fbpx
Kujawsko-Pomorskie. Święto Województwa
7 czerwca 2022
Kujawsko-pomorski sejmik młodych wybrał prezydium
21 czerwca 2022
Pokaż wszystkie

Kujawsko-pomorscy muzealnicy nagrodzeni

Prowadzą działalność edukacyjną, zajmują się gromadzeniem eksponatów, przygotowywaniem ekspozycji i konserwacją zabytków – dwanaścioro pracowników naszych instytucji kultury odebrało nagrody przyznawane co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów.

Wyróżnienia wręczyli wczoraj (13 czerwca) podczas uroczystości otwarcia spichlerza dworskiego w Kłóbce (powiat włocławski) marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

W spotkali wzięli udział także wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść oraz radny województwa Stanisław Pawlak.

 

– Nasze muzea są nie tylko ważnymi ośrodkami wymiany kulturalnej, umożliwiającymi zdobywanie wiedzy o sztuce, nauce, etnografii czy archeologii, ale także miejscami dobrej zabawy, w których skutecznie „zarażamy” wiedzą dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. To możliwe dzięki zaangażowaniu, kreatywności i wielkiej pasji pracowników tych placówek – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

Wśród nagrodzonych są pracownicy trzech marszałkowskich muzeów:

  • Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
  • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
  • Muzeum Archeologicznego w Biskupinie w powiecie żnińskim.

 

Lista laureatów (PDF)

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, które od ponad 60 lat dokumentuje i utrwala historię kultury ludowej Kujaw i Pomorza prowadzi trzy skanseny: Park Etnograficzny położony w centrum Torunia, Park Etnograficzny w Kaszczorku i Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. Prowadzone przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zarządza jednym z największych rezerwatów archeologicznych w Europie. Marszałkowską instytucją kultury jest również ponadstuletnie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które prowadzi Kujawsko-Pomorski Skansen Etnograficzny w Kłóbce, Muzeum im. Stanisława Noakowskiego w Nieszawie oraz trzy oddziały na terenie Włocławka.

 

Foto: Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP