Dolnośląski Fundusz Odrzański – rozstrzygnięcie konkursu
5 kwietnia 20246. DRONE Film Festival Poland 2024 we Wrocławiu
13 maja 2024Samorząd Województwa Dolnośląskiego rozstrzygnął konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024 – 2025. Na realizację tego zadania Samorząd Województwa przeznaczył 1 mln zł (po 500 tys. w każdym roku). Wśród oferentów znalazły się trzy fundacje działające na terenie Dolnego Śląska.
Celem konkursu jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin, dotkniętych nagłą niepełnosprawnością lub powstałą do 3 miesięcy przed objęciem wsparciem. Pomoc jest skierowana m.in. do osób przebywających w szpitalu, które doświadczyły niepełnosprawności w wyniku choroby i/lub wypadku. Już pierwsze dwie osoby, które doświadczyły nagłej niepełnosprawności zostały objęte specjalistycznym wsparciem.
– Niepełnosprawność spowodowana wypadkiem lub nagłą chorobą to z pewnością dramatyczne przeżycie. Szczególnie w pierwszych tygodniach osobie poszkodowanej jest bardzo trudno odnaleźć się w tej trudnej sytuacji. W odpowiedzi stworzyliśmy Dolnośląską Sieć Wsparcia, czyli miejsca funkcjonujących przy szpitalach, które pomogą osobom, które nagle doświadczyły niepełnosprawności poradzić sobie w nowej rzeczywistości – mówi Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.
Dolnośląska Sieć Wsparcia to pilotażowy program, który powstał w ramach konkursu. Są to miejsca działające przy szpitalach wojewódzkich i opcjonalnie w innych szpitalach, udzielające wsparcia w zakresie:
- diagnozy sytuacji uczestnika i jego potrzeb w zakresie wsparcia i rehabilitacji oraz edukacji – w związku z nabytą dysfunkcją, w tym pomoc w stworzeniu indywidualnego planu działania w poprawie zdrowia i sprawności;
- wsparcia i udzielania informacji na temat przysługujących uprawnień – dokumentów; dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej, dofinansowań i innych świadczeń ze środków NFZ, PFRON, ZUS; możliwości dalszego leczenia i rehabilitacji w ramach finansowania NFZ i poza tym systemem;
- spotkań informacyjno-edukacyjno-wspierających w warunkach szpitalnych lub domowych ze specjalistami (prawnik, psycholog, terapeuta);
- treningu funkcjonalnego w zakresie niezależnego życia i podniesienia poziomu funkcjonowania w środowisku domowym;
oceny sytuacji lokalowej w zakresie możliwości komfortowego poruszania się, edukacja członków rodzin w zakresie możliwości likwidacji barier, informacja na temat obowiązujących procedur i dofinansowań w tym zakresie.
– Jako lekarz praktyk jestem przeszczęśliwy, że taka inicjatywa ma miejsce. Serdecznie dziękuję wszystkim Państwu, że podjęliście taki trud. To jest coś czego naszym pacjentom ogromnie brakowało. Pacjenci, którzy nawet na najwyższym poziomie medycznym będą leczeni, często nie mają tej kontynuacji później. Musimy zdawać sobie sprawę, że oni w większości przypadków są w całkowicie nowej sytuacji życiowej, na którą nie da się przygotować. To jest taka sytuacja, w której nikt z nas nie chciałby się znaleźć, natomiast ta osoba z dnia na dzień musi sobie z nią poradzić – mówi prof. Szymon Dragan, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w szpitalu im. Marciniaka, wykładowca Wydziału Medycznego PWr.
– Ta rehabilitacja, przyspieszanie powrotu do społeczeństwa spowoduje, że ich chęć będzie dużo silniejsza. Rodziny nie zostaną same z poszkodowanym, który wymaga naprawdę wielopłaszczyznowej opieki. Jest to niezbędna pomoc i mam nadzieję, że dzięki temu nasi pacjenci dużo wcześniej opuszczą szpital i wrócą do pracy. Jest to dla nas priorytetowe i uważam, że to działanie z dużą korzyścią dla pacjentów- dodaje Zastępca Dyrektora ds. medycznych Szpitala im. T. Marciniaka Artur Wieraszko.
Na Dolnym Śląsku program będzie realizowany przez trzech oferentów:
- obejmująca subregion jeleniogórski Fundacja ,,Nasza Fundacja”, która funkcjonuje przy Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej oraz w siedzibie fundacji,
- obejmująca subregion wrocławski i wałbrzyski Fundacja ,,Moc Pomocy”, która działa we Wrocławiu przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu oraz przy Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka we Wrocławiu, a także w Wałbrzychu przy Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego,
- obejmująca subregion legnicko-głogowski Fundacja ,,Pomaganie przez Wspieranie” oraz Fundacja Moderna przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.
– Ogromnie się cieszę, że projekt rusza i że nasza organizacja wygrała konkurs w zakresie subregionu wałbrzyskiego i wrocławskiego. Nie ukrywam, że od ponad 4 lat funkcjonujemy i współpracujemy ze szpitalami nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w całym kraju. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że będziemy mogli realizować bezpłatne wsparcie dla wielu osób, które ulegną wypadkom lub jednostkom chorobowym– mówi Prezes Fundacji „Moc Pomocy” Rafał Mikołajczyk – Wiemy z doświadczenia naszej fundacji, że około 12-15 godzin tego wsparcia, które przewidujemy w ramach programu dla każdego z podopiecznych, realnie jest w stanie odmienić sytuację i proces dochodzenia do sprawności.
Kontakt z fundacjami jest możliwy nie tylko dzięki placówce medycznej, w której zostały wyznaczone miejsca wsparcia w programie.
- Pacjenci z subregionu legnicko-głogowskiego, którzy nagle doświadczyli niepełnosprawności mogą skontaktować się z Fundacją ,,Pomaganie przez Wspieranie” oraz Fundację ,,Moderna” poprzez adres e-mailowy:pomaganieprzezwspieranie@wp.pl
- Pacjenci z subregionu jeleniogórskiego mają możliwość skontaktowania się z Fundacją ,,Nasza Fundacja” poprzez adres e-mailowy:nasza_fundacja@wp.pl lub pod numerem telefonu: +48 665 002 354
- Pacjenci z subregionu wrocławskiego i wałbrzyskiego mogą skontaktować się z Fundacją ,,Moc Pomocy” poprzez formularz kontaktowy na stronie internetowej fundacji:https://fundacjamocpomocy.pl/programy/dolnoslaska-siec-wsparcia lub dzwoniąc bezpośrednio pod numer telefonu +48 733 558 400.
dolnyslask.pl