fbpx

Elektryfikacja linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej rozpoczęta

wideorozmowa
Europa – róbmy to razem! Debata obywatelska
9 czerwca 2021
partnerstwo
Absolutorium dla Zarządu Województwa Pomorskiego
30 czerwca 2021
wideorozmowa
Europa – róbmy to razem! Debata obywatelska
9 czerwca 2021
partnerstwo
Absolutorium dla Zarządu Województwa Pomorskiego
30 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Elektryfikacja linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej rozpoczęta

Nad linią Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zostanie rozwieszona sieć trakcyjna. Prace związane z elektryfikacją kolejowego szlaku rozpoczęły się przy przystanku Gdańsk Brętowo. Jednocześnie powstanie też nowy przystanek Gdańsk Firoga. A wszystko to dla milionów pasażerów pomorskich pociągów. Za prowadzenie prac odpowiedzialna będzie firma Torpol.

 

Symboliczne rozpoczęcie prac miało miejsce przy przystanku kolejowym Gdańsk Brętowo. Sygnał do pracy, kolejowym gwizdkiem dał m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. W uroczystości wzięli udział również: senator RP Ryszard Świlski, prezes PKM Grzegorz Mocarski oraz wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.

 

– Ta inwestycja jest zwieńczeniem całości I etapu, który jednak ze względu na brak sieci trakcyjnej na linii kolejowej 201 z Gdyni do Kościerzyny musiał być odłożony w czasie – wyjaśniał marszałek Mieczysław Struk.

Chodzi o to, że bez elektryfikacji dalszego ciągu, pociągi elektryczne musiałyby kończyć bieg na stacji Gdańsk Osowa i nie mogłyby jechać dalej. Zelektryfikowana linia PKM to będzie zupełnie nowa jakość na pomorskiej sieci kolejowej.

– Nowe relacje, większe składy czy nowy przystanek to tylko niektóre korzyści, jakie czekają nas po elektryfikacji  linii – zapowiada Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

 

Cała inwestycja kosztować będzie 48,8 mln zł. Pierwsze elektryczne składy pojadą linią w 2023 r.

– Projektowana jest prawie 40-kilometrowa sieć trakcyjna –  informuje Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA.

 

Na całej linii postawionych zostanie około 1500 elementów konstrukcji wsporniczych, do tego punkty zasilania i podstacje trakcyjne.

 

– Co ważne, przy realizacji projektu zastosowane zostaną technologie, które zniwelują negatywny wpływ inwestycji na środowisko czy życie okolicznych mieszkańców – wyjaśnia Mocarski.

 

Ale to nie wszystko. W ramach inwestycji powstanie także zupełnie nowy przystanek Gdańsk Firoga. Będzie on zlokalizowany pomiędzy Matarnią a portem lotniczym i będzie służyć pracownikom licznych firm branży IT. Będzie wyglądać podobnie jak pozostałe przystanki, a na charakterystycznych czerwonych wiatach będzie widnieć symbol „6A”.

Samorząd województwa pomorskiego od wielu lat realizuje prokolejową politykę. To zarówno inwestycje w tabor, jak np. zakup 10 nowoczesnych elektrycznych pociągów, jak też integracja taryfowa.

– Nie dalej jak wczoraj podpisana została umowa na wykonanie systemu FALA, czyli Zintegrowanej Platformy Usług Mobilności. A kilka dni temu podpisaliśmy umowę na dokumentację STEŚ dla PKM Południe – dodaje marszałek Struk.

To między innymi dzięki tym wszystkim projektom, po raz kolejny Pomorze okazało się regionem, którego mieszkańcy najchętniej w Polsce jeżdżą koleją.

Źródło i foto: pomorskie.eu