fbpx
siłownia
Kujawsko-pomorskie wspiera branżę gastronomiczną i fitness
11 grudnia 2020
restauracja
Kujawsko-pomorska branża gastro i fitness dostała wsparcie
14 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

Kujawsko-pomorskie przysmaki tradycyjne

pierogi

Przygotowując dania na świąteczny stół coraz częściej sięgamy po przepisy naszych mam czy babć. Zachęcamy do skorzystania z receptur na potrawy z Kujaw i Pomorza, wpisanych na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych: pierogi, zupę z suszonych śliwek, ciasta czy potrawy z kapusty.

– Lista Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest przewodnikiem po regionalnej kuchni polskiej. Zachęcam, aby w nadchodzące święta przygotować niektóre z tych potraw we własnej kuchni. Warto to zrobić dla ich niepowtarzalnego smaku, który dla wielu z nas jest powrotem do lat dzieciństwa, ale również i dla wspólnych chwil spędzonych z rodziną w kuchni i później przy stole- zachęca marszałek Piotr Całbecki.

Z Listy Produktów Tradycyjnych na świąteczny stół warto zaproponować:

 

pierogi:

kujawskie pierogi z kapustą i grzybami – zgłoszone przez Danutę Jaskólską z gminy Bądkowo (powiat aleksandrowski). Więcej Kujawskie pierogi z kapustą i grzybami (kujawsko-pomorskie.pl)

pierogi z kapustą kiszoną i ziemniakami (zgłoszone przez Danutę Herbę, gm. Koronowo, powiat bydgoski). Więcej Pierogi z kapustą kiszoną i ziemniakami (kujawsko-pomorskie.pl)

 

potrawy mączne:

grzybowniczki – zgłoszone przez gospodynię z Łosin, gmina Tuchola (powiat tucholski). Więcej Grzybowniczki (kujawsko-pomorskie.pl)

kluski z makiem – zgłoszone przez Elżbietę Pińską, Koło Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu, gmina Dobre (powiat radziejowski). Więcej Kluski z makiem (kujawsko-pomorskie.pl)

 

potrawy z kapusty:

groch z kapustą – zgłoszony przez Dorotę Rosińską, Gminne Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrem, Dobre Byczyna-Kolonia (powiat radziejowski). Więcej Groch z kapustą (kujawsko-pomorskie.pl)

 

zupy:

wigilijną zupę z suszonych śliwek – zgłoszoną przez Annę Patyk, Koło Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu, gmina Dobre (powiat radziejowski). Więcej Wigilijna zupa z suszonych śliwek (kujawsko-pomorskie.pl)

rosopitę-zupę śledziową, zgłoszoną przez gospodynię z Bądkowa (gmina Bądkowo, powiat aleksandrowski). Więcej Rosopita-zupa śledziowa (kujawsko-pomorskie.pl)

 

Więcej na: Święta pod znakiem smaku i tradycji (kujawsko-pomorskie.pl)