fbpx
przemoc
„Nie” dla przemocy wobec kobiet
30 listopada 2020
Władysław Ortyl
Marszałek Ortyl proponuje KE czteropunktowy plan wsparcia Białorusi przy udziale samorządów
10 grudnia 2020
Pokaż wszystkie

Komitet Regionów o brexicie i odbudowie obszarów wiejskich 

pole pszenicy

W programie rozpoczynającej się we wtorek sesji plenarnej Komitetu Regionów znalazły się m.in. debaty na temat: brexitu, odbudowy obszarów wiejskich po koronakryzysie i zwiększenia ambicji klimatycznych UE.

 

Główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier, burmistrz Londynu Sadiq Kahn i prezydent Bretanii Loig Chesnais-Girard wystąpią 9 grudnia na pierwszym w pełni wirtualnym posiedzeniu plenarnym Europejskiego Komitetu Regionów, unijnego organu doradczego, który reprezentuje samorządy. Debata na temat brexitu odbędzie się nieco ponad trzy tygodnie przed zakończeniem okresu przejściowego, podczas gdy umowa handlowa między UE i Wielką Brytanią nie została jeszcze sfinalizowana.

Podczas sesji plenarnej odbędzie się też debata na temat zwiększenia ambicji klimatycznych w czasach COVID-19 z niemiecką minister środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa jądrowego Svenją Schulze. Dyskusja poprzedzi unijny szczyt, na którym przywódcy UE będą chcieli uzgodnić nowy unijny cel redukcji emisji na 2030 r.

Samorządowcy spotkają się też z unijnym komisarzem ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliverem Varhelyim, z którym omówione zostaną stosunki UE z krajami sąsiednimi, w tym z potencjalnymi członkami UE z Bałkanów Zachodnich.

W czasie sesji plenarnej odbędzie się również debata na temat nowego paktu w sprawie migracji i azylu z udziałem unijnej komisarz do spraw wewnętrznych Ylvy Johansson, debata na temat odbudowy i odporności na obszarach wiejskich z komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, a także dyskusja ws. programu prac Komisji Europejskiej na 2021 r. i pierwszego strategicznego raportu prognostycznego UE. W tej ostatniej wymianie zdań weźmie udział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania Maros Sefcovic.

Komitet Regionów przyjemnie również szereg opinii, m.in. na temat wyzwań dla transportu publicznego w miastach i regionach metropolitalnych, której sprawozdawcą jest marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. Pod głosowanie trafią również opinie dotyczące: unijnej strategii „od pola do stołu”, która dotyczy zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego, wpływu zmian klimatycznych na regiony, a także strategii UE na rzecz ożywienia obszarów wiejskich.

Źródło:

PAP