fbpx
infografika
Dolnośląskie zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza
19 listopada 2020
pieniądze
Dolnośląski sejmik przyjął budżet na rok 2021
11 grudnia 2020
infografika
Dolnośląskie zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza
19 listopada 2020
pieniądze
Dolnośląski sejmik przyjął budżet na rok 2021
11 grudnia 2020
Pokaż wszystkie

Dolnośląskie mobilne płuca ciągle w drodze

smog

Zakończyły się 2 tygodnie monitorowania jakości powietrza w centrum Jeleniej Góry. Akcja zorganizowana została przez samorząd województwa dolnośląskiego w ramach kampanii „Czyste zasady” we współpracy z Instytutem Rozwoju Terytorialnego i Fundacją Ekorozwoju.

– Dzięki instalacji mobilnych płuc możemy na własne oczy zobaczyć jakim powietrzem oddychamy na co dzień. Jako samorząd województwa podejmujemy szereg działań, które w efekcie mają poprawić jakość powietrza w regionie. Niestety wciąż, zwłaszcza w okresach grzewczych, zmagamy się ze smogiem. To szczególnie niebezpieczne teraz, w okresie epidemii, ponieważ opinie ekspertów wskazują, że zła jakość powietrza sprzyja rozprzestrzenianiu się koronawirusa – wyjaśnia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Opublikowany ostatnio raport „Jakość powietrza w Europie” Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wskazuje na bardzo złą sytuację Polski w tym zakresie. Liczba przedwczesnych zgonów wywołana  smogiem  w ciągu  ostatnich dziesięciu lat praktycznie we wszystkich europejskich krajach spadła, a Polsce wzrosła.

Walka ze smogiem nabiera na znaczeniu zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemicznej. Według naukowców zawieszone w powietrzu cząstki pyłu i kropelki cieczy mogą przenosić bakterie i wirusy. W znaczny sposób ułatwia to transmisję wirusów i dodatkowo utrudnia batalię z epidemią. Dlatego samorząd województwa konsekwentnie prowadzi kampanię informacyjną „Czyste zasady”. Za nami ważny jej etap, podczas którego dzięki instalacji mobilnych płuc monitorowaliśmy jakość powietrza w centrum Jeleniej Góry.

– Nasza dwutygodniowa akcja ze smogowymi płucami ustawionymi na jeleniogórskim rynku dobitnie wskazała, że problem jest palący. Odczyty z pyłomierza wykazywały, szczególnie w  ostatnie wieczory, że w gęstej zabudowie poziom smogu był wyższy niż  na oficjalnym  punkcie pomiarowym  na Zabobrzu.  Pomimo  iż  nie  były  to najgorsze  dni  pod względem jakości powietrza  makieta  płuc zrobiła się ciemnoszara – strach pomyśleć ile zanieczyszczeń wchłaniamy codziennie – komentuje Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Walka o czyste powietrze to w ostatnich latach jeden z najważniejszych priorytetów zarówno Unii Europejskiej, jak i Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Dlatego samorząd województwa intensyfikuje swoje działania związane z kampanią „Czyste Zasady”. Jej celem jest przypomnienie mieszkańcom województwa o obowiązkach, które wynikają z przyjętych w 2017 roku uchwał antysmogowych oraz uwrażliwienie na kwestie szkodliwego odziaływania zanieczyszczonego powietrza na zdrowie i środowisko.

Mobilne płuca, które po raz pierwszy ustawiono na Dolnym Śląsku dwa tygodnie temu w Jeleniej Górze, od dziś pracować będą przez 14 dni w Wałbrzychu. Instalacja ta to kilkumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Dzięki eksperymentowi możliwe będzie zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Dodatkowo w Wałbrzychu po raz pierwszy prowadzone będą pomiary mobilnym sprzętem zainstalowanym na samochodzie. Dzięki niemu poznamy skalę zanieczyszczenia powietrza w różnych miejscach Wałbrzycha i okolic, które pozwolą stworzyć mapę jakości powietrza na tym terenie.

Źródło: umdw