fbpx

Łóżka dla rodziców małych pacjentów szpitala we Wrocławiu

Dolny Śląsk i Nordland nawiązały współpracę
Dolny Śląsk i Nordland nawiązały współpracę
24 marca 2024
Dolnośląski Fundusz Odrzański – rozstrzygnięcie konkursu
Dolnośląski Fundusz Odrzański – rozstrzygnięcie konkursu
5 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

Łóżka dla rodziców małych pacjentów szpitala we Wrocławiu

Łóżka dla rodziców małych pacjentów szpitala we Wrocławiu

Do Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu trafiło 21 łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda. Będą służyć rodzicom, którzy czuwają przy swoim dziecku przez cały czas jego hospitalizacji. Darowiznę łóżek sfinansowały firmy JLL oraz Tétris, przekazując łącznie 36 łóżek, które trafiły na oddziały dziecięce w trzech szpitalach w Polsce. W sumie Fundacja przekazała już 1323 łóżka do 87 szpitali w całej Polsce.

Na wielu oddziałach pediatrycznych w Polsce, rodzice czuwający przy swoich dzieciach często zmagają się z niedogodnościami, takimi jak brak komfortowych miejsc do odpoczynku. Istotnym wyrazem wsparcia dla rodzin hospitalizowanych dzieci są łóżka, które Fundacja Ronalda McDonalda przekazuje szpitalom w całej Polsce od 2015 roku.

Przekazanie łóżek stanowi nie tylko odpowiedź na najbardziej fundamentalną potrzebę, jaką jest własne miejsce do spania podczas pobytu w szpitalu z dzieckiem. Łóżka oferowane przez Fundację Ronalda McDonalda są przede wszystkim wielofunkcyjne i kompaktowe. Dzięki możliwości składania zajmują niewiele miejsca. W ciągu dnia pełnią funkcję fotela, umożliwiając wspólne spędzanie czasu, czytanie książek i oglądanie bajek. Wieczorem, poprzez prosty ruch, mogą zostać przekształcone w wygodne miejsce do spania. Dodatkowo, pojemnik na pościel oraz łatwy w utrzymaniu czystości materiał sprzyjają funkcjonowaniu w ciasnych salach szpitalnych, które muszą pełnić funkcję salonu, sypialni oraz jadalni. Dzięki temu rodzic może pozostać blisko dziecka podczas jego leczenia, dbając jednocześnie o własną regenerację w odpowiednich warunkach.

„Szpital przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica. Wspólnie z donatorami, takimi jak JLL i Tétris,wspierającymi naszą misję „Aby rodzina mogła być razem” nie chcemy odkładać na później potrzeb dziecka–pacjenta i jego najbliższych. Przekazywane łóżka są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka. Fundacja Ronalda McDonalda zmienia w ten sposób rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych” – zaznacza Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Liczba przekazywanych „Łóżek dla rodziców” zależy od donatorów, Przyjaciół Fundacji, rodziców i zaangażowanych społeczników. Darowiznę 21 łóżek dla Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka sfinansowały firmy JLL Polska i Tétris. Łóżka zostały przekazane na dziecięce oddziały neurologii oraz chirurgii.

„Wierzymy, że możliwość bycia blisko dziecka w wygodnych warunkach i towarzyszenie im w trudnych chwilach ma ogromne znaczenie, dlatego cieszymy się, że możemy być częścią tej szlachetnej misji i pomagać budować bardziej wspierające środowisko dla rodziców hospitalizowanych dzieci” – podkreśla Kinga Piotrowicz, Board Member, Regional Operations Director, JLL.

Serdecznie dziękujemy firmie JLL Polska, Tétris oraz Fundacji Ronalda McDonalda za przekazanie dwudziestu jeden łóżek dla rodziców pacjentów Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz Oddziału Neurologii Dziecięcej. Dzięki wsparciu Fundacji rodzice oraz opiekunowie prawni będą mogli towarzyszyć dzieciom w bardziej komfortowych warunkach, a my będziemy mogli kontynuować naszą misję dbania o zdrowie małych pacjentów” – zaznacza Artur Wieraszko, Zastępca dyrektora ds. Lecznictwa, Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej.

Przekazane do wrocławskiego szpitala łóżka stanowią część darowizny sfinansowanej przez firmy JLL i Tétris, realizowanej w ramach ramowej współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda. Kolejne łóżka dla rodziców ufundowane przez JLL zostaną przekazane do dwóch placówek dziecięcych w Polsce. JLL w ramach partnerstwa realizuje działania ukierunkowane na wsparcie finansowe i organizacyjne Fundacji Ronalda McDonalda, angażując się m.in. w program wolontariatu pracowniczego, w którym aktywnie uczestniczy również firma Tétris. W 2023 roku zaangażowanie firmy podczas JLL 12. Charytatywnego Turnieju Siatkówki Plażowej Branży Nieruchomości pozwoliło na zebranie kwoty ponad 800 tysięcy złotych na trzeci w Polsce Dom Ronalda McDonalda przy „Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Każdy może stać się Ambasadorem misji „Aby rodzina mogła być razem”. Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców.

O Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem”– to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 62 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Domy Ronalda McDonalda, czyli najważniejsze programy Fundacji to komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek.

Program „Łóżka dla Rodziców” to praktyczny wymiar idei znanej jako opieka skoncentrowana na całej rodzinie dziecka (Family-Centered Care). Dopełnia on działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, które służą dzieciom i rodzinom.

dolnyslask.pl