Wystawa Otwarte Pomorze Zachodnie. Oczami Imigrantów
1 grudnia 2022Nagroda marszałka Pomorza Zachodniego „Obrończyni Praw Człowieka” wręczona
13 grudnia 2022Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. To ważna decyzja, na którą czekał region od kilku miesięcy. Poprzedziły ją niełatwe negocjacje z Brukselą.
Dokument, ze wszystkimi załącznikami został przekazany do Komisji Europejskiej pod koniec października. Wszystko po to, by jeszcze w 2022 roku została wydana decyzja zatwierdzająca program. I tak się stało. W środę, 7 grudnia przyszła ważna dla Pomorza Zachodniego decyzja z Brukseli. To z kolei umożliwi w kolejnym roku uruchomienie programu.
Wartość programu szacowana jest na ponad 7 miliardów złotych.
– To ważny dzień dla mieszkańców Pomorza Zachodniego, który otwiera kolejne możliwości do realizacji mądrych inwestycji rozwijających województwo zachodniopomorskie. Ta perspektywa będzie inna, mamy sporo pracy, ale jesteśmy do niej dobrze przygotowani – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Podobnie jak w obecnej perspektywie finansowej, budżet nowego programu będą tworzyć środki na inwestycje pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego+. Z tej części dofinansowywane są projekty w obszarze rynku pracy, edukacji czy włączenia społecznego. Środki będą inwestowane jak do tej pory w gospodarkę, ale też w nowej perspektywie rozwijane będą inteligentne i tradycyjne branże regionu, a także działalność B+R. Prowadzone działania mają także zwiększyć dostępność e-usług dla mieszkanek i mieszkańców regionu. Wciąż do ważnych przedsięwzięć należeć będą projekty środowiskowe. Pomorze Zachodnie, choć należy do jednych z najbardziej ekologicznych regionów w Polsce, dalej stawia na tę sferę.
Kształt przekazanego programu do Komisji Europejskiej został wypracowany we współpracy z wieloma środowiskami i gremiami w zgodzie z zasadą partnerstwa. Partnerzy z poziomu samorządów lokalnych i innych instytucji publicznych, partnerzy społeczno-gospodarczy, partnerzy reprezentujący społeczeństwo obywatelskie oraz organizacje badawcze i uczelnie zaangażowani zostali w prace nad określeniem zakresu i kierunków interwencji FEPZ na bardzo wczesnym etapie prac.
źródło:wzp.pl