budżecie można przeczytać tutaj:

DOLNY ŚLĄSK > Aktualności (dolnyslask.pl)