fbpx

Dolnośląskie zimą – nie tylko na narty. Ziemia kłodzka.

Z posiedzenia plenarnego KWRiST
2 marca 2023
Czy konsesnus na linii rząd-samorząd jest możliwy – Local Trends 2023
4 marca 2023
Pokaż wszystkie

Dolnośląskie zimą – nie tylko na narty. Ziemia kłodzka.

Mówią, że dzięki Zieleńcowi panuje tu mikroklimat i warunki narciarskie są niemal zawsze. Gdyby jednak okazało się, że potrzebujecie dnia przerwy, chcecie spędzić czas inaczej, niż szusując na stokach, ciekawią Was tajemnice Dolnego Śląska – zapraszamy w Góry Orlickie i okolice Kłodzka. Oto garść inspiracji co zobaczyć i zwiedzić będąc w regionie.

Było już o atrakcjach Małopolski w okolicach Limanowej, a także Nowego Targu oraz Zakopanego. Dziś zmieniamy województwo na Dolny Śląsk, ale niezmiennie zachęcamy do odkrywania uroków polskich regionów – nawet w sezonie narciarskim. Sam pomysł to pochodna społecznej kampanii #PolskieWakacje, realizowanej w ostatnich latach przez Związek Województw RP (Polskie Regiony).

Dla wielu narciarzy, Zieleniec położony w ziemi kłodzkiej jest „ostatnią deską ratunku”, bo warunki narciarskie są tam niemal zawsze. Jednocześnie, z racji stosunkowo bliskiej odległości, lubią go turyści z centralnej i północnej części Polski. Największym miastem regionie jest Kłodzko, ale także poza nim atrakcji tu nie brakuje. Jak zapewnia marszałek województwa dolnośląskiego, Cezary Przybylski: – Dolny Śląsk jest pełen nieoczywistych zakątków, które warto odkrywać, zwłaszcza w trakcie zimowego wypoczynku.

Ciekawe muzea na ziemi kłodzkiej

Duszniki Zdrój, położone najbliżej Zieleńca – oprócz tego, że to świetna baza noclegowa i coroczny organizator festiwalu Chopina – to urokliwa miejscowość uzdrowiskowa. Jest tu więc park zdrojowy, XIX-wieczna pijalnia wód, w której można „skosztować” Jana Kazimierza, Pieniawy Chopina, Jacka, Zdroju Zimny i Agaty. Pijalnia wód czynna jest w dni robocze w godzinach 7.00-19.00, a w soboty, niedziele i święta 7.20-18.00.

Muzeum Papiernictwa fot. K. Jankowski, źródło dolnyslask.travel

Zwiedzając Duszniki zachęcamy do wizyty w Muzeum Papiernictwa – ręczymy, że nie tylko warto tam zajrzeć, ale również wziąć udział w warsztatach, które organizowane są o pełnych godzinach w dni pracy muzeum. Warsztatowicze wykonują kartki o różnych kształtach, z elementami roślinnymi, techniką opracowaną w średniowiecznych Włoszech. Własnoręcznie stworzone arkusze zatrzymują na pamiątkę pobytu w muzeum.

Warsztaty czerpania papieru. Fot. K. Jankowski, źródło dolnyslask.travel

Godziny i dni otwarcia muzeum są różne w zależności od sezonu – do końca kwietnia można je zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 9-15.00. Więcej informacji na stronie Muzeum Papiernictwa.

Duszniki Muzeum Papiernictwa, widok jednej z sal. Fot. T. Szewczyk, źródło dolnyslask.travel

Jeśli podróżujecie z dziećmi, punktem absolutnie obowiązkowym jest Muzeum Zabawek w Kudowie Zdrój. Zobaczycie zabawki z różnych okresów – nawet takie, które pamiętają czasy naszych pradziadków. W muzeum jest do zwiedzenia aż 12 sal, w których można obejrzeć ponad 5,5 tys. eksponatów, więc na pewno nie będziecie się nudzić. A dowodem na to, że warto tam pójść, niech będzie certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny, przyznany muzeum w 2022 roku przez Dolnośląską Izbę Turystyki oraz Dolnośląską Organizację Turystyczną. Dodatkowo w muzeum są organizowane warsztaty, podczas których można wykonać własną drewnianą, ruchomą zabawkę! Muzeum w okresie październik – kwiecień jest czynne od 10:00 do 17:00 (w marcu w poniedziałki nieczynne). Więcej informacji i zakup biletów na stronie Muzeum Zabawek w Kudowie Zdrój.

Warsztaty tworzenia zabawek, Kudowa-zdroj, źródło dolnyslask.travel

Zamki pełne tajemnic

Województwo dolnośląskie, w tym ziemia kłodzka, słynie z zamków, pałaców i twierdz. W okolicy ich nie brakuje, ale zwiedzanie ich zimą może odstraszyć tych, którzy w przerwie od szaleństw na stoku szukają miejsc, gdzie panują zdecydowanie dodatnie temperatury. Pewnym kompromisem w tej kwestii może stanowić niesłychany pod każdym względem Zamek Sarny w Ścinawce Średniej. Jego renowacja w ostatnich latach przywróciła mu dawną świetność. Co ciekawe nad kupnem zamku zastanawiał się swego czasu Karol – ówczesny książę, a teraz król Wielkiej Brytanii (!). Absolutnym ewenementem jest tamtejsza dworska kaplica z oryginalnymi, XVIII-wiecznymi freskami Hoffmanna przedstawiającymi sceny z życia Św. Jana Nepomucena. Panuje tam doskonała akustyka, więc ci jakiś czas odbywają się tam wydarzenia muzyczne. Na rozgrzewającą kawę czy herbatę oraz bezkompromisowe desery można natomiast wejść do stylowej kawiarni w Budynku Bramnym, a na większy głód – do Restauracja w Sali Kolumnowej Domu Kompozytorów. Kawiarnia jest czynna codziennie od 11:00 do 20:00, zaś restauracja od 13:00 do 20:00. Więcej szczegółów na stronie Zamku Sarny.

Zamek Sarny, źródło: dolnyslask.travel

Nieopodal Ścinawki znajduje się miejscowość Wambierzyce. Warto zatrzymać się tam choć na chwilę, by obejrzeć słynną ruchomą szopkę powstałą na przełomie XIX i XX wieku, która łączy w sobie scenki o charakterze sakralnym i świeckim, w tym regionalnym. W okresie październik-kwiecień szopkę można oglądać codziennie w godzinach 10.00 – 16.00.

Ruchoma szopka w Wambierzycach, źródło: dolnyslask.travel

Powyższe propozycje jedynie pokazują różnorodność atrakcji w regionie. Gorąco zachęcamy, by także samodzielnie sprawdzać co ciekawego dzieje się w okolicy, bardziej różnorodnie wykorzystać zimowy pobyt na Dolnym Śląsku. Nieocenioną pomocą informacyjną służą strony dolnyslask.travel, profilu na Facebooku Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej czy oficjalnego profilu Dolnego Śląska na Facebooku. A już w przyszłym tygodniu kolejna porcja inspiracji turystycznych od Polskich Regionów!