fbpx
solidarność
Znamy laureatów kujawsko-pomorskiego konkursu Mój ojciec – dobrze być razem
24 czerwca 2021
park krajobrazowy
Kujawsko-pomorskie zaprasza na zielone i aktywne wakacje w parkach krajobrazowych
2 lipca 2021
Pokaż wszystkie

Kujawsko-pomorskie popiera lokalną żywność

marszałek Całbecki

Konsorcjum, w którym partnerem jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, przystępuje do budowania systemu dostaw certyfikowanej lokalnej żywności, zgodnie z coraz popularniejszą wśród świadomych konsumentów ideą jedzenia przede wszystkim tego, co wyrosło lub zostało wyprodukowane w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Źródłem finansowania projektu, na razie tylko pilotażowego, są grant Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i budżet województwa.

 

– Chodzi nie tylko o konsumencki patriotyzm, wspieranie lokalnych producentów i solidarność w ramach lokalnej społeczności, ale też postawę proekologiczną i pewność, że to, co jemy, jest zdrowe, bez zbędnych chemicznych dodatków, odpowiednie dla naszych organizmów. Jestem przekonany, że wkrótce będziemy mogli zaproponować podobne rozwiązanie mieszkańcom całego regionu – mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

 

Za blisko 9 milionów złotych powstaną dedykowana platforma e-commerce do obsługi sklepu internetowego i logistyki systemu, centrum logistyczno-wystawiennicze ze stacjonarnym sklepem i kawiarnią w Przysieku oraz koncepcja funkcjonowania agencji certyfikującej, która zapewni, że żywność dostępna w naszym systemie będzie wyłącznie wysokiej jakości i wyłącznie z lokalnych źródeł. Sprzedaż, w ramach pilotażu z dostawami jedynie w granicach Torunia, powinna ruszyć za mniej więcej półtora roku.

 

Członkami konsorcjum, które przyjęło nazwę Grupa Operacyjna Naszelokalne.pl, są samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego, marszałkowski Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Przysieku (który jest liderem projektu) oraz 18 lokalnych producentów żywności.

 

Umowę o finansowanie projektu podpisali wczoraj dyrektor Ewa Kluś z ARiMR i prezes Ośrodka Edukacji Ekologicznej Paweł Wiśniewski. W późniejszym spotkaniu z przedstawicielami mediów uczestniczyli także m.in. członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść, senator Ryszard Bober, prezes TARR Michał Korolko oraz Michał Sędłak z gospodarstwa ekologicznego Folwark Warzyn.

 

A zanim system ruszy, można robić sprawunki na www.lokalna-zywnosc.pl, gdzie mniej więcej raz w miesiącu otwiera się okienko zakupowe z możliwością nabycia wysokiej jakości produktów żywnościowych.

źródło i foto: www.kujawsko-pomorskie.pl