fbpx

Europejskie Drzewo Roku. Oddaj głos na podkarpacką lipę

lipa
Podkapracka lipa może zostać Europejskim Drzewem Roku
12 lutego 2021
lotnisko
Marszałek Ortyl o przyszłości lotnisk
26 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Europejskie Drzewo Roku. Oddaj głos na podkarpacką lipę

lipa

Przypominamy, że tegoroczne głosowanie internetowe w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2021 już się rozpoczęło. Reprezentantem Polski jest podkarpacka lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej (gm. Radomyśl Wielki, pow. mielecki, woj. podkarpackie).

Lipa św. Jana jest drobnolistnym drzewem liczącym 150-170 lat, o wysokości ok. 15 – 17 m i obwodzie pnia 430 cm. Rośnie obok kapliczki św. Jana Nepomucena (stąd jej nazwa) patrona dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów. Jest także patronem chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami, a także patronem mostów, przepraw, życia rodzinnego. Według tradycji ludowej jest świętym, który chroni pola i zasiewy zarówno przed powodzią, jak i suszą.

Na potrzeby europejskiego konkursu dulecką lipę nazwano Wiejską Dobrodziejką. W ubiegłym roku została ogłoszona laureatką jubileuszowego X konkursu na Drzewo Polski organizowanego przez Klub Gaja, zdobywając rekordową liczbę 15346 głosów.

Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2021 trwa przez cały luty. Spośród drzew z europejskich krajów plebiscyt wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów. Oprócz podkarpackiejlipy wśród finalistów znalazło się jeszcze 13 drzew z: Belgii, Bułgarii, Czech, Francji, Chorwacji, Włoch, Węgier, Holandii, Portugalii, Rosji, Słowacji, Hiszpanii i Zjednoczonego Królestwa.

Swój głos na Wiejską Dobrodziejkę można złożyć jednorazowo do końca lutego 2021 roku, używając adresu e-mail (przez stronę Europejskie Drzewo Roku – We are searching for trees with the most interesting stories (treeoftheyear.org) ). Aby głos został zaliczony, należy zagłosować na dwa drzewa spośród tych 14 finalistów.

Eliminacje do Europejskiego Drzewa Roku 2021 to wyróżnienie dla kilkunastu drzew z całej Europy z najbardziej intrygującymi historiami.

Źródło:podkarpackie.pl