fbpx
Mistrzowie finansów publicznych z Warmii i Mazur
27 listopada 2023
Spotkanie z marszałkie kuchcińskim warmia mazury
Z wizytą u Marcina Kuchcińskiego – Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego
11 grudnia 2023
Pokaż wszystkie

Forum Odnowy Wsi na Warmii i Mazurach

Forum Odnowy Wsi na Warmii i Mazurach

Zakończyło się VI Forum Odnowy Wsi nawiązujące w swej oprawie do roku Mikołaja Kopernika na Warmii i Mazurach ustanowionego z okazji 550. rocznicy urodzin uczonego i 480. rocznicy jego śmierci.

Forum odbywało się od 23 do 24 listopada 2023 roku w Giżycku w Hotelu St. Bruno i zgromadziło ponad 120 osób żywo zainteresowanych procesami odnowy wsi: władz gminnych i powiatowych, gminnych koordynatorów odnowy wsi, liderów grup odnowy wsi i ich członków.

Uczestnikami forum byli również samorządowcy i mieszkańcy zaciekawieni tematyką, rozważający wdrażanie koncepcji odnowy wsi w kolejnych gminach.

Ideą spotkań regionalnych poświęconych odnowie wsi jest tworzenie przestrzeni do kształtowania nowych umiejętności osób zaangażowanych w rozwój wsi, odświeżania motywacji i zapału do angażowania się w swoich środowiskach, a także podsumowanie kolejnego okresu wdrażania inicjatywy Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…”. W programie nie zabrakło też czasu na wymianę doświadczeń i refleksję nad przyszłością inicjatywy.

Tematyka była bardzo zróżnicowana, by każdy mógł znaleźć inspirację do pracy w swojej lokalnej społeczności. Mikołaj Kopernik i jego bogate zainteresowania naukowe i wszechstronna wiedza były kanwą całego programu wydarzenia. Były warsztaty kreatywnego myślenia, rękodzielnicze, spotkanie z twórcą sztuki współczesnej, prezentacja koncepcji Smart Villages, a także tworzenia promocyjnych filmików.

Można było również rozwijać umiejętność wystąpień publicznych, zachowania się zgodnie z etykietą czy przeciwdziałania wypaleniu w roli animatora i lidera. Odbyła się również prezentacja form łączących naukę z zabawą, którymi można ubogacić organizację wydarzeń typu festyny sołeckie. Nie zabrakło również wystąpienia poświęconego aktualnościom w inicjatywie odnowy wsi.

Forum Odnowy Wsi zostało zrealizowane przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

źródło: warmia.mazury.pl