fbpx
Międzyzdroje, fot. pomorzezachodnie.travel
Pomorze Zachodnie – nie tylko na lato! Okolice Świnoujścia i powiat kamieński
27 sierpnia 2023
Zmiany dla najmłodszych pacjentów zachodniopomorskiegoSzpitala „Zdroje”
Zmiany dla najmłodszych pacjentów zachodniopomorskiego Szpitala „Zdroje”
11 września 2023
Międzyzdroje, fot. pomorzezachodnie.travel
Pomorze Zachodnie – nie tylko na lato! Okolice Świnoujścia i powiat kamieński
27 sierpnia 2023
Zmiany dla najmłodszych pacjentów zachodniopomorskiegoSzpitala „Zdroje”
Zmiany dla najmłodszych pacjentów zachodniopomorskiego Szpitala „Zdroje”
11 września 2023
Pokaż wszystkie

Kosmiczne wykłady w Zachodniopomorskiem

Ponad 900 osób, 22 wykłady, fascynujące treści, intrygujące zdjęcia, ciekawe pytania – taka była „podróż po widzialnym wszechświecie”, w którą zabrała mieszkańców Pomorza Zachodniego Nikola Bukowiecka. – Szczecinianka, która współpracuje z NASA, podbija świat, a nawet wszechświat! Jesteśmy z niej dumni. Cieszymy się, że znalazła czas na cykl fascynujących wykładów w Morskim Centrum Nauki – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Nikola Bukowiecka rozpoczęła karierę naukową na Uniwersytecie Szczecińskim, a teraz robi doktorat na Rhode Island University w USA. Pracuje też jako astrofizyk w Centrum Badań Kosmicznych PAN przy projekcie GLOWS (GLObal solar Wind Structure). Jest to część misji kosmicznej NASA. Fotometr skonstruowany przez polskich naukowców będzie badał m.in. wpływ wiatru słonecznego na gaz wodorowy znajdujący się w heliosferze.

– Szczecinianka, która współpracuje z NASA, podbija świat, a nawet wszechświat! Jesteśmy z niej dumni. Cieszymy się, że znalazła czas na cykl fascynujących wykładów w Morskim Centrum Nauki – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

22 wykłady, które od 18 lipca do 22 sierpnia odbywały się w MCN, to – jak tłumaczyła Nikola Bukowiecka – „podróż po widzialnym wszechświecie”. Duża porcja wiedzy, ale w przystępnej, popularno-naukowej formie. Spotkania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Z bezpłatnych biletów rozprowadzanych przez stronę internetową MCN skorzystało ponad 900 osób.

– Wejściówki rezerwowano z dużym wyprzedzeniem. Chętnych było więcej niż miejsc – podkreśla Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki.

Uczestnicy wykładów dowiedzieli się m.in. czym był wielki wybuch, jak „stary” jest wszechświat, z czego zbudowane są gwiazdy? Młoda naukowczyni z pasją opowiadała o ekspansji wszechświata, formowaniu gwiazd i planet, powstawaniu galaktyk. W interesujący sposób, wykorzystując wielki sferyczny ekran, opisała słuchaczom wszechświat widzialny oraz ten, którego nie widać, czyli na przykład: czarną materię i czarną energię. Każdy wykład zakończony był dialogiem z publicznością, która dopytywała np. o to, czy istnieje życie poza Ziemią, a jeśli tak, to jakie może przybierać formy?

„Dziękuję za zaproszenie, było na prawdę świetnie. Pytania zadawane przez uczestników, szczególnie najmłodszych, były momentami naprawdę wyzywające! Tak mogę uczyć… Ekipa z Planetarium MCN wyjątkowo przyjemna i świetnie znająca się na temacie. Zapraszam do odwiedzenia ich, naprawdę warto” – napisała swoim profilu społecznościowym Nikola Bukowiecka.

Młoda naukowczyni ze Szczecina była też jedną z bohaterek cyklu „Pomorze Zachodnie – Kreatywne Innowacyjne Nowoczesne”.

Nikola Bukowiecka prowadzi badania dotyczące kwazarów, czarnych dziur oraz teorii grawitacji. Współpracowała z amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Była na stażu w Instytucie Fizyki Plazmy im. Maxa Plancka w Greifswaldzie przy reaktorze fuzyjnym Wendelstein 7-X. Po studiach pracowała dla amerykańskiej firmy rozwijając układy sterowania dla polskich satelitów, oprogramowanie dla systemów dronowych oraz planując misje kosmiczne. Projektuje oprogramowanie astrofizyczne w amerykańskiej firmie Wolfram.

W 2022 roku była jedną z laureatek konkursu „Polka XXI wieku”, otrzymując wyróżnienie w kategorii Innowacje i Nowe Technologie. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego.

Wykłady Nikoli Bukowieckiej w Morskim Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha współorganizował i sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

źródło: wzp.pl