fbpx

Dolina Baryczy – w lepsze miejsce na weekend nie trafisz!

11 miliardów złotych dla Dolnego Śląska
11 miliardów złotych dla Dolnego Śląska
7 maja 2023
Ruszył konkurs na projekty turystyczne z okazji Święta Województwa Dolnośląskiego
Ruszył konkurs na projekty turystyczne z okazji Święta Województwa Dolnośląskiego
15 maja 2023
Pokaż wszystkie

Dolina Baryczy – w lepsze miejsce na weekend nie trafisz!

Dolina Baryczy źródło: dolinabaryczy.travel

Dolina Baryczy źródło: dolinabaryczy.travel

Karpie w każdej postaci, setki szlaków rowerowych, kajakowych, pieszych i konnych, bogactwo przyrody, raj dla ornitologów – to wszystko czeka na Was Dolinie Baryczy, leżącej w północnej części dolnośląskiego i południowej wielkopolskiego. To doskonały kierunek na weekendowy czy nawet jednodniowy wypad, podczas którego aktywnie ale też w ciszy spędzimy czas na łonie natury.

W zeszłym tygodniu, w ramach kontynuacji kampanii #PolskieWakacje, realizowanej w ostatnich latach przez ZWRP, zabraliśmy Was do południowej części Wielkopolski, regionu, który jest częścią Doliny Baryczy. Dziś nadal odkrywamy urokliwe okolice tej rzeki, ale terytorialnie przenosimy się do północnej części województwa dolnośląskiego (to nie pierwszy raz kiedy tam zaglądamy – wirtualnie zwiedzaliśmy już przecież okolice KłodzkaŚwieradowa Zdroju, powiatu karkonoskiego i okolic Wrocławia). Przydadzą się Wam dobre buty, rowery, a nawet wiosła. Zapraszamy!

RezerwatMilickiKRudaSulowskGrabowkaSWzrodlo-dolnyslasktravel.

Stawy Milicki źródło -dolnyslasktravel.

Odkryj Dolinę Baryczy

Dolina Baryczy leży w obrębie dwóch kotlin — Milickiej i Żmigrodzkiej. „Stolicą” obszaru jest Milicz, choć największym magnesem na przyjezdnych są niewątpliwie Stawy Milickie. Niewielu wie, że to największy kompleks stawów rybnych w Europie, których tradycja sięga średniowiecza. To ścisły rezerwat przyrody, więc są miejsca, gdzie można wejść tylko z przewodnikiem, np. podczas Fotosafari, gdzie na rowerze i z lornetką na szyi podgląda się życie ptaków. Dodatkowo można wejść do Muzeum Tradycji Rybactwa Stawów Milickich i Doliny Baryczy. Przed planowaną wycieczką zajrzyjcie na stronę Fotosafari.

żródło: dolnyslasktravel

Jednocześnie – jeśli wybieracie się na Fotosafari to warto dłużej zabawić w okolicy. Centrum Edukacyjno-Turystyczne NATURUM to w zasadzie „Dolina Baryczy w pigułce” – są rowery, są kajaki, przepyszne jedzenie, baza noclegowa, rozbudowana oferta dla dzieci i dorosłych. Wejdźcie na ich stronę i przekonajcie się sami.

Będąc w Miliczu, na pewno trzeba zajrzeć do Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego. Składają się na niego galeria, sale do zabaw i edukacji, kawiarnia oraz muzeum bombki (mieszczące się w budynku dawnej Fabryki Bombek, gdzie można zobaczyć blisko 6,5 tys. eksponatów). Strona muzeum zdecydowanie zachęca do wizyty – przekonajcie się sami KLIK

Żmigród

Sam Żmigród jest spokojnym, acz urokliwym miasteczkiem. Tutejsze ruiny Pałacu Hatzfeldów to jeden z najbardziej interesujących obiektów architektonicznych w regionie. Wprawdzie w 1945 roku obiekt spaliła Armia Czerwona, ale to, co pozostało, nadal robi wrażenie. Ruiny otacza XVIII-wieczny romantyczny park, gdzie można pospacerować i w którym znajduje się stara wieża. W jej wnętrzach mieści punkt informacji turystycznej, a na szczycie jest taras widokowy. Zdecydowanie warto!

Zmigrod-zrodlo-dolnyslasktravel

Żmigród źródło: dolnyslasktravel

Aktywnie – kajakiem lub rowerem

Rzeka Barycz, dzięki małemu spadkowi jest idealna na spokojne, bezpieczne, rodzinne spływy kajakowe, na których poradzą sobie nawet początkujący. W okolicy nie brakuje wypożyczalni sprzętu i organizatorów spływów, którzy zawiozą Was i przywiozą z konkretnego miejsca czy pomogą zorganizować np. popas na trasie spływu.

dolinabaryczy.travel26

źródło: dolinabaryczy.travel

Mówi się, że Dolinę Baryczy najlepiej zwiedzać z perspektywy siodełka (choć szlaków amatorów siodeł także tu nie brakuje). Na rowerzystów czeka tu ponad 500 (!) km dobrze oznakowanych, przeważnie kameralnych i mało uczęszczanych tras, które przebiegają przez najciekawsze obszary regionu, często wzdłuż stawowych grobli, choć można się także przejechać ścieżką wzdłuż dawnej kolejki wąskotorowej. Tę ostatnią wyróżniają przystanki stylizowane na stacje kolejowe, tablice informujące o historii danej miejscowości oraz atrakcjach, które warto w niej zobaczyć. Ze strony Dolinabaryczy.travel można pobrać szczegółowe mapy, zarówno z trasami pieszymi, kajakowymi, rowerowymi, a nawet konnymi Odkryj Dolinę Baryczy (dolinabaryczy.travel)

Pomaranczowy-Szlak-Baryczy-Grabownica-Ruda-Zmigrodzka-P-K, źródło dolnyśląsktravel

Pomarańczowy Szlak Baryczy Grabownica Ruda Żmigrodzka źródło -dolnyslasktravel

Kolorowym Szlakiem Karpia

Jeśli w Dolinie Baryczy jesteście z dziećmi to, by zachęcić je do aktywnego zwiedzania, proponujemy Kolorowy Szlak Karpia, znaczony wielkimi, kolorowymi (jak sama nazwa wskazuje) figurami karpia. Na terenie Doliny Baryczy jest ich aż 30. Jako dodatkową atrakcję zaproponujcie dzieciom zbieranie pieczątek z każdego „karpiowego miejsca”. Możecie także zainstalować aplikację, dzięki której przewodnik i audio guide będziecie mieć zawsze pod ręką więc zdecydowanie warto. Można ją pobrać przez stronę → KLIK

Jak widzicie – w Dolinie Baryczy jest co robić. Organizując tam pobyt warto, żebyście uważnie prześledzili stronę www.dolinabaryczy.travel, chociaż pomocne mogą być także Dolina Baryczy – Dolny Śląsk | Dolny Śląsk (dolnyslask.travel), Wielkopolska.travel – Wielkopolski Portal Turystyczny czy Dolina Baryczy Poleca. Inspiracji Wam nie braknie – oby nie zabrakło także chęci do zwiedzania. Trzymamy kciuki i polecamy!