fbpx
wizualizacja opery
Kujawsko-pomorskie inwestycje w kulturę
29 kwietnia 2021
Program regionalny 2021-2027: kujawsko-pomorskie apeluje o wsparcie ponad podziałami
12 maja 2021
Pokaż wszystkie

Kujawsko-pomorskie uczciło 2. i 3. maja

Biało-czerwone flagi, msze za Ojczyznę, ceremonie składania kwiatów – Kujawsko-Pomorskie uczciło Dzień Flagi Rzeczypospolitej i Święto Narodowe Trzeciego Maja. W uroczystościach uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

– Nie tylko duma narodowa, lecz również refleksja i pamięć powinny nam dziś towarzyszyć, gdyż za to, byśmy mogli uroczyście świętować ten dzień, pokolenia naszych przodków przelewały krew. Oby nigdy nie zabrakło nam odwagi do spojrzenia w pełnię prawdy o naszej historii, obyśmy nigdy nie bali się budować przyszłości w oparciu o naszą tożsamość – bowiem jedynie z tej perspektywy będziemy w stanie wznieść się ponad własne ograniczenia. Niech Święto Konstytucji 3 Maja będzie świętem mądrości i umiłowania Ojczyzny – mówił w swoim wystąpieniu podczas wczorajszej (3 maja) toruńskiej mszy za Ojczyznę marszałek Piotr Całbecki.

Dzień Flagi RP

W sobotę (2 maja) w Toruniu odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszcie na Rynku Staromiejskim. Ulicami miasta przejechały zabytkowe samochody i motocykle udekorowane biało-czerwonymi barwami.

Święto Trzeciego Maja

Uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja w Bydgoszczy rozpoczęły się w bazylice św. Wincentego a Paulo, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, celebrowana przez biskupa ordynariusza bydgoskiego Jana Tyrawę. Po mszy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski udali się na plac Wolności, gdzie wspólnie złożyli wieniec pod Pomnikiem Wolności.

W Toruniu obchody rozpoczęły się uroczystym podniesieniem flagi na Rynku Staromiejskim. Marszałek Piotr Całbecki złożył kwiaty pod znajdującą się na fasadzie kościoła św. Ducha tablicą upamiętniającą toruńskie manifestacje Solidarności z 1 i 3 maja 1982 roku. (Przed Urzędem Marszałkowskim można oglądać plenerową wystawę zdjęć dokumentujących tamte wydarzenia.) W południe w katedrze św. Janów odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Uroczysty koncert z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja „Wolność to ta najjaśniejsza z gwiazd! Nadzieja!”, transmitowany na antenie TVP3 Bydgoszcz, miał miejsce w niedzielę w auli głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Źródło i foto: www.kujawsko-pomorskie.pl