fbpx
Transformacja szansą dla Bełchatowa
Transformacja szansą dla Bełchatowa
28 stycznia 2024
Jedyny w swoim rodzaju pokaz mody w Łowiczu
Jedyny w swoim rodzaju pokaz mody w Łowiczu
11 lutego 2024
Pokaż wszystkie

Gala finałowa XIV łódzkich Dni Pamięci

Galą finałową w Teatrze Jaracza zakończono łódzkie obchody Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Samorząd województwa łódzkiego reprezentował wicemarszałek Piotr Adamczyk.

Każdego roku bierzemy udział w obchodach Dni Pamięci – powiedział wicemarszałek. – To niezwykle trudna historia, również naszego miasta. Co prawda to nie Polacy byli winowajcami, to jednak tutaj nasi współmieszkańcy ginęli, od najmłodszych dzieci, po dorosłych. Upamiętniając te wydarzenia, staramy się, żeby w pamięci ta historia nie zginęła.

W Jaraczu odbył się koncert Anny Dereszowskiej oraz zespołu Gang Tango. Artyści wykonali tanga skomponowane w okresie międzywojennym.

Głównym punktem kilkudniowych obchodów były natomiast sobotnie uroczystości na Stacji Radegast, gdzie w latach 1941-1944 przywożono Żydów do Litzmannstadt Getto oraz transportowano ich do obozów zagłady. Ponadto w ramach obchodów w Teatrze Jaracza można było zobaczyć spektakl „Dwoje” wyreżyserowanego przez Artura Hofmana na podstawie dramatu Rona Elishy oraz „Za mało kołysanek kołysałam” w wykonaniu duetu duet Post\Każmierski. Odbył się również koncert „Shalom Jerozolimo” w wykonaniu Olgi Avigail Mieleszczuk, pieśniarki jidysz.

Organizatorami XIV Dni Pamięci są Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Teatr im. Stefana Jaracza przy współpracy m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Został on ustanowiony przez ONZ w rocznicę wyzwolenia Auschwitz – największego niemieckiego obozu zagłady.

źródło: lodzkie.pl