fbpx
Cytobus na Dolnym Śląsku
19 listopada 2021
Inkubator Polityki Zdrowotnej powstanie na Dolnym Śląsku
17 stycznia 2022
Pokaż wszystkie

Drugi etap budowy obwodnicy Bolesławca

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski wraz z posłem Szymonem Pogodą, Jerzym Zielińskim – Sekretarzem Miasta Bolesławiec, starostą bolesławieckim Tomaszem Gabrysiakiem, wójtem Gminy Bolesławiec Andrzejem Dutkowskim oraz Leszkiem Lochem – dyrektorem DSDiK przedstawili podczas szczegóły finansowania i budowy II etapu obwodnicy Bolesławca. Koszt inwestycji wyniesie ok. 65 mln zł.

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei podpisała umowę na wykonanie projektu budowy II etapu obwodnicy Bolesławca pod koniec stycznia 2021 roku. Od tego momentu dokumentacja ma powstać w ciągu 24 miesięcy, a jej koszt to ok. 1 mln zł. Obecnie trwają prace projektowe i oczekiwanie na uzyskanie ZRID, które powinno zostać wydane w połowie 2022 roku. Wówczas możliwe będzie ogłoszenie przetargu na prace budowlane.

 

– Realizacja północno-wschodniej części trasy jest ostatnim etapem budowy wschodniej obwodnicy Bolesławca. Inwestycja zwiększy dostępność transportową, tak ważną dla potencjalnych inwestorów, nie tylko w gminach powiatu bolesławieckiego, ale też lwóweckiego – mówi Marszałek Cezary Przybylski.

 

Planowany odcinek o długości 5,9 km skomunikuje drogę wojewódzką nr 297 z drogą wojewódzką nr 94 w kierunku węzła Krzywa i poprzez istniejący odcinek południowo-wschodniej obwodnicy Bolesławca z drogą wojewódzką nr 363 w kierunku Złotoryi. Koszt całej inwestycji wyniesie około 65 mln złotych. Budowa obwodnicy zostanie dofinansowana w 60%, czyli ponad 38,7 mln złotych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Dróg (program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030). Wkład własny gminy, miasta i województwa wyniesie w sumie 40%.

 

– Obwodnica umożliwi wygodny dojazd z autostrady A4 do miejscowości leżących na południe i wschód od Bolesławca bez konieczności przejazdu przez centrum miasta. Zatem znacząco wyprowadzi ruch z miasta i poprawi tym samym bezpieczeństwo jego mieszkańców –  tłumaczy Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

 

II etap obwodnicy połączy się z wybudowanym w 2018 roku I etapem trasy. Przebiegać będzie od ronda w Kruszynie do m. Łąka. Trasa krzyżować będzie się z drogami gminnymi i powiatowymi, linią kolejową. I etap obwodnicy Bolesławca został otwarty w 2018 roku. Odcinek o długości 4 km połączył drogę krajową nr 94 z wyremontowaną DW 297 w kierunku Lwówka Śląskiego. Koszt inwestycji wyniósł 30,6 mln zł.

źródło: umwd.dolnyslask.pl