fbpx
600 tysięcy zł dla Dolnośląskich Klubów
600 tysięcy zł dla Dolnośląskich Klubów
23 czerwca 2024
Dolny Śląsk z dostępem do morza! Wraca Projekt Plaża
Dolny Śląsk z dostępem do morza! Wraca Projekt Plaża
8 lipca 2024
Pokaż wszystkie

Dolny Śląsk pokazał światu nowe technologie

10 dolnośląskich firm zajmujących się nowymi technologiami prezentowało się na stoisku Dolnego Śląska na targach Collision w Toronto. To jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych tej branży na świecie. – Byliśmy jedynym polskim regionem, który miał podczas targów własne stoisko – podkreśla Michał Rado, wicemarszałek Dolnego Śląska.

Targi Collision gromadzą przedstawicieli firm technologicznych oraz dziennikarzy. Wydarzenie ma charakter globalny, a jego celem jest pokazanie jak technologia wpływa na biznes oraz społeczeństwo. Podczas targów odbywają się wystąpienia, dyskusje oraz debaty na temat innowacji, różnorodności i transformacji. Prelegentami są liderzy z sektorów bankowości, finansów, doradztwa, ochrony zdrowia czy edukacji. Oprócz liderów branży technologicznej o swoich doświadczeniach związanych z tym jak nowe technologie wpływają na ich codzienne życie opowiadają również m.in. sportowcy, aktorzy i muzycy. Spotkania obejmują kilkadziesiąt prelekcji, kursów mistrzowskich oraz interaktywnych paneli dyskusyjnych.

– Mamy z czego być dumni i mamy co zaoferować światu. W kwestii cyberbezpieczeństwa Polska jest jednym z absolutnych liderów – mówił Paweł Narolski, jeden z dolnośląskich wystawców. Firma Identt, którą reprezentował, zajmuje się weryfikacją tożsamości przy użyciu smartfonów. – Wystarczy nasze selfie i zdjęcie dowodu osobistego – demonstrował działanie systemu. W Polsce takie rozwiązanie jest już dobrze znane, ale w świecie to ciągle nowość. Dużo mniej zaawansowane technologie mają choćby Niemcy. – Na targach w Toronto pojawiliśmy się, aby sprawdzić jak na naszą ofertę zareaguje kontynent amerykański. Zapowiada się obiecująco – mówił Narolski.

Dolnośląscy przedsiębiorcy do Kanady nie pojechali sami. W zdobyciu nowych rynków pomaga im Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

– Razem z dolnośląskimi przedsiębiorcami jesteśmy w Toronto, na Targach Collision nazywanych Olimpiadą Technologii. Jesteśmy w wyjątkowym miejscu reprezentując wyjątkowy region. To, że przedstawiciele dolnośląskiego biznesu są tutaj z nami jest możliwe dzięki naszemu samorządowemu Programowi Going Global, który umożliwia wsparcie dla regionalnych przedsiębiorców i promowanie ich poza granicami krajumówił Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego. – Jestem przekonany, że to wydarzenie, a także kolejne, w których przedsiębiorcy będą uczestniczyć w ramach projektu Going Global 4.0, przyniosą wiele dobrego przede wszystkim dolnośląskim firmom, ale również gospodarce Dolnego Śląska – dodał.

– Przedsiębiorcy są siłą napędową gospodarki, dlatego zależy nam aby wspierać ich działania, szukać wspólnych rozwiązań i ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Jesteśmy regionem niezwykle przedsiębiorczych ludzi, którzy czasem potrzebują dodatkowego impulsu żeby wypłynąć na szerokie wodypodkreślał też wicemarszałek Michał Rado.

Ważnym wydarzeniem podczas pierwszego dnia targów był zorganizowany przez Dolny Śląsk panel dyskusyjny zatytułowany „AI & recognition – limitless possibilities or limited rights”. Uczestnikami byli dolnośląscy przedsiębiorcy z branż wykorzystujących sztuczną inteligencję. Spotkanie zgromadziło ponad 100 słuchaczy, a dyskusja dotyczyła wykorzystywania AI w codziennym życiu i ewentualnych niebezpieczeństwach towarzyszących jej rozwojowi.

Podczas wizyty w Kanadzie dolnośląscy przedsiębiorcy i samorządowcy wzięli też udział w zorganizowanym przez Konsulat RP w Toronto „Networking Garden Event”. To cykliczne wydarzenie podczas którego przedsiębiorcy mają okazję zaprezentować swoją ofertę oraz wymienić się doświadczeniami. Współorganizatorem tegorocznego spotkania był marszałek Dolnego Śląska Paweł Gancarz.

– Jesteśmy tu dlatego, że samorząd województwa przykłada wielką wagę do rozwoju gospodarczego regionu. Jest on możliwy tylko wtedy gdy biznes ma dobre warunki do rozwoju i wzrostu. Wsłuchujemy się w oczekiwania naszych przedsiębiorców i uwzględniamy je w naszych programach – mówił marszałek Paweł Gancarz.

Misja gospodarcza Dolnego Śląska w Toronto to część programu Going Global 4.0 – na 28 podobnych misji w tym i przyszłym roku samorząd Dolnego Śląska zabierze łącznie blisko 300 przedsiębiorców. Projekt finansowany jest z budżetu województwa dolnośląskiego oraz Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027.

dolnyslask.pl