fbpx

Pomorze Zachodnie – nie tylko na lato! Okolice Świnoujścia i powiat kamieński

ZUO i Województwo Zachodniopomorskie będą współpracować
19 sierpnia 2023
Kosmiczne wykłady w Zachodniopomorskiem
4 września 2023
Pokaż wszystkie

Pomorze Zachodnie – nie tylko na lato! Okolice Świnoujścia i powiat kamieński

Międzyzdroje, fot. pomorzezachodnie.travel

Międzyzdroje, fot. pomorzezachodnie.travel

Do aktywnego spędzenia czasu na Pomorzu Zachodnim zapraszaliśmy już w naszym artykule poświęconym tamtejszym imponującym trasom rowerowym. Dziś, choć „kalendarzowe” wakacje już za nami, pogoda wciąż dopisuje, a wielu to właśnie teraz decyduje się na wyjazdy, z racji mniejszych tłoków. Rozumiemy to doskonale, dlatego dziś zapraszamy do miejscowości szczególnie lubianych przez turystów, m.in. Świnoujście i Międzyzdroje.

Jeśli tak jak my kochacie podróżować i nie przeszkadza Wam, że kalendarzowe wakacje już się kończą (bo wiecie, że nie ma nic przyjemniejszego niż turystyczny weekend), zapraszamy do lektury naszych artykułów, w których prezentujemy wybrane atrakcje polskich województw.

  • Dolnośląskie (Dolina Baryczy KLIK, okolice Kłodzka KLIK, Świeradowa Zdroju KLIK , powiatu karkonoskiego KLIK i okolic Wrocławia KLIK)
  • Małopolskie (okolice Limanowej KLIK, Nowego Targu KLIK i Zakopanego KLIK,)
  • Podkarpackie (okolice Rzeszowa KLIK)
  • Łódzkie (okolice Łodzi KLIK.)
  • Zachodniopomorskie (na rowerze KLIK)
  • Wielkopolskie (Dolina Baryczy KLIK, południowa Wielkopolska KLIK)
  • Warmińsko-Mazurskie (okolice Ełku KLIK)
  • Lubuskie (powiat żarski KLIK)
  • Opolskie (KLIK)
  • Śląskie (okolice Tychów i Pszczyny KLIK)
  • Kujawsko-pomorskie (okolice Inowrocławia KLIK)
  • Świętokrzyskie (zachodnia część powiatu kieleckiego KLIK)
  • Lubelskie (zachodnia część powiatu puławskiego KLIK)
  • Mazowieckie (południowa część województwa KLIK)
  • Podlaskie (powiat suwalski KLIK)

Świnoujście

Naszą wycieczkę rozpoczynamy tuż przy zachodniej granicy. Jeśli na rozruch przyda Wam się kawa to najlepiej w Cafe Wieża. To pozostałość po kościele ewangelickim, obecnie przekształcona na kawiarnię z punktem widokowym (wejście na taras z widokiem na miasto osobno płatne), czynną w godzinach 10-19.

Park Zdrojowy w Świnoujściu, fot. pomorzezachodnie.travel

Park Zdrojowy w Świnoujściu, fot. pomorzezachodnie.travel

Przyda się Wam chwila odpoczynku na wygodnej sofie, bo Świnoujście to raj dla spacerowiczów, chociażby ze względu na tutejszy Park Zdrojowe i promenady: Nadmorska (zwana też Historyczną), Zdrowia i Nad Świną. Ta pierwsza, kilkukilometrowa, przebiega wzdłuż linii brzegowej i jest niezwykle klimatyczna i łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Idąc nią miniecie m.in. muszlę koncertową czy XIX-wieczne zabytkowe pensjonaty i sanatoria, a także mnóstwo kawiarni i restauracji.

Promenada w Świnoujściu, fot. pomorzezachodnie.travel

Promenada w Świnoujściu, fot. pomorzezachodnie.travel

Promenada Zdrowia to nowa inwestycja, położona w pobliżu głównej promenady i znacznie od niej krótsza, jednak równie atrakcyjna. Są tu stacje rowerowe, siłownie plenerowe, place zabaw dla dzieci, fontanny dające delikatną mgiełkę wody. Dużo tu zieleni, której „wisienką na torcie jest” ogród sensoryczny z okazami roślin z całego świata. To trasa chętnie wybierana także przez rolkarzy.

Promenada nad Świną prowadzi natomiast Wybrzeżem Władysława IV i stanowi okazję, by podziwiać port, a wręcz z niego skorzystać wybierając się na wycieczkę jednym ze statków lub przeprawić promem na wyspę Wolin. Zanim jednak tam wyruszymy, zapraszamy do zwiedzenia choćby jednej z tutejszych fortyfikacji, np. Fortu Anioła. Są tu atrakcje nie tylko dla najmłodszych – kto nie chciałby przebrać się w strój prawdziwego Wikinga czy zabawić się w poszukiwaczy Złota Bałtyku? Wizyta tutaj to potężna dawka wiedzy o historii – również o okrętach, nawigacji i życiu marynarza. Przekonajcie się sami! KLIK

Fort Anioła, fot. pomorzezachodnie.travel

Fort Anioła, fot. pomorzezachodnie.travel

Wolin

Po przeprawieniu się na wyspę możemy zajrzeć do kolejnej fortyfikacji – Fortu Gerharda (obiektu w ramach kompleksu Muzeum Obrony Wybrzeża), jednego z niewielu w Europie żywych muzeów, gdzie turyści mogą na chwilę przenieść się w czasie. Zwiedzanie fortu ma formę przyspieszonego przeszkolenia wojskowego. W czasie marszu po terenie i wnętrzach fortu zwiedzający poznają jego historię, przechodząc jednocześnie kilka prób, które sprawdzą, czy kandydat nadaje się do wojskowej służby. Sprawdźcie koniecznie KLIK.

Fort Gerharda, fot. pomorzezachodnie.travel

Fort Gerharda, fot. pomorzezachodnie.travel

Jeśli fortyfkacyjne tematy to „Wasza bajka”, z przyjemnością „wyślemy Was” do Podziemnego Miasta na wyspie Wolin. Tutejsi przewodnicy zadbają o to, byście zwiedzanie zakończyli z głową pełną ciekawych informacji o II wojnie światowej, uzbrojeniu i militarnych rozwiązaniach KLIK

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin, fot. pomorzezachodnie.travel

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin, fot. pomorzezachodnie.travel

Przypominamy także, że na drugim końcu wyspy Wolin znajduje się Centrum Słowian i Wikingów KLIK, o którym pisaliśmy przy okazji poprzedniej „wizyty” Polskich Regionów w Zachodniopomorskiem.

Woliński Park Narodowy – żubry i kilometry ciekawych tras

Gigantyczną część wyspy zajmuje Woliński Park Narodowy. Jedną z jego największych atrakcji jest pokazowa zagroda żubrów (to zaledwie pół godziny spaceru od Międzyzdrojów, o których już za chwilę) KLIK, my jednak zachęcamy, by nie zakończyć na niej zwiedzania Parku.

Pokazowa Zagroda Żubrów, fot. pomorzezachodnie.travel

Pokazowa Zagroda Żubrów, fot. pomorzezachodnie.travel

Chociażby dlatego, że na turystów czeka tu kilka nawet kilkudziesięciokilometrowych szlaków, które prowadzą przez najpiękniejsze miejsca widokowe okolicy. Do tego cisza i kontakt z naturą! Wybierzcie szlak, który najlepiej odpowiada Waszym potrzebom KLIK

Międzyzdroje

Molo Międzyzdroje, fot. pomorzezachodnie.travel

Molo Międzyzdroje, fot. pomorzezachodnie.travel

Tu zakończymy naszą wycieczkę, choć mamy nadzieję, że Wy ją dopiero zaczniecie. Położone na wyspie Wolin ściągają rzesze turystów nie tylko ze względu na tutejszy Festiwal Gwiazd czy ich aleję. Jest tu m.in. inny niż wszystkie Park Miniatur. Zobaczymy tu Morze Bałtyckie w wersji mini, wokół którego ustawione są najbardziej znane atrakcje ze wszystkich krajów mających dostęp do Bałtyku – katedrę w Helsinkach czy –znany także z serialu kryminalnego – most nad Sundem. Jest tu także strefa dla dzieci z kolejkami i placem zabaw. Więcej informacji tu KLIK

Podczas deszczowej pogody (choć oczywiście nie tylko) warto zajrzeć do Oceanarium, w którym – przechadzając się tunelem- można podziwiać różne gatunki rekinów, drapieżne mureny, zachwycające niezwykłym ubarwieniem ryby raf koralowych i wiele gatunków słodkowodnych. Jest też sala edukacyjna oraz multimedialna, bawialnia i wystawa rekinów w skali 1:1! To punkt obowiązkowy! KLIK

Inne „zadaszone” obiekty, które stanowią o wyjątkowej atrakcyjności Międzyzdrojów są – znajdujące się w jednym budynku – Planetarium i Gabinet Figur Woskowych. Planetarium – w odróżnieniu od klasycznych planetariów – umożliwia nie tylko oglądanie aktualnego położenie gwiazd, ale także podróżowanie po galaktykach czy też odwiedzenie każdej z osobna planety układu słonecznego. KLIK

Planetarium i Muzeum Figur Woskowych w Międzyzdrojach, fot. pomorzezachodnie.travel

Planetarium i Muzeum Figur Woskowych w Międzyzdrojach, fot. pomorzezachodnie.travel

Mamy nadzieję, że walizki spakowane, hotel zarezerwowany, a strona https://pomorzezachodnie.travel/ odpalona i już inspiruje, podobnie jak facebook Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej KLIK.

My się żegnamy i już myślimy o tym gdzie Was zaprosić w przyszłym tygodniu!