fbpx

Europejski Komitet Regionów debatuje nad przyszłością Ukrainy

Z sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego
26 kwietnia 2022
Sprawniej ekspresówką z Rzeszowa do Lublina
6 maja 2022
Pokaż wszystkie

Europejski Komitet Regionów debatuje nad przyszłością Ukrainy

Jesteśmy jednością, Europa jest zjednoczona, dziękujemy za solidarność – różnym słowami, ale dokładnie w tym samym tonie wypowiadali się wszyscy uczestnicy debaty poświęconej Ukrainie, podczas 149. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.

 

– Reżim rosyjski odpowiada jako jedyny za okrucieństwa podczas wojny, jaką Rosja rozpętała na terenie Ukrainy. I to reżim rosyjski zostanie za to rozliczony – mówił Apostolos Tzitzikostas przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów otwierając brukselką debatę.

 

Jako pierwsze zabrzmiały głosy zaprezentowane zdalnie, wprost z Ukrainy.

– Dziękujemy za to, że możemy być częścią państwa europejskiej rodziny. Mówił Witalij Kliczko, któremu jako burmistrzowi Kijowa nadano honorowe członkostwo w Komitecie Regionów.

 

– Rosja najechała na nasz kraj, bo nie akceptuje tego, że chcemy być częścią rodziny europejskiej, jesteśmy ich celem, bo chcą odbudować swe sowieckie imperium. W każdej chwili giną u nas kobiety i dzieci, nasze miasta są niszczone. Dziękuję za wsparcie polityczne, jakie odczuwamy, dziękuję za przyjaźń, którą czujemy z wielu stron Europy. Dziękujemy za pomoc humanitarną. Dołączenie ukraińskich samorządowców do grupy roboczej przy EKR jest dla nas istotne. Bronimy nie tylko pokoju w naszym kraju, bronimy tych samych wartości i zasad, jakie przyświecają krajom europejskim – mówił podczas debaty Witalij Kliczko, wielokrotnie dziękując za wsparcie.

 

Burmistrz Mariupola podkreślał jak wojna zniszczyła wszystko, co tak dobrze znane jest mieszkańcom całej Europy.

Mer Lwowa Andriej Sadowy, miasta które udziela schronienia tysiącom uchodźców ze wschodu Ukrainy dziękował za solidarność.

Podczas sesji zabrzmiał także głos burmistrza Melitopola, który był porwany i więziony przez rosyjskich żołnierzy.

– Dziękuję za pomoc w uwolnieniu, wielu samorządowców jest wiezionych tak jak i ja byłem. Dla rosyjskich żołnierzy życie ludzkie nic nie znaczy. Te 6 dni w uwięzieniu były trudne dla mojego życia – mówił Iwan Fiedorow.

W debacie uczestniczyła Elisa Ferreira komisarz ds. spójności i reform w Komisji Europejskiej, która podkreślała, że polityka spójności musi odegrać rolę w pomocy. – Mamy politykę długoterminową, ale działamy też w sytuacjach awaryjnych, takich jak ta – mówiła komisarz Ferreira wymieniając podejmowane przez KE działania.

 

– Możemy skorzystać z pieniędzy z perspektywy 2014-2020 i REACT EU, bo te pieniądze są dostępne. Zmieniliśmy przepisy, umożliwiając by UE była w stanie pokryć 100%, zamiast dotychczasowych 85% wartości funduszy spójności wykorzystanych przez państwa członkowskie przez okres kolejnego roku, czyli od połowy 2021 r. do połowy 2022 roku. Fundusze spójności UE wspierają inwestycje, które sprzyjają spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej UE, dążąc do zniwelowania nierówności pomiędzy jej regionami – mówiła komisarz Ferreira.

 

Ponadto posłowie przedłużyli o jeden rok, do połowy 2024 r., okres korzystania ze środków w ramach zarówno Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, jak i Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na lata 2014–2020, aby umożliwić państwom członkowskim szybki dostęp do niewykorzystanych zasobów. Istnieje możliwość uruchomienia kwoty 420 mln EUR na pokrycie kosztów zakwaterowania, żywności, opieki zdrowotnej lub dodatkowych pracowników – zaznaczyła podczas debaty komisarz.

 

W czasie debaty zabrzmiało kilkadziesiąt głosów samorządowców z wielu zakątków Europy, w tym głos marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla.

– W historii UE nigdy nie napłynęło do jednego kraju tak wielu uchodźców w tak krótkim czasie, jak w ostatnich dwóch miesiącach. Wobec bezprecedensowej skali kryzysu uchodźczego, apeluję, aby znacząco wzmocnić pomoc finansową dla samorządów z Polski i innych krajów, które przyjęły najwięcej uchodźców i graniczą z Ukrainą – m.in. Węgier, Rumunii i Słowacji – mówił w swym wystąpieniu marszałek Władysław Ortyl podkreślając, że docenia dotychczasowe wysiłki Komisji Europejskiej w zakresie pomocy, także ułatwienie procedur korzystania z funduszu REACT EU.

 

– Wykorzystaliśmy już niemalże wszystkie środki w ramach poprzedniej perspektywy finansowej. Pilnie potrzebne są nowe fundusze kierowane na pomoc uchodźcom, jak i na wsparcie naszej gospodarki, na której także odbija się wojna – mówił marszałek, podkreślając wielorakość udzielanej uchodźcom pomocy i potrzebę jej długofalowego utrzymania. Władysław Ortyl apelował o pilne zabiegi na rzecz uruchomienia nowych i adekwatnych do skali kryzysu funduszy pomocowych, pomocy gospodarce i dla odbudowy Ukrainy.

– Każda pomoc jest potrzebna. Musimy mobilizować nasze społeczności, mieszkańców do dalszej pomocy humanitarnej. Bo ta wojna burzy nie tylko obiekty wojskowe, ale także gospodarkę, infrastrukturę cywilną, szpitale, szkoły. Musimy pomagać w każdym zakątku Europy! – zaapelował marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Źródło: podkarpacie.pl, wzp

Foto główne: Nuno Jose Rodrigues Europejski Komitet Regionów