fbpx
Z lutowych prac zespołów KWRiST
2 marca 2023
Dolnośląskie zimą – nie tylko na narty. Ziemia kłodzka.
3 marca 2023
Pokaż wszystkie

Z posiedzenia plenarnego KWRiST

1 marca w br. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odbyło się posiedzenie plenarne Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

 

Obradom współprzewodniczyli: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz Jan Grabkowski, starosta poznański (Związek Powiatów Polskich).

Związek Województw RP na posiedzeniach plenarnych reprezentują: Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego; Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego; Jakub Mielczarek, dyrektor Biura Związku i Rafał Cieślik, adwokat.

 

Finansowanie pobytu uchodźców

W sprawach różnych przedstawiono strona rządowa przedstawiła m.in. informację w sprawie funkcjonowania miejsc zbiorowego zakwaterowania uchodźców wojennych z Ukrainy.

Według wiadomości przedstawionych przez Grzegorza Ziomka, dyrektora Departamentu Administracji Publicznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że aktualnie funkcjonuje ponad 3,5 tys. miejsc zbiorowego zakwaterowania a w nich 80 tys. zakwaterowanych uchodźców.

Od 1 marca br. wchodzą w życie nowe przepisy o odpłatności za pobyt w miejscach zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy. Zgodnie z nimi uchodźcy będą współfinansować swój pobyt w Polsce. Po upływie 120 dni od wjazdu do naszego kraju będą płacić 50% kosztów zakwaterowania i wyżywienia, jednak nie więcej niż 40 zł dziennie. Po upływie 180 dni, czyli od 1 maja br. – już 75% tych kosztów, jednak nie więcej niż 60 zł dziennie.

Niektóre kategorie uchodźców, np. osoby niepełnosprawne, małoletni osoby w ciąży, osoby w wieku emerytalnym będą zwolnione z konieczności ponoszenia kosztów. A także wówczas, gdy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, uniemożliwiającej udział w kosztach pomocy. Ta ostatnia, przesłanka ogólna została wprowadzona, ponieważ, jak podkreślał przedstawiciel MSWiA nie da się wymienić wszystkich możliwych. – Tę przesłankę należy oceniać pod względem humanitarnym. – tłumaczył dyrektor Ziomek.

Celem zmian jest aktywizacja uchodźców; zmobilizowanie ich do samodzielnego życia w Polsce. Badanie sytuacji życiowej uchodźców miałoby odbywać się przy pomocy ankiet.

Taryfy za wodę

Na wniosek strony samorządowej na forum KWRiST powrócił temat ustalania taryf na wodę. Samorządowcy postanowili wystąpić do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o przywrócenie poprzedniego rozwiązania i pozostawienie w gestii jednostek samorządu terytorialnego możliwości kształtowania taryf za wodę.

– Uważamy, że ta kompetencja wtedy, kiedy robiliśmy to sami, była realizowana właściwie, z korzyścią dla mieszkańców, z korzyścią dla środowiska, z korzyścią dla finansów publicznych w perspektywie krótko i długookresowej” – mówił sekretarz strony samorządowej Marek Wójcik.

Tymczasem dziś nowe taryfy zatwierdza Państwowe Przedsiębiorstwo Wody Polskie. I jak pokazują statystyki, większość wniosków JST o zatwierdzenie nowych taryf (przed końcem okresu ich obowiązywania) w związku z nową, niemożliwą do przewidzenia sytuacją (choćby wojną na Ukrainie) jest rozpatrywanych negatywnie.

W ramach posiedzenia Komisja omówiła blisko 30 punków dotyczących projektów ustaw i rozporządzeń oraz wniosków, a także informacji. Wśród nich m.in.:

  • Projekt programu pn. „Wojewódzki program ochrony i rozwoju pszczelarstwa do roku 2030” (Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)
  • Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie udzielania z budżetu państwa pożyczki na wyprzedzające finansowanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi).
  • Projekt wytycznych szczegółowych w zakresie przyznawania, wypłaty i warunków zwrotu pomocy dla interwencji w sektorze pszczelarskim w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027 (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi).
  • Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Kolejne posiedzenie plenarne KWRiST zaplanowano na 29 marca br.

fot. MSWiA