fbpx
Wielka siatkówka znów zawita na Warmię i Mazury
19 sierpnia 2023
Radni woj. warmińsko-mazurskiego apelują o niezależność mediów regionalnych
Radni woj. warmińsko-mazurskiego apelują o niezależność mediów regionalnych
1 września 2023
Pokaż wszystkie

Letnie półkolonie dla dzieci z Ukrainy na Warmii i Mazurach

Nie tylko letni wypoczynek na Warmii i Mazurach dla dzieci z obwodu rówieńskiego sfinansował samorząd województwa. Wsparcie uzyskała także inicjatywa zorganizowania półkolonii dla ukraińskich dzieci, które mieszkają w Olsztynie. Właśnie kończy się ostatni turnus.

Przez lipiec i sierpień w Szkole Podstawowej Nr 13 w Olsztynie kilkudziesięcioosobowe grupy dzieci miały od rana do popołudnia zapewnioną opiekę, posiłki i atrakcje.

– Tu jest bardzo fajnie. Najbardziej lubię chodzić do parku. Teraz uczymy się o strażakach i zaraz idziemy na wycieczkę. Już dużo wiem po polsku, bo przyjechałam tu jak miałam 5 lat i idę do pierwszej klasy – opowiada po polsku 7-letnia Sofia, która od września rozpocznie naukę właśnie w „trzynastce”.

Wczoraj półkolonistów odwiedziły Irena Petryna (pełnomocnik marszałka województwa ds. Integracji Uchodźców Wojennych z Ukrainy) i Katarzyna Koplińska (dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie), który koordynował wydatkowanie środków na organizację tej formy wypoczynku.

Łącznie na zadania pod nazwą „Dzieciństwo trwa” samorząd województwa przeznaczył 30 tysięcy złotych. Dzięki udzielonemu wsparciu przez dwa miesiące 32 dwoje dzieci w wieku od 7 do 10 lat oraz także 32 osobowa grupa nieco starszych półkolonistów prócz opieki, atrakcji i obiadów miała zapewnione wsparcie psychologiczne.

Półkolonie zostały zorganizowane przez fundację „Dwa Skrzydła UA”, która była także odpowiedziana za realizację sfinansowanych zadań.

– Taka forma wypoczynku jest bezcenna. Wiele ukraińskich matek pracuje, więc podczas wakacji pojawia się problem opieki nad dziećmi. Półkonie go rozwiązują. Poza tym dzięki temu przeciwdziałamy izolacji i poprawiamy stan psychiczny dzieci z ukraińskich rodzin, które uciekły przed wojną. Jesteśmy bardzo wdzięczni panu marszałkowi, pani Petrynie, dyrektor Koplińskiej, całemu samorządowi województwa, że tak nam we wszystkim pomagają – mówi Tetiana Revenko prezes fundacji.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego na organizację letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z obwodu rówieńskiego przyznał dla dwóch gmin łącznie 270 tys. zł dotacji celowych.

źródło: warmia.mazury.pl