fbpx

Koncert Solidarności z Ukrainą w Filharmonii Zielonogórskiej

Zarząd Województwa Lubuskiego potępia atak Rosji na Ukrainę
28 lutego 2022
Lubuskie pomaga uchodźcom
29 marca 2022
Pokaż wszystkie

Koncert Solidarności z Ukrainą w Filharmonii Zielonogórskiej

Na niedzielne koncerty Solidarności z Ukrainą (6 marca) w Filharmonii Zielonogórskiej bilety zastąpiły bezpłatne wejściówki. Na wydarzenie o godz. 15.00 tak szybko zniknęły z kasy, że Samorząd Województwa Lubuskiego wraz z dyrekcją instytucji, podjęli decyzję o dodatkowym koncercie o godz. 17.00. Podczas obu wydarzeń wolontariusze kwestowani na rzecz Ukrainy. Słuchacze chętnie wrzucali datki do puszek, które zostaną przeznaczone na zakup artykułów medycznych i opatrunków.

Zanim w niedzielne popołudnie zabrzmiały utwory ukraińskich i polskich kompozytorów, usłyszeliśmy bardzo osobiste wystąpienia zapraszających na koncerty marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Anny Polak i przewodniczącego sejmiku województwa lubuskiego Wacława Maciuszonka.

Marszałek Polak: Naszą wielką bronią są solidarność, pomoc i wsparcie

– Szok i przerażenie towarzyszy nam nieprzerwanie od 11 dni tej strasznej wojny. Ale my wszyscy na całym świecie jesteśmy solidarni z narodem ukraińskim. Nie możemy stanąć na pierwszej linii frontu i walczyć razem z nim przeciwko tej okrutnej, krwawej agresji Putina, ale naszą wielką bronią dzisiaj są solidarność, nasza pomoc i nasze wsparcie, które może i powinno trafić tam natychmiast! – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zarząd Województwa: pół miliona złotych z rezerwy kryzysowej

– Wczoraj po raz pierwszy udało nam się połączyć na wideokonferencji z obwodem administracji iwano-frankowskiej. Gdy zobaczyłam na ekranie cztery kobiety, na chwilę straciłam oddech. Spodziewałam się tam żołnierzy w mundurach… – wyznała marszałek Polak. – Pani gubernator razem z dziewczynami organizuje teraz pomoc – miejsca dla 20 tysięcy uchodźców ze wschodniej płonącej Ukrainy. Prosi o koce, materace, żywność, środki medyczne… To jest potrzebne natychmiast! I Zarząd Województwa Lubuskiego właśnie z rezerwy kryzysowej przeznaczył pół miliona złotych na zakup środków medycznych.

Marszałek Polak przypomniała też, że Sala Kolumnowa Urzędu Marszałkowskiego spontanicznie zamieniła się w Lubuskie Samorządowe Centrum Pomocowe. Wysyłane są stamtąd na Ukrainę transporty ze środkami medycznymi, higieny, żywnością…

– Ta pomoc nie byłaby możliwa, gdyby nie wielkie serca Lubuszan. Musimy być silni, bo to będzie maraton. Musimy być silni, bo świat musi zwyciężyć. Chwała Ukrainie! – zakończyła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przewodniczący Maciuszonek: Pomagajmy osobiście, bezpośrednio

Przewodniczący Sejmiku Wacław Maciuszonek zwrócił uwagę, że pomocy jest dużo, ale zaapelował, żeby pomagać osobiście, bezpośrednio. Sam przyjął już pod swój dach prawie 25 kobiet i dzieci z Ukrainy.

Senator Komarnicki: Tam zostało dużo mojej rodziny

Senator Władysław Komarnicki, nim przeczytał list od Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego, przypomniał o swoich lwowskich korzeniach. – Ja się we Lwowie urodziłem. I bardzo to wszystko dziś przeżywam, bo tam zostało dużo mojej rodziny – wyznał senator Komarnicki.

Mistrzowie urodzeni we Lwowie

Muzycznych wzruszeń dostarczyli zielonogórscy filharmonicy, którzy wykonywali ukraińskie i polskie utwory pod batutą Agaty Graczyk (wszak w marcu mamy w Filharmonii Zielonogórskiej „Miesiąc Kobiet”). Z orkiestrą FZ wystąpili Justyna Bluj (sopran) i Viktor Yankovsky (baryton).

Pewnie wszyscy dobrze znamy muzykę Andrzeja Kurylewicza z serialu „Polskie drogi” czy „Walc” Wojciecha Kilara z „Ziemi obiecanej”. W niedzielę, 6 marca 2022 r., utwory tych mistrzów urodzonych we Lwowie, zabrzmiały jakoś inaczej, wyjątkowo…

Źródło: lubuskie.pl

Foto: Zdzisław Haczek/Lubuskie.pl